Seniorat koszycki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Seniorat koszycki
Košický seniorát
Ilustracja
Kościół ewangelicki w Koszycach
Państwo  Słowacja
Siedziba Vyšná Kamenica
Vyšná Kamenica 41, 044 45 p. Bidovce
Kościół Ewangelicki Kościół Augsburskiego Wyznania na Słowacji
Dystrykt Wschodni
Dane statystyczne
Liczba wiernych 8.386
Liczba parafii 10
Strona internetowa

Seniorat koszycki (słow. Košický seniorát) – jeden z senioratów Dystryktu Wschodniego Kościoła Ewangelickiego Wyznania Augsburskiego na Słowacji z siedzibą w Vyšnej Kamenicy. Na seniorat składają się 10 zborów z 8386 członkami[1].

W jego skład wchodzą zbory: Budimír, Gelnica, Koszyce, Koszyce-Terasa, Mníšek nad Hnilcom, Obišovce, Opiná, Rankovce, Švedlár, Vyšná Kamenica.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Seniorat koszycki powstał w 1953 roku wskutek reorganizacji Kościoła Ewangelickiego Wyznania Augsburskiego na Słowacji na bazie senioratu abranovo-zemplińskiego ze zborami w Koszycach, Vyšnej Kamenicy i Rankovcach, a także przyłączone zostają do niego zbory Budimír, Obišovce, Opiná z senioratu szaryskiego oraz Gelnica, Krompachy, Mníšek nad Hnilcom i Švedlár z senioratu spiskiego. Na konwencie ustanawiającym seniorat koszycki prezydenturę nad nim powierzono seniorowi Dušanowu Cesnakowi, a intendentem został Ján Haško. Większość konwentów odbywała się w Koszycach z powodów praktycznych i transportowych, ale zbory senioratu były zawsze chętne do organizacji konwentów.

Po seniorze Dušanie Cesnakovi z Koszyc w roku 1957 urząd objął Adolf Kevický z Budimíra, który zasiadał na nim do 1980 roku, kiedy senioratem administrować zaczął Darius Konček z Rankoviec. W następnym roku urząd seniora przypadł Ladislavowi Fričovskiemu z Obišoviec. Jego następcą w 1994 roku został Igor Mišina z Rankoviec, w latach 2000-2006 seniorem był Samuel Linkesch z Koszyc, a od roku 2006 pozostaje nim Ján Hruška z Vyšnej Kamenicy[2].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Na terenie senioratu działalność prowadzą dwa ewangelickie przedszkola w Koszycach, Ewangelicki Zespół Szkół w Červenicy i ewangelickie Gimnazjum J. A. Komeńskiego w Koszycach[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]