Sankcje międzynarodowe w związku z konfliktem na Ukrainie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Państwa, które nałożyły sankcje na Rosję w następstwie aneksji Krymu w 2014 roku

     Rosja

     Państwa Unii Europejskiej, które nałożyły sankcje

     Państwa spoza Unii Europejskiej, które nałożyły sankcje

Sankcje międzynarodowe w związku z konfliktem na Ukrainiesankcje nałożone na Rosję w związku z rosyjską agresją na Ukrainę oraz rosyjskie embargo na produkty rolno-spożywcze.

Sankcje nałożone na Rosję[edytuj | edytuj kod]

W związku z konfliktem na Ukrainie Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone nałożyły na Rosję pakiet sankcji sektorowych. Restrykcje dotyczą sektora bankowego i energetycznego. Sankcje dotknęły wspierające destabilizację Ukrainy rosyjskie przedsiębiorstwa oraz zawieszone zostało finansowanie przez Europejski Bank Inwestycyjny oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju nowych projektów, realizowanych w Rosji. Sankcje ograniczają dostęp Rosji do niektórych technologii[1].

Rosyjskie embargo na produkty rolno-spożywcze[edytuj | edytuj kod]

W odpowiedzi na nałożone sankcje Władimir Putin podpisał dekret stanowiący, iż od dnia 7 sierpnia 2014 zaczął obowiązywać roczny zakaz importu określonych towarów i surowców rolno-spożywczych do Rosji. Zakazem objęto towary pochodzące z państw Unii Europejskiej, USA, Australii, Norwegii i Kanady[2].

Zakaz ten można potraktować jako odpowiedź dla państw, które nałożyły lub przyczyniły się do nałożenia na Rosję sankcji gospodarczych, w związku z jej rolą w wojnie w Donbasie. Rosja zaczęła wykorzystywać embargo jako element walki politycznej z państwami, które sprzyjały Ukrainie i negowały legalność działań podejmowanych przez Rosję[2].

Lista produktów objęta zakazem importu[edytuj | edytuj kod]

Zakaz importu obejmował swoim zasięgiem następujące grupy produktów:

Skutki embarga dla Polski[edytuj | edytuj kod]

W przypadku Polski, wprowadzenie embarga zablokowało eksport do Rosji następujących produktów:

Polska wielokrotnie była obejmowana zakazami eksportu do Rosji produktów rolno-spożywczych, które wprowadzano w latach 2005–2007 i 2011.

Zakazy wprowadzane przez władze rosyjskie narażało na duże straty tysiące polskich eksporterów, a także rosyjskich odbiorców i przetwórców artykułów rolno-spożywczych, jednakże jak się okazało skutki wprowadzonego przez Rosję embarga nie były aż tak dotkliwe, jak początkowo się obawiano. W największym stopniu embargiem został dotknięty sektor owoców i warzyw, mleczarski i mięsny. Wskazać należy, iż udział tych produktów objętych zakazem stanowił dużą część polskiego eksportu żywności do Rosji – aż 65%, przy czym w ujęciu całościowym udział produktów objętych embargiem w całkowitych przychodach sektora rolno-spożywczego wynosił jedynie 1,2%[3].

Na spadek eksportu żywności do Rosji, oprócz wprowadzonego embarga, przełożył się także spadek dynamiki PKB i osłabienie rubla oraz zakaz importu wieprzowiny w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF)[4].

Wielu krajowych producentów, nauczonych doświadczeniem poprzednich lat, podejmowało aktywne zabiegi na rzecz uniezależnienia się od wschodniego partnera, koncentrując się na sprzedaży swoich produktów na rynku krajowym i unijnym oraz poszukiwaniu nowych odbiorców spoza UE. Podjęte działania pozwoliły na zminimalizowanie strat związanych z wprowadzeniem embarga, gdyż pomimo spadku wartości eksportu do Rosji (z 1,36 mld euro do 370 mln euro), udało się zwiększyć cały polski eksport do rekordowego poziomu 21 mld euro, co dobitnie pokazuje, iż polscy eksporterzy stają się coraz bardziej konkurencyjni[5].

W celu zminimalizowania strat wywołanych embargiem, KE zdecydowała o wprowadzeniu od 18 sierpnia 2014 r. środków wsparcia dla producentów niektórych łatwo psujących się owoców i warzyw: pomidorów, marchwi, białej kapusty, papryki, kalafiorów, ogórków, pieczarek, jabłek, gruszek, czerwonych owoców, winogron deserowych i kiwi.

Środki te obowiązywały do końca listopada 2014 r., a ich wartość wyniosła 125 mln euro[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. UE rozszerza sankcje wobec Rosji (pol.). Wyborcza, 2014-08-06. [dostęp 2014-08-12].
  2. a b c d Konsekwencje rosyjskiego embarga. rme.cbr.net.pl. [dostęp 2015-10-14].
  3. Wpływ ograniczeń handlowych wprowadzonych przez Rosję na sektor rolno-spożywczy w Polsce prezentacja. Warszawa: Raport Banku BGŻ BNP Paribas w rocznicę rosyjskiego embarga, 28/07/2015.
  4. Sektor rolno-spożywczy a rosyjskie embargo | Biuro prasowe | Bank BGŻ BNP Paribas. Bank BGŻ BNP Paribas. [dostęp 2015-10-14].
  5. Kara za marsz w Kijowie. Ser z Polski nie pojedzie do Rosji. fakt.pl. [dostęp 2015-10-14].