Samuel R. Delany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Samuel R. Delany
Ilustracja
Samuel R. Delany (2016)
Imię i nazwisko Samuel Ray Delany Jr.
Data i miejsce urodzenia 1 kwietnia 1942
Nowy Jork
Dziedzina sztuki literatura (fantastyka naukowa, fantasy)
Epoka XX wiek/XXI wiek
Ważne dzieła
Strona internetowa

Samuel Ray Delany Jr. (ur. 1 kwietnia 1942 w Nowym Jorku) – amerykański pisarz science fiction i krytyk literacki. Laureat nagród Nebula i Hugo.

Dorastał w Harlemie w dobrze sytuowanej rodzinie afroamerykańskiej. Jego matka była bibliotekarką, a ojciec przedsiębiorcą pogrzebowym. Uczęszczał do Bronx High School of Science. Mimo iż publicznie przyznaje się do bycia gejem, przez 19 lat był żonaty z poetką Marilyn Hacker i ma córkę Ivę Hacker-Delany.

Od 1988 r. Delany zajmował stanowisko profesora literatury na kilku uniwersytetach, m.in. University of Massachusetts at Amherst, University at Buffalo, a ostatnio na Temple University w Filadelfii. Jest autorem książek z dziedziny literaturoznawstwa.

Debiutował jako pisarz w wieku 20 lat, powieścią The Jewels of Aptor. Uważany jest za czołowego twórcę Nowej Fali SF. Jego utwory charakteryzują się złożonością i wyrafinowaniem.

Oprócz powieści uznanie zdobyły także krótkie formy, np. opowiadania Aye, and Gomorrah (Opaść na Gomorę, Nebula 1967) i Time Considered as a Helix of Semi-precious Stones (Czas rozpatrywany jako helisa z kamieni półszlachetnych, Nebula 1969, Hugo 1970).

Jest dyslektykiem.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Return to Nevèrÿon[edytuj | edytuj kod]

  • Tales of Nevèrÿon (1979) – zbiór opowiadań
  • Neveryóna (1983)
  • Flight from Nevèrÿon (1985)
  • Return to Nevèrÿon (1987)