Saneczkarstwo na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014 – dwójki mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dwójki mężczyzn
ZIO 2010 ZIO 2018
Data 12 lutego 2014
Gospodarz Krasnaja Polana
Miejscowość Centr sannogo sporta „Sanki”
Zwycięzcy
 Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
Strona internetowa
Saneczkarstwo na
Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014
Jedynki mężczyźni kobiety
Dwójki mężczyźni
Sztafeta
wyniki
Kwalifikacje

Dwójki mężczyzn – jedna z konkurencji w saneczkarstwie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014. Zawodnicy rywalizowali na torze Sanki umiejscowionym w Krasnej Polanie 12 lutego[1].

Rywalizacja dwójek mężczyzn składała się z dwóch przejazdów. Do rywalizacji przystąpiło 19 duetów, mimo iż 20 zespołów miało prawo uczestniczyć w rywalizacji. Jedyna rumuńska dwójka Nicolae Șovǎialǎ - Alexandru Teodorescu podczas treningów uszkodziła swoje sanki i nie mogła uczestniczyć w rywalizacji[2]. Najlepsze nacje w rywalizacji dwójek na podstawie klasyfikacji Pucharu Świata mogły wyselekcjonować maksymalnie po dwie pary (z tego prawa skorzystało 7 państw) zaś kolejne 6 państw wysłało po jednym duecie.

Tytułu mistrzowskiego z Vancouver nie obronili Austriacy - bracia Andreas i Wolfgang Lingerowie, którzy zdobyli srebrny medal ustępując jedynie zwycięzcom klasyfikacji generalnej sezonu 2013/2014 w Pucharze Świata - Niemcom - Tobiasom Wendlowi i Artlowi. Na trzecim stopniu podium stanęli łotewscy saneczkarze - bracia Andris i Juris Šicsowie, którzy po raz drugi w karierze stanęli na olimpijskim podium.

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina rozpoczęcia Konkurencja
Czas CET Czas lokalny
12 lutego 15:15 18:15 1. ślizg
16:45 19:45 2. ślizg

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Nr. Zawodnicy Reprezentacja Ślizg 1 Ślizg 2 Czas Strata
1. 4 Tobias Wendl
Tobias Arlt
 Niemcy 49,373 TR 49,560 1:38,933 +0,000
2. 2 Andreas Linger
Wolfgang Linger
 Austria 49,685 49,770 1:39,455 +0,522
3. 9 Andris Šics
Juris Šics
 Łotwa 49,880 49,910 1:39,790 +0,857
4. 1 Tristan Walker
Justin Snith
 Kanada 49,857 49,983 1:39,840 +0,907
5. 12 Aleksandr Dienisjew
Władisław Antonow
 Rosja 49,936 50,013 1:39,949 +1,016
6. 10 Christian Oberstolz
Patrick Gruber
 Włochy 49,976 50,043 1:40,019 +1,086
7. 7 Ludwig Rieder
Patrick Rastner
 Włochy 50,064 49,975 1:40,039 +1,106
8. 8 Toni Eggert
Sascha Benecken
 Niemcy 50,274 49,944 1:40,218 +1,285
9. 3 Władisław Jużakow
Władimir Machnutin
 Rosja 50,068 50,269 1:40,337 +1,404
10. 18 Oskars Gudramovičs
Pēteris Kalniņš
 Łotwa 50,388 50,074 1:40,462 +1,529
11. 6 Christian Niccum
Jayson Terdiman
 Stany Zjednoczone 50,354 50,591 1:40,945 +2,012
12. 13 Marián Zemaník
Jozef Petrulák
 Słowacja 50,548 50,409 1:40,957 +2,024
13. 5 Lukáš Brož
Antonín Brož
 Czechy 50,665 50,387 1:41,052 +2,119
14. 16 Matthew Mortensen
Preston Griffall
 Stany Zjednoczone 50,637 51,066 1:41,703 +2,770
15. 14 Patryk Poręba
Karol Mikrut
 Polska 51,010 51,170 1:42,180 +3,247
16. 15 Marek Solčanský
Karol Stuchlák
 Słowacja 50,904 51,481 1:42,385 +3,452
17. 19 Ołeksandr Obołonczyk
Roman Zacharkiw
 Ukraina 51,795 51,233 1:43,028 +4,095
18. 17 Jin-Yong Park
Jung-Ming Cho
 Korea Południowa 51,643 51,475 1:43,118 +4,185
19. 11 Peter Penz
Georg Fischler
 Austria 49,793 54,252 1:44,045 +5,112

Przypisy[edytuj | edytuj kod]