Sergio De Gregorio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sergio De Gregorio
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 16 września 1960
Neapol
Senator XVI kadencji
Okres od 2008
do 2013
Przynależność polityczna Lud Wolności

Sergio De Gregorio (ur. 16 września 1960 w Neapolu) – włoski polityk, dziennikarz, senator, założyciel ruchu Włosi w Świecie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia z zakresu turystyki. Od końca lat 70. pracował jako dziennikarz. Prowadził programy radiowe w stacjach Rai Radio Uno i Rai Radio Due. Pisał dla gazety "Paese Sera". Później podjął współpracę z kanałem telewizyjnym Rai Due. Był korespondentem programu informacyjnego "TG2", przekazywał relacje z konfliktów m.in. w Rwandzie, Iraku i Libanie. Był też związany z kanałem satelitarnym Włosi w Świecie (Italiani nel Mondo Channel).

Początkowo sympatyzował w centroprawicą. W 1994 wstąpił do Forza Italia, w 2000 założył stowarzyszenie Włosi w Świecie, w 2005 kandydował w wyborach regionalnych z listy Chrześcijańska Demokracja dla Autonomii. W 2006 został redaktorem naczelnym pisma "L'Avanti!", oficjalnej gazety centrolewicowego ugrupowania Włochy Wartości. Doprowadził do przekształcenia IdM w ruch polityczny, w tym samym roku jako kandydat bloku lewicy został wybrany do Senatu XV kadencji.

Wkrótce Sergio De Gregorio przeszedł do opozycji wobec rządu Romano Prodiego. W 2007 podpisał porozumienie swojej partii z Forza Italia, w 2008 uzyskał mandat senatora XVI kadencji z ramienia Ludu Wolności.

W 2012 aresztowany przedsiębiorca Valter Lavitola twierdził, jakoby przejście parlamentarzysty do opozycji w poprzedniej kadencji nastąpiło na skutek przekupstwa za pieniądze wyłożone przez Silvia Berlusconiego[1]. W tym samym roku Sergio De Gregorio został oskarżony o przestępstwa finansowe i początkowo osadzony w areszcie domowym[2]. Ostatecznie Senat w głosowaniu nie wyraził zgody na jego tymczasowe aresztowanie[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "Berlusconi Gave Me A Million to Buy Senator De Gregorio", Claims Lavitola (ang.). corriere.it, 9 maja 2012. [dostęp 2013-01-26].
  2. Italian senator with former PM Berlusconi's party arrested over fraud case (ang.). chinadaily.com.cn, 17 kwietnia 2012. [dostęp 2013-01-26].
  3. Caso De Gregorio, il Senato nega l'arresto a parlamentare Pdl (ang.). tmnews.it, 6 czerwca 2012. [dostęp 2013-01-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]