Sejfulla Malëshova

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sejfulla Malëshova
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 2 marca 1900
Malëshove
Data i miejsce śmierci 9 czerwca 1971
Fier
Minister edukacji
Okres od 1946
do 1948
Przynależność polityczna Komunistyczna Partia Albanii
Poprzednik Kostaq Cipo
Następca Manol Konomi

Sejfulla Malëshova, ps. Lame Kodra (ur. 2 marca 1900 we wsi Malëshove k. Këlcyry[1], zm. 9 czerwca 1971 w Fierze) – albański polityk, pisarz i poeta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego ojciec, Tasim był urzędnikiem celnym. W dzieciństwie wyjechał wraz z rodziną do Włoch, gdzie ukończył szkołę średnią i podjął studia medyczne w Rzymie. W czasie pobytu we Włoszech współpracował z Odhise Paskalim redagując pismo Studenti Shqiptar, w którym także publikował pierwsze utwory poetyckie[1].

Wrócił do Albanii w 1924 i w wieku 23 lat został osobistym sekretarzem Fana Nolego w kierowanym przez niego rządzie. Po obaleniu rządu Nolego, Maleshova uciekł do Włoch, a następnie do Paryża. Działał w organizacji KONARE (Komitet Narodowo-Rewolucyjny), skupiającej albańską emigrację polityczną. Przez tę organizację został wysłany do Moskwy, aby tam podjąć studia z zakresu marksizmu. W roku 1930, w czasie pobytu w ZSRR wstąpił do partii komunistycznej. W tym czasie dokonał tłumaczenia Manifestu komunistycznego na język albański. W 1939 wyjechał do Francji, gdzie współpracował z tamtejszymi środowiskami lewicowymi.

Powrócił do Albanii w 1943 i nawiązał współpracę z ruchem oporu. Początkowo pełnił funkcję członka sztabu generalnego Armii Narodowowyzwoleńczej, a w 1944 r. został ministrem propagandy w kontrolowanym przez komunistów albańskich Rządzie Tymczasowym. W tym rządzie wyróżniał się liberalnymi poglądami, co do możliwości włączenia sił niekomunistycznych do rządu, ale także odnosił się z rezerwą, co do potępienia przedwojennych twórców (jak Gjergj Fishta). Był także pierwszym przewodniczącym Związku Pisarzy Albańskich. Zwolennicy ścisłej współpracy z Jugosławią, wśród nich ówczesny minister spraw wewnętrznych Koçi Dzodze doprowadzili do odsunięcia Maleshovy. Na posiedzeniu KC KPA 21 lutego 1946 oskarżono go o oportunizm i odchylenie prawicowe, a następnie usunięto z KC i Biura Politycznego partii. Do 1948 pełnił funkcję ministra edukacji. W 1949 na III Zjeździe Związku Pisarzy Albańskich został poddany krytyce za oportunizm i liberalizm i pozbawiony funkcji przewodniczącego. W 1951 Enver Hoxha na II zjeździe Albańskiej Partii Pracy określił Malëshovę mianem jugosłowiańskiego trockisty[2].

Po kilku latach spędzonych na wolności, w roku 1955 został internowany w Ballsh, a po kilku miesiącach przeniesiony do Fier, gdzie pracował jako urzędnik. Z uwagi na to, że był osobą podejrzaną politycznie, mieszkańcy miasta obawiali się z nim rozmawiać. Jego naznaczone milczeniem życie przerywały tylko rozmowy służbowe, z towarzyszącą mu siostrą i zabawy z miejscowymi dziećmi. Zmarł w miejscu odosobnienia. W jego pogrzebie uczestniczyła siostra, grabarz i dwóch agentów Sigurimi, którzy go wcześniej kontrolowali.

Większość jego utworów, które pisał na emigracji znalazło się w zbiorze Vjersha (Wiersze), opublikowanym w Tiranie, w roku 1945.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Azem Qazimi: Fjalor Enciklopedik i Viktimave te Terrorit Komunist, vol.5. Tirana: 2016, s. 173. ISBN 978-9928-168-01-6. (alb.)
  2. E.Hoxha, Rapport sur l’activité du Comité central du Parti du travail d’Albanie, présenté au IIe Congrés du Parti du travail d’Albanie, 31 mars 1952, Tirane 1952, s. 71.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]