Secret Garden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy irlandzko-norweskiego duetu. Zobacz też: Secret Garden (ujednoznacznienie).
Secret Garden
Ilustracja
Fionnuala Sherry & Rolf Løvland
Rok założenia 1995
Pochodzenie  Norwegia
 Irlandia
Gatunek neoklasycyzm, muzyka celtycka, nordycka muzyka ludowa
Aktywność od 1995
Powiązania Fionnuala Gill
Skład
Fionnuala Sherry, Rolf Løvland
Strona internetowa

Secret Gardenirlandzko-norweski duet grający muzykę instrumentalną, wchodzącą w nurt muzycznego neoklasycyzmu i new age.

W skład zespołu wchodzi irlandzka skrzypaczka Fionnuala Sherry i norweski kompozytor i pianista Rolf Løvland. Secret Garden sprzedał ponad 3 miliony płyt i wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji 1995, wykonując utwór Nocturne. Była to pierwsza i jak dotąd jedyna w historii konkursu, zwycięska kompozycja, o charakterze niemal wyłącznie instrumentalnym. Tekst piosenki, śpiewany przez norweską wokalistkę Gunnhild Tvinnereim dodano w zasadzie tylko ze względów regulaminowych, a sama wykonawczyni nie była członkiem zespołu. Rolf Løvland był także współautorem piosenki „La det svinge” (Let it swing), która zapewniła Norwegii pierwsze zwycięstwo w konkursie, w roku 1985.

Sukces na Eurowizji zbiegł się z sukcesem ich pierwszego albumu Songs from a Secret Garden. Płyta osiągnęła status platynowej w Norwegii i Korei Południowej, status złotej w Irlandii, Hongkongu i Nowej Zelandii oraz przez dwa lata okupowała miejsce na liście Billboard New Age (w latach 1996, 1997). Barbra Streisand wykorzystała utwór Heartstrings, pochodzący z tej płyty, jako bazę do piosenki I've dreamed of You on her z albumu A Love Like Ours. Piosenka ta towarzyszyła także jej ślubowi z Jamesem Brolinem.

Album White Stones wydany w 1997, również dotarł do czołowej dziesiątki rankingu Billboard New Age, później triumf święciły płyty: Dawn of a New Century (1999), Dreamcatcher (2001) oraz Once In a Red Moon.

Najbardziej znanym utworem Secret Garden jest You Raise Me Up, wykonywany przez Briana Kennedy’ego (później także przez m.in. Sissel i Westlife). Kompozycja ta wykorzystuje rytmy folkowe a do jej skomponowania posłużyła irlandzka piosenka Danny Boy.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy Secret Garden w porządku chronologicznym:

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Kompilacje[edytuj | edytuj kod]

  • Dreamcatcher (2001)
  • The Ultimate Secret Garden (2004; Azja)
  • Dreamcatcher (2004; Australia)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]