Seria GP2 - Marina Bay 2013

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Runda GP2 na torze Marina Bay 2013
Tor Marina Bay Street Circuit
Singapur Marina Bay Street Circuit
10. runda z 11 w sezonie
96. runda o mistrzostwo serii GP2
Data 20-22 września 2013
Trasa (Główny wyścig)
Liczba okrążeń 28
Długość okrążenia 5,065 km
Dystans 141,820 km
Trasa (sprint)
Liczba okrążeń 20
Długość okrążenia 5,065 km
Dystans 101,300 km
Zgłoszenia (Główny wyścig)
Zgłoszenia 26 kierowców
Zakwalifikowało się 26 kierowców
Ukończyło wyścig 22 kierowców
Zgłoszenia (Sprint)
Zgłoszenia 26 kierowców
Zakwalifikowało się 26 kierowców
Ukończyło wyścig 24 kierowców
Najlepsze wyniki (Główny wyścig)
Pole position Jolyon Palmer
(1:53,600, Carlin)
Zwycięzca Jolyon Palmer
(57:14,130, Carlin)
Najszybsze
okrążenie
Mitch Evans
(1:58,542, Arden International)
Premia za
najszybsze okrążenie
Jolyon Palmer
(1:59,104, Carlin)
Najlepsze wyniki (Sprint)
Zwycięzca Sam Bird
(40:36,444, Russian Time)
Najszybsze
okrążenie
Jolyon Palmer
(1:57,368, Carlin)
Premia za
najszybsze okrążenie
Marcus Ericsson
(2:00,160, DAMS)
Monza w sezonie 2013 Yas Marina
Marina Bay 2012 Seria GP2

Runda GP2 na torze Marina Bay Street Circuit – dziesiąta runda mistrzostw serii GP2 w sezonie 2013.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Sesja treningowa[edytuj | edytuj kod]

Nr Kierowca Konstruktor Czas Okr.
10 Wielka Brytania Jolyon Palmer Carlin 1:55,912 13

Kwalifikacje[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Autosport[1]

Poz. Nr Kierowca Konstruktor Czas Poz. s.
1 10 Wielka Brytania Jolyon Palmer Carlin 1:53,600 1
2 9 Brazylia Felipe Nasr Carlin 1:53,852 2
3 8 Szwajcaria Fabio Leimer Racing Engineering 1:53,870 3
4 15 Stany Zjednoczone Alexander Rossi Caterham Racing 1:54,285 4
5 2 Monako Stéphane Richelmi DAMS 1:54,403 5
6 12 Francja Tom Dillmann Russian Time 1:54,695 6
7 14 Hiszpania Sergio Canamasas Caterham Racing 1:54,812 7
8 3 Wielka Brytania James Calado ART Grand Prix 1:54,822 8
9 1 Szwecja Marcus Ericsson DAMS 1:54,987 9
10 11 Wielka Brytania Sam Bird Russian Time 1:55,163 10
11 18 Monako Stefano Coletti Rapax 1:55,251 11
12 7 Kolumbia Julián Leal Racing Engineering 1:55,268 14[2]
13 20 Francja Nathanaël Berthon Trident Racing 1:55,567 12
14 5 Wenezuela Johnny Cecotto Jr. Arden International 1:55,683 16[2]
15 26 Hiszpania Dani Clos MP Motorsport 1:55,784 13
16 24 Austria René Binder Venezuela GP Lazarus 1:55,880 15
17 4 Niemcy Daniel Abt ART Grand Prix 1:56,048 17
18 22 Wielka Brytania Adrian Quaife-Hobbs Hilmer Motorsport 1:56,057 18
19 16 Stany Zjednoczone Jake Rosenzweig Barwa Addax 1:56,114 19
20 23 Wielka Brytania Jon Lancaster Hilmer Motorsport 1:56,210 20
21 25 Włochy Vittorio Ghirelli Venezuela GP Lazarus 1:56,333 21
22 17 Indonezja Rio Haryanto Barwa Addax 1:56,753 22
23 19 Szwajcaria Simon Trummer Rapax 1:57,153 23
24 27 Holandia Daniël de Jong MP Motorsport 1:57,560 24
25 21 Kanada Gianmarco Raimondo Trident Racing 1:57,837 25
6 Nowa Zelandia Mitch Evans Arden International 2:29,069 26[a]
Poz. Nr Kierowca Konstruktor Czas Poz. s.

Główny wyścig[edytuj | edytuj kod]

Wyścig[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Autosport[3]

P  + / –  Nr Kierowca Konstruktor Okr. Czas / Strata Komentarz
1  Bez zmian 10 Wielka Brytania Jolyon Palmer Carlin 28 57:14,130
2  Bez zmian 9 Brazylia Felipe Nasr Carlin 28 +0:13,095
3 Awans 5 3 Wielka Brytania James Calado ART Grand Prix 28 +0:25,126
4 Awans 1 2 Monako Stéphane Richelmi DAMS 28 +0:25,713
5 Spadek 2 8 Szwajcaria Fabio Leimer Racing Engineering 28 +0:28,296
6  Bez zmian 12 Francja Tom Dillmann Russian Time 28 +0:38,577
7 Awans 2 1 Szwecja Marcus Ericsson DAMS 28 +0:45,448
8 Awans 2 11 Wielka Brytania Sam Bird Russian Time 28 +0:45,685
9 Awans 11 23 Wielka Brytania Jon Lancaster Hilmer Motorsport 28 +0:51,981
10 Awans 3 26 Hiszpania Dani Clos MP Motorsport 28 +0:56,906
11 Awans 15 6 Nowa Zelandia Mitch Evans Arden International 28 0:57,227
12 Spadek 1 18 Monako Stefano Coletti Rapax 28 +1:04,741
13 Awans 4 4 Niemcy Daniel Abt ART Grand Prix 28 +1:05,265
14 Awans 2 5 Wenezuela Johnny Cecotto Jr. Arden International 28 +1:19,683
15 Awans 4 16 Stany Zjednoczone Jake Rosenzweig Barwa Addax 28 +1:33,492
16 Awans 7 19 Szwajcaria Simon Trummer Rapax 28 +1:43,894
17 Awans 7 27 Holandia Daniël de Jong MP Motorsport 28 +1:52,806
18 Spadek 3 24 Austria René Binder Venezuela GP Lazarus 28 +1:53,422
19 Spadek 12 14 Hiszpania Sergio Canamasas Caterham Racing 28 +2:06,253
20 Awans 2 17 Indonezja Rio Haryanto Barwa Addax 27 +1 okr.
21 Awans 4 21 Kanada Gianmarco Raimondo Trident Racing 27 +1 okr.
22 Spadek 4 22 Wielka Brytania Adrian Quaife-Hobbs Hilmer Motorsport 27 +1 okr.
Niesklasyfikowani
  15 Stany Zjednoczone Alexander Rossi Caterham Racing 23 awaria
  25 Włochy Vittorio Ghirelli Venezuela GP Lazarus 9 awaria
  20 Francja Nathanaël Berthon Trident Racing 7 kolizja z Lealem [4]
  7 Kolumbia Julián Leal Racing Engineering 7 kolizja z Berthonem
P  + / –  Nr Kierowca Konstruktor Okr. Czas / Strata Komentarz

Najszybsze okrążenie[edytuj | edytuj kod]

Nr Kierowca Konstruktor Czas Okr.
6 Nowa Zelandia Mitch Evans Arden International 1:58,542 21

Premia za najszybsze okrążenie w TOP 10[edytuj | edytuj kod]

Nr Kierowca Konstruktor Czas Okr.
10 Wielka Brytania Jolyon Palmer Carlin 1:59,104 18

Prowadzenie w wyścigu[edytuj | edytuj kod]

Nr Kierowca Okrążenia Suma
9 Brazylia Felipe Nasr 1-9, 11-24 21
10 Wielka Brytania Jolyon Palmer 1, 9-11, 24-28 7

Sprint[edytuj | edytuj kod]

Wyścig[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Autosport[5]

P  + / –  Nr Kierowca Konstruktor Okr. Czas / Strata Komentarz
1  Bez zmian 11 Wielka Brytania Sam Bird Russian Time 20 40:36,444
2  Bez zmian 1 Szwecja Marcus Ericsson DAMS 20 +0:05,787
3 Awans 1 8 Szwajcaria Fabio Leimer Racing Engineering 20 +0:07,745
4 Awans 1 2 Monako Stéphane Richelmi DAMS 20 +0:09,311
5 Awans 4 23 Wielka Brytania Jon Lancaster Hilmer Motorsport 20 +0:17,885
6 Awans 8 5 Wenezuela Johnny Cecotto Jr. Arden International 20 +0:34,140
7 Awans 10 27 Holandia Daniël de Jong MP Motorsport 20 +0:56,282
8 Awans 14 22 Wielka Brytania Adrian Quaife-Hobbs Hilmer Motorsport 20 +0:57,159
9 Awans 9 24 Austria René Binder Venezuela GP Lazarus 20 +1:07,397
10 Awans 16 20 Francja Nathanaël Berthon Trident Racing 20 +1:07,997
11 Awans 9 17 Indonezja Rio Haryanto Barwa Addax 20 +1:08,302
12 Awans 13 7 Kolumbia Julián Leal Racing Engineering 20 +1:09,052
13 Awans 3 19 Szwajcaria Simon Trummer Rapax 20 +1:09,248
14 Spadek 11 12 Francja Tom Dillmann Russian Time 20 +1:11,366
15 Spadek 4 6 Nowa Zelandia Mitch Evans Arden International 20 +1:15,458
16 Spadek 9 9 Brazylia Felipe Nasr Carlin 20 +1:15,990
17 Spadek 9 10 Wielka Brytania Jolyon Palmer Carlin 20 +1:16,415
18 Spadek 3 16 Stany Zjednoczone Jake Rosenzweig Barwa Addax 20 +1:22,004
19 Awans 5 25 Włochy Vittorio Ghirelli Venezuela GP Lazarus 20 +1:37,714
20 Spadek 14 3 Wielka Brytania James Calado ART Grand Prix 20 +1:48,898 [6]
21 Spadek 11 26 Hiszpania Dani Clos MP Motorsport 20 +1:49,482
22 Spadek 1 21 Kanada Gianmarco Raimondo Trident Racing 20 +2:02,960
23  Bez zmian 15 Stany Zjednoczone Alexander Rossi Caterham Racing 19 +1 okr.
24 Spadek 12 18 Monako Stefano Coletti Rapax 19 +1 okr. [b][c]
Niesklasyfikowani
  4 Niemcy Daniel Abt ART Grand Prix 9 wycofał się [d][e]
  14 Hiszpania Sergio Canamasas Caterham Racing 2 wypadek
P  + / –  Nr Kierowca Konstruktor Okr. Czas / Strata Komentarz

Najszybsze okrążenie[edytuj | edytuj kod]

Nr Kierowca Konstruktor Czas Okr.
10 Wielka Brytania Jolyon Palmer Carlin 1:57,368 14

Premia za najszybsze okrążenie w TOP 10[edytuj | edytuj kod]

Nr Kierowca Konstruktor Czas Okr.
1 Szwecja Marcus Ericsson DAMS 2:00,160 14

Prowadzenie w wyścigu[edytuj | edytuj kod]

Nr Kierowca Okrążenia Suma
11 Wielka Brytania Sam Bird 1-20 20

Lista startowa[edytuj | edytuj kod]

Team Nr Kierowca
Francja DAMS 1 Szwecja Marcus Ericsson
2 Monako Stéphane Richelmi
Francja ART Grand Prix 3 Wielka Brytania James Calado
4 Niemcy Daniel Abt
Wielka Brytania Arden International 5 Wenezuela Johnny Cecotto Jr.
6 Nowa Zelandia Mitch Evans
Hiszpania Racing Engineering 7 Kolumbia Julián Leal
8 Szwajcaria Fabio Leimer
Wielka Brytania Carlin 9 Brazylia Felipe Nasr
10 Wielka Brytania Jolyon Palmer
Rosja Russian Time 11 Wielka Brytania Sam Bird
12 Francja Tom Dillmann
Malezja EQ8 Caterham Racing 14 Hiszpania Sergio Canamasas
15 Stany Zjednoczone Alexander Rossi
Hiszpania Barwa Addax 16 Stany Zjednoczone Jake Rosenzweig
17 Indonezja Rio Haryanto
Włochy Rapax 18 Monako Stefano Coletti
19 Szwajcaria Simon Trummer
Włochy Trident Racing 20 Francja Nathanaël Berthon
21 Kanada Gianmarco Raimondo[7]
Niemcy Hilmer Motorsport 22 Wielka Brytania Adrian Quaife-Hobbs
23 Wielka Brytania Jon Lancaster[7]
Włochy Venezuela GP Lazarus 24 Austria René Binder
25 Włochy Vittorio Ghirelli
Holandia MP Motorsport 26 Hiszpania Dani Clos
27 Holandia Daniël de Jong

Klasyfikacja po zakończeniu rundy[edytuj | edytuj kod]

Kierowcy[edytuj | edytuj kod]

P +/- Kierowca Starty Punkty P1 P2 P3 PP NO NS
1 0 Szwajcaria Fabio Leimer 20 179 3 - 3 1 1 1
2 0 Wielka Brytania Sam Bird 20 172 5 1 - 2 3 1
3 +1 Brazylia Felipe Nasr 20 148 - 4 2 - - 3
4 -1 Monako Stefano Coletti 20 135 3 1 3 1 4 1
5 0 Wielka Brytania James Calado 20 134 1 3 2 - 1 2
6 +1 Monako Stéphane Richelmi 20 103 - 1 - 1 - 2
7 +1 Szwecja Marcus Ericsson 20 102 1 3 - 2 3 5
8 +1 Wielka Brytania Jolyon Palmer 20 99 2 - - 1 1 3
9 -3 Francja Tom Dillmann 20 92 - - 2 1 2 1
10 0 Wielka Brytania Jon Lancaster 14 73 2 - 1 - 2 -
11 0 Stany Zjednoczone Alexander Rossi 18 63 - 1 2 - - 2
12 0 Kolumbia Julián Leal 20 62 - 1 1 - - 3
13 +1 Wielka Brytania Adrian Quaife-Hobbs 20 56 1 1 1 - - 3
14 -1 Nowa Zelandia Mitch Evans 20 56 - 1 3 - - 2
15 0 Holandia Robin Frijns 12 47 1 1 - - - 4
16 0 Wenezuela Johnny Cecotto Jr. 19 37 - - - 1 1 3
17 0 Włochy Kevin Ceccon 13 28 - 1 - - - 2
18 0 Indonezja Rio Haryanto 20 22 - 1 - - - 1
19 0 Francja Nathanaël Berthon 20 21 1 - - - 1 6
20 0 Szwajcaria Simon Trummer 20 18 - - - - - 1
21 0 Austria René Binder 19 11 - - - - - -
22 0 Niemcy Daniel Abt 20 3 - - - - - 3
23 +2 Holandia Daniël de Jong 20 3 - - - - - 5
24 -1 Stany Zjednoczone Conor Daly 2 2 - - - - - -
25 -1 Hiszpania Sergio Canamasas 20 2 - - - - - 5
26 +1 Hiszpania Dani Clos 8 1 - - - - - 1
27 -1 Włochy Vittorio Ghirelli 8 1 - - - - - -
28 0 Stany Zjednoczone Jake Rosenzweig 20 0 - - - - - 1
29 0 Włochy Kevin Giovesi 8 0 - - - - - 2
30 0 Norwegia Pål Varhaug 4 0 - - - - - 1
31 0 Włochy Sergio Campana 2 0 - - - - - -
32 0 Włochy Fabrizio Crestani 4 0 - - - - - -
33 0 Portugalia Ricardo Teixeira 4 0 - - - - - -
34 N Kanada Gianmarco Raimondo 2 0 - - - - - -
35 -1 Chińska Republika Ludowa Ma Qinghua 1 0 - - - - - -
P +/- Kierowca Starty Punkty P1 P2 P3 PP NO NS

Konstruktorzy[edytuj | edytuj kod]

P +/- Konstruktor Starty Punkty P1 P2 P3 PP NO NS
1 0 Rosja Russian Time 40 264 5 1 2 3 5 2
2 +1 Wielka Brytania Carlin 40 247 2 4 2 1 1 6
3 -1 Hiszpania Racing Engineering 40 241 3 1 4 1 1 4
4 0 Francja DAMS 40 205 1 4 - 3 3 7
5 +1 Niemcy Hilmer Motorsport 40 155 4 1 2 - 2 6
6 -1 Włochy Rapax 40 153 3 1 3 1 4 2
7 0 Francja ART Grand Prix 40 137 1 3 2 - 2 5
8 0 Wielka Brytania Arden International 39 93 - 1 3 1 1 5
9 0 Malezja Caterham Racing 39 65 - 1 2 - - 7
10 0 Włochy Trident Racing 39 49 1 1 - - 1 8
11 0 Holandia MP Motorsport 40 27 - 2 - - - 8
12 0 Hiszpania Barwa Addax 40 22 - 1 - - - 2
13 0 Włochy Venezuela GP Lazarus 39 12 - - - - - 4
P +/- Konstruktor Starty Punkty P1 P2 P3 PP NO NS

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Dopuszczony do wyścigu, mimo przekroczenia zasady 107%.
  2. Kara przejazdu przez boksy za spowodowanie kolizji.
  3. Nakaza zjazdu do boksów w celu wymiany uszkodzonego przedniego skrzydła (wywieszona czarno-pomarańczowa flaga).
  4. Kara przejazdu przez boksy za wyprzedzanie w czasie, gdy na torze była wywieszona żółta flaga.
  5. Dyskwalifikacja za nie odbycie kary (Abt nie odbył kary ponieważ wycofał się z wyścigu).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Charles Bradley: Singapore GP2: Jolyon Palmer leads Felipe Nasr in Carlin front row (ang.). autosport.com, 2013-09-20. [dostęp 2013-09-20].
  2. a b SINGAPORE POST QUALIFYING PENALTIES (ang.). gp2series.com, 2013-09-20. [dostęp 2013-09-20].
  3. Charles Bradley: Singapore GP2: Jolyon Palmer denies Felipe Nasr in spectacular race (pol.). autosport.com, 2013-09-21. [dostęp 2013-09-21].
  4. BERTHON PENALISED AFTER FEATURE RACE (ang.). gp2series.com, 2013-09-21. [dostęp 2013-09-21].
  5. Charles Bradley: Singapore GP2: Sam Bird dominates to set up title showdown (pol.). autosport.com, 2013-09-22. [dostęp 2013-09-22].
  6. CALADO PENALISED AFTER SPRINT RACE (ang.). gp2series.com, 2013-09-22. [dostęp 2013-09-22].
  7. a b Mateusz Szymkiewicz: Gianmarco Raimondo zadebiutuje w GP2 podczas rundy w Singapurze (pol.). f1wm.pl, 2013-09-16. [dostęp 2013-09-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]