Schöner Brunnen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Schöner Brunnen

Schöner Brunnen (z niem: Piękne źródło, Piękna studnia) - dawna studnia miejska w północno-zachodnim narożniku Rynku Starego Miasta w Norymberdze, obok Ratusza. Jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych atrakcji historycznych Norymbergi.

Została wybudowana w latach 1385-1396 przez Heinricha Beheima w postaci wysokiej na 19 m, późnogotyckiej ażurowej wieżycy z kamienia, z licznymi figurami (m.in. Najświętszej Marii Panny, apostołów i proroków), a następnie otoczona kutym ogrodzeniem w formie kraty. Na przestrzeni wieków była kilkakrotnie przebudowywana i odnawiana, po raz ostatni w latach 1822-1824 przez rzeźbiarza J. C. Burgschmieta. Od 1912 r. jej miejsce zajmuje wierna kopia, wykonana z wapienia muszlowego i pomalowana w celu zabezpieczenia przed korozją i podkreślenia rozmaitości drobnych detali rzeźbiarskich. Pozostałości kamiennego oryginału (restaurowane w latach 1899-1903 przez Heinricha Walraffa) są przechowywane w Niemieckim Muzeum Narodowym w Norymberdze. Bombardowania alianckie pod koniec II wojny światowej konstrukcja przetrwała okryta betonowym płaszczem.

Mosiężny pierścień w kracie, 2007

Jeden z mosiężnych pierścieni w kracie otaczającej studnię jest ruchomy. Panuje przekonanie, że trzykrotne przekręcenie go w lewo przynosi szczęście. Dlatego w szczycie sezonu turystycznego do studni ustawiają się długie kolejki chętnych.