Schematyzm Diecezji Lubelskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Schematyzm Diecezji Lubelskiejrocznik urzędowy diecezji lubelskiej wydawany w języku łacińskim, a od 1930 roku w języku polskim.

Po I rozbiorze w 1772 roku diecezja chełmska została przedzielona granicą państwową, ponieważ tylko 36 parafii pozostało w Polsce, a 48 parafii w zaborze austriackim. Uchwałą sejmu czteroletniego 11 czerwca 1790 roku powiększono teren diecezji, przez przyłączenie 107 parafii z archidiakonatu lubelskiego, a 20 lipca Stolica Apostolska zatwierdziła zmiany terytorialne. W polskim nazewnictwie diecezja była określana najpierw jako lubelska, chełmska i bełska, następnie lubelsko-chełmska i chełmsko-lubelska, ale Stolica Apostolska nie potwierdziła tej nazwy i nadal była to diecezja chełmska. W latach 1791-1793 wydawano rubrycele chełmsko-lubelsko-bełskie, a w latach 1794-1807 rubrycele chełmsko-lubelskie[1].

W 1805 roku została erygowana diecezja lubelska i od 1808 roku wydawano schematyzmy diecezji lubelskiej. Roczniki były wydawane w języku łacińskim, a od 1930 roku w języku polskim. Treść roczników w latach 30-tych XX wieku zawierała: hierarchię kościoła katolickiego w Polsce, skład kapituły katedralnej lubelskiej i kapituły kolegiackiej zamojskiej, skład kurii biskupiej, wykaz profesorów i alumnów wyższego seminarium duchownego, wykaz profesorów niższego seminarium duchownego czyli gimnazjum biskupiego, wykaz profesorów i studentów duchownych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wykaz prefektów szkół, wykaz dekanatów z parafiami, zakony i zgromadzenia męskie z wykazem duchownych, zakonne zgromadzenia żeńskie z wykazem sióstr zakonnych, spis alfabetyczny kapłanów, spis alfabetyczny parafii, spis organistów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ks. Jarosław R. Marczewski, Rubrycele i schematyzmy diecezji chełmsko-lubelskiej, Roczniki Teologiczne. Tom LXV, zeszyt 4 - 2018 [dostęp 2019-11-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]