Seitaad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Seitaad
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Infragromada archozauromorfy
Nadrząd dinozaury
Rząd dinozaury gadziomiedniczne
Podrząd zauropodomorfy
(bez rangi) Plateosauria
Rodzaj Seitaad
Sertich & Loewen, 2010
Gatunki
  • S. ruessi Sertich & Loewen, 2010

Seitaadrodzaj zauropodomorfa żyjącego we wczesnej jurze na obecnych terenach Ameryki Północnej. Został opisany w 2010 roku przez Josepha Serticha i Marka Loewena w oparciu o niekompletny szkielet (UMNH VP 18040) obejmujący 11 kręgów tułowiowych, 16 szyjnych, obręcze barkowe, niemal kompletną lewą a fragmentaryczną prawą kończynę przednią, niekompletną kość miedniczną i lewą kończynę tylną oraz gastralia. Szczątki odnaleziono w złożach piaskowca u podstawy Navajo Sandstone, przy granicy z formacją Kayenta, na terenie Comb Ridge w hrabstwie San Juan w Utah. Szczątki innych wczesnojurajskich zauropodomorfów odkryte w osadach Navajo Sandstone przypisywano do rodzaju Anchisaurus, jednak hipoteza ta bywa kwestionowana[1].

Pozycja szczątków Seitaad ruessi w piaskowcu

Holotyp Seitaad ruessi jest jednym z najbardziej kompletnych szkieletów kręgowców odkrytych w Navajo Sandstone. Osobnik prawdopodobnie zginął przed przysypaniem go przez osady. Seitad ruessi został uznany przez Serticha i Loewena za odrębny takson na podstawie kilku cech morfologicznych obręczy barkowej oraz kończyn przednich niewystępujących u innych zauropodomorfów. Analizy filogenetyczne przeprowadzone przez autorów sugerują, że Seitaad jest stosunkowo zaawansowanym prozauropodem, należącym do kladu Plateosauria, obejmującego m.in. plateozaury i bardziej zaawansowane zauropodomorfy, w tym zauropody. Niektóre analizy wspierały przynależność seitaada do Plateosauridae, jako takson bardziej zaawansowany niż koloradizaur, lecz bardziej bazalny od plateozaura i riochazaura. Inne sugerowały, że Seitaad należy do Massospondylidae jako rodzaj bardziej zaawansowany od masospondyla a siostrzany dla Adeopapposaurus[1]. Z analizy kladystycznej przeprowadzonej przez Apaldetti i współpracowników (2011) wynika, że Seitaad nie należał do Plateosauridae ani Massospondylidae, lecz był taksonem siostrzanym do kladu Anchisauria (obejmującego m.in. rodzaje Anchisaurus i Melanorosaurus oraz zauropody)[2].

Nazwa Seitaad pochodzi od nazwy mitycznego „piaskowego potwora” z folkloru Nawahów, który swoje ofiary grzebał w wydmach. Nazwa gatunkowa gatunku typowego honoruje Everetta Ruessa – artystę i przyrodnika, który w wieku 20 lat zaginął podczas badania południowych terenów Utah[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Joseph J. W. Sertich, Mark A. Loewen. A New Basal Sauropodomorph Dinosaur from the Lower Jurassic Navajo Sandstone of Southern Utah. „PLoS ONE”. 5 (3), s. e9789, 2010. DOI: 10.1371/journal.pone.0009789 (ang.). 
  2. Cecilia Apaldetti, Ricardo N. Martinez, Oscar A. Alcober i Diego Pol. A New Basal Sauropodomorph (Dinosauria: Saurischia) from Quebrada del Barro Formation (Marayes-El Carrizal Basin), Northwestern Argentina. „PLoS ONE”. 6 (11), s. e26964, 2011. DOI: 10.1371/journal.pone.0026964 (ang.).