Sergei Ivanov

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sergei Ivanov
Data urodzenia 5 stycznia 1958
Zawód, zajęcie działacz na rzecz mniejszości rosyjskiej, samorządowiec, polityk
Alma Mater Uniwersytet Techniczny w Tallinnie
Partia Partia Socjaldemokratyczna

Sergei Ivanov (ros. Сергей Иванов, Siergiej Iwanow; ur. 5 stycznia 1958[1]) – estoński polityk pochodzenia rosyjskiego, w latach 1995–2007 poseł do Riigikogu VIII, IX i X kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia inżynierskie w Tallińskim Uniwersytecie Technicznym i politologiczne w Sankt Petersburgu. Po 1991 roku uzyskał naturalizację w Estonii.

W 1995 roku przystąpił do Zjednoczonej Ludowej Partii Estonii (Eestimaa Ühendatud Rahvapartei, EÜRP). W tym samym roku został po raz pierwszy wybrany posłem do Riigikogu – był jednym z sześciu Rosjan w VIII kadencji. W wyborach w 1999 i 2003 uzyskiwał reelekcję do parlamentu: jako przedstawiciel Rosyjsko-Bałtyckiej Partii Estonii oraz Partii Reform. Zasiadał także w radzie miejskiej Tallinna jako jej wiceprzewodniczący. Od 1999 do 2003 roku był zastępcą delegata, zaś od 2003 do 2007 roku delegatem do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy[1].

Po odejściu z Riigikogu wycofał się z działalności w Partii Reform i przystąpił do Partii Socjaldemokratycznej[2][3]. W wyborach w 2011 bez powodzenia ubiegał się o mandat poselski z listy SDE[4].

Był członkiem zarządu Tallińskiego Muzeum Rosyjskiego (Таллиннский Русский музей[5]).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]