Seria GP2 - Yas Marina 2013

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Runda GP2 na torze Yas Marina 2013
Tor Yas Marina Circuit
Zjednoczone Emiraty Arabskie Yas Marina Circuit
11. runda z 11 w sezonie
97. runda o mistrzostwo serii GP2
Data 1-3 listopada 2013
Trasa (Główny wyścig)
Liczba okrążeń 31
Długość okrążenia 5,554 km
Dystans 172,174 km
Trasa (sprint)
Liczba okrążeń 22
Długość okrążenia 5,554 km
Dystans 122,188 km
Zgłoszenia (Główny wyścig)
Zgłoszenia 26 kierowców
Zakwalifikowało się 26 kierowców
Ukończyło wyścig 17 kierowców
Zgłoszenia (Sprint)
Zgłoszenia 26 kierowców
Zakwalifikowało się 26 kierowców
Ukończyło wyścig 20 kierowców
Najlepsze wyniki (Główny wyścig)
Pole position Alexander Rossi
(1:48,931, Caterham Racing)
Zwycięzca Alexander Rossi
(1h00m16,414, Caterham Racing)
Najszybsze
okrążenie
Jolyon Palmer
(1:52,873, Carlin)
Premia za
najszybsze okrążenie
Jolyon Palmer
(1:52,873, Carlin)
Najlepsze wyniki (Sprint)
Zwycięzca James Calado
(44:04,124, ART Grand Prix)
Najszybsze
okrążenie
Stéphane Richelmi
(1:51,817, DAMS)
Premia za
najszybsze okrążenie
Dani Clos
(1:53,360, MP Motorsport)
Marina Bay w sezonie 2013
Yas Marina 2011 Seria GP2 Yas Marina 2014

Runda GP2 na torze Yas Marina Circuit – jedenasta runda mistrzostw serii GP2 w sezonie 2013.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Sesja treningowa[edytuj | edytuj kod]

Nr Kierowca Konstruktor Czas Okr.
8 Szwajcaria Fabio Leimer Racing Engineering 1:51,766 10

Kwalifikacje[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Autosport[1]

Poz. Nr Kierowca Konstruktor Czas Poz. s.
1 15 Stany Zjednoczone Alexander Rossi Caterham Racing 1:48,931 1
2 11 Wielka Brytania Sam Bird Russian Time 1:49,241 2
3 10 Wielka Brytania Jolyon Palmer Carlin 1:49,376 3
4 8 Szwajcaria Fabio Leimer Racing Engineering 1:49,485 4
5 12 Francja Tom Dillmann Russian Time 1:49,672 5
6 5 Wenezuela Johnny Cecotto Jr. Arden International 1:49,680 6
7 23 Wielka Brytania Jon Lancaster Hilmer Motorsport 1:49,827 7
8 9 Brazylia Felipe Nasr Carlin 1:49,829 8
9 2 Monako Stéphane Richelmi DAMS 1:49,835 9
10 26 Hiszpania Dani Clos MP Motorsport 1:49,846 10
11 6 Nowa Zelandia Mitch Evans Arden International 1:49,864 11
12 1 Szwecja Marcus Ericsson DAMS 1:49,910[a] 12
13 14 Hiszpania Sergio Canamasas Caterham Racing 1:49,951 13
14 3 Wielka Brytania James Calado ART Grand Prix 1:50,002 19[2]
15 17 Indonezja Rio Haryanto Barwa Addax 1:50,334 14
16 20 Francja Nathanaël Berthon Trident Racing 1:50,446 15
17 22 Wielka Brytania Adrian Quaife-Hobbs Hilmer Motorsport 1:50,510 16
18 18 Monako Stefano Coletti Rapax 1:50,534 17
19 7 Kolumbia Julián Leal Racing Engineering 1:50,553 18
20 19 Szwajcaria Simon Trummer Rapax 1:50,634 20
21 16 Stany Zjednoczone Jake Rosenzweig Barwa Addax 1:50,809 21
22 24 Austria René Binder Venezuela GP Lazarus 1:50,884 22
23 27 Holandia Daniël de Jong MP Motorsport 1:50,906 23
24 4 Niemcy Daniel Abt ART Grand Prix 1:50,907 25[3]
25 25 Włochy Vittorio Ghirelli Venezuela GP Lazarus 1:51,493 24
26 21 Kanada Gianmarco Raimondo Trident Racing 1:52,311 26[3]
Poz. Nr Kierowca Konstruktor Czas Poz. s.

Główny wyścig[edytuj | edytuj kod]

Wyścig[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Autosport[4]

P  + / –  Nr Kierowca Konstruktor Okr. Czas / Strata Komentarz
1  Bez zmian 15 Stany Zjednoczone Alexander Rossi Caterham Racing 29 1:00:16,414
2 Awans 1 10 Wielka Brytania Jolyon Palmer Carlin 29 +0:02,095
3 Awans 9 1 Szwecja Marcus Ericsson DAMS 29 +0:03,075
4  Bez zmian 8 Szwajcaria Fabio Leimer Racing Engineering 29 +0:04,687
5 Awans 5 26 Hiszpania Dani Clos MP Motorsport 29 +0:05,218
6 Awans 13 3 Wielka Brytania James Calado ART Grand Prix 29 +0:06,370
7 Awans 1 9 Brazylia Felipe Nasr Carlin 29 +0:08,873
8 Spadek 2 5 Wenezuela Johnny Cecotto Jr. Arden International 29 +0:12,142
9 Awans 16 4 Niemcy Daniel Abt ART Grand Prix 29 +0:13,102
10 Spadek 8 11 Wielka Brytania Sam Bird Russian Time 29 +0:13,568
11 Awans 5 22 Wielka Brytania Adrian Quaife-Hobbs Hilmer Motorsport 29 +0:14,852
12 Awans 1 14 Hiszpania Sergio Canamasas Caterham Racing 29 +0:15,896
13 Awans 7 19 Szwajcaria Simon Trummer Rapax 29 +0:15,919
14  Bez zmian 17 Indonezja Rio Haryanto Barwa Addax 29 +0:19,021
15 Awans 7 24 Austria René Binder Venezuela GP Lazarus 29 +0:19,229
16 Awans 2 7 Kolumbia Julián Leal Racing Engineering 29 +0:21,039
17 Awans 9 21 Kanada Gianmarco Raimondo Trident Racing 29 +0:23,308
18 Spadek 3 20 Francja Nathanaël Berthon Trident Racing 28 +1 okr. nie ukończył
19 Awans 4 27 Holandia Daniël de Jong MP Motorsport 28 +1 okr. nie ukończył
20 Spadek 3 18 Monako Stefano Coletti Rapax 28 +1 okr. nie ukończył[5]
21  Bez zmian 16 Stany Zjednoczone Jake Rosenzweig Barwa Addax 26 +3 okr. nie ukończył
Niesklasyfikowani
  6 Nowa Zelandia Mitch Evans Arden International 22 [5]
  25 Włochy Vittorio Ghirelli Venezuela GP Lazarus 9
  2 Monako Stéphane Richelmi DAMS 1
  12 Francja Tom Dillmann Russian Time 0
  23 Wielka Brytania Jon Lancaster Hilmer Motorsport 0 [5]
P  + / –  Nr Kierowca Konstruktor Okr. Czas / Strata Komentarz

Najszybsze okrążenie[edytuj | edytuj kod]

Nr Kierowca Konstruktor Czas Okr.
10 Wielka Brytania Jolyon Palmer Carlin 1:52,873 22

Prowadzenie w wyścigu[edytuj | edytuj kod]

Nr Kierowca Okrążenia Suma
10 Wielka Brytania Jolyon Palmer 1-19 18
15 Stany Zjednoczone Alexander Rossi 1, 21-29 9
1 Szwecja Marcus Ericsson 19-20 1
4 Niemcy Daniel Abt 20-21 1

Sprint[edytuj | edytuj kod]

Wyścig[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Wyprzedź Mnie![6]

P  + / –  Nr Kierowca Konstruktor Okr. Czas / Strata Komentarz
1 Awans 2 3 Wielka Brytania James Calado ART Grand Prix 22 44:04,124
2 Awans 2 26 Hiszpania Dani Clos MP Motorsport 22 +0:00,787
3 Awans 2 8 Szwajcaria Fabio Leimer Racing Engineering 22 +0:04,965
4 Awans 6 11 Wielka Brytania Sam Bird Russian Time 22 +0:09,440
5 Awans 4 4 Niemcy Daniel Abt ART Grand Prix 22 +0:09,957
6  Bez zmian 1 Szwecja Marcus Ericsson DAMS 22 +0:11,981
7 Awans 6 19 Szwajcaria Simon Trummer Rapax 22 +0:13,188
8 Awans 4 14 Hiszpania Sergio Canamasas Caterham Racing 22 +0:16,432
9 Awans 11 18 Monako Stefano Coletti Rapax 22 +0:18,117
10 Awans 6 7 Kolumbia Julián Leal Racing Engineering 22 +0:18,487
11 Awans 10 16 Stany Zjednoczone Jake Rosenzweig Barwa Addax 22 +0:24,753
12 Awans 2 17 Indonezja Rio Haryanto Barwa Addax 22 +0:33,689
13 Awans 5 20 Francja Nathanaël Berthon Trident Racing 22 +0:34,153
14 Awans 10 6 Nowa Zelandia Mitch Evans Arden International 22 +0:34,485
15 Awans 2 21 Kanada Gianmarco Raimondo Trident Racing 22 +0:36,123
16 Spadek 1 24 Austria René Binder Venezuela GP Lazarus 22 +0:36,884
17 Awans 2 27 Holandia Daniël de Jong MP Motorsport 22 +0:37,471
18 Spadek 16 9 Brazylia Felipe Nasr Carlin 22 +0:40,271 [b]
19 Awans 3 25 Włochy Vittorio Ghirelli Venezuela GP Lazarus 22 +0:41,869
20 Awans 3 2 Monako Stéphane Richelmi DAMS 22 +1:19,122
Niesklasyfikowani
  22 Wielka Brytania Adrian Quaife-Hobbs Hilmer Motorsport 19
  10 Wielka Brytania Jolyon Palmer Carlin 17
  23 Wielka Brytania Jon Lancaster Hilmer Motorsport 9
  5 Wenezuela Johnny Cecotto Jr. Arden International 0
  15 Stany Zjednoczone Alexander Rossi Caterham Racing 0
Nie wystartowali / niedopuszczeni do ponownego startu
  12 Francja Tom Dillmann Russian Time
P  + / –  Nr Kierowca Konstruktor Okr. Czas / Strata Komentarz

Najszybsze okrążenie[edytuj | edytuj kod]

Nr Kierowca Konstruktor Czas Okr.
2 Monako Stéphane Richelmi DAMS 1:51,817 21

Premia za najszybsze okrążenie w TOP10[edytuj | edytuj kod]

Nr Kierowca Konstruktor Czas Okr.
26 Hiszpania Dani Clos MP Motorsport 1:53,360 22

Prowadzenie w wyścigu[edytuj | edytuj kod]

Nr Kierowca Okrążenia Suma
3 Wielka Brytania James Calado 1-22 22
5 Wenezuela Johnny Cecotto Jr. 1 0

Lista startowa[edytuj | edytuj kod]

Team Nr Kierowca
Francja DAMS 1 Szwecja Marcus Ericsson
2 Monako Stéphane Richelmi
Francja ART Grand Prix 3 Wielka Brytania James Calado
4 Niemcy Daniel Abt
Wielka Brytania Arden International 5 Wenezuela Johnny Cecotto Jr.
6 Nowa Zelandia Mitch Evans
Hiszpania Racing Engineering 7 Kolumbia Julián Leal
8 Szwajcaria Fabio Leimer
Wielka Brytania Carlin 9 Brazylia Felipe Nasr
10 Wielka Brytania Jolyon Palmer
Rosja Russian Time 11 Wielka Brytania Sam Bird
12 Francja Tom Dillmann
Malezja EQ8 Caterham Racing 14 Hiszpania Sergio Canamasas
15 Stany Zjednoczone Alexander Rossi
Hiszpania Barwa Addax 16 Stany Zjednoczone Jake Rosenzweig
17 Indonezja Rio Haryanto
Włochy Rapax 18 Monako Stefano Coletti
19 Szwajcaria Simon Trummer
Włochy Trident Racing 20 Francja Nathanaël Berthon
21 Kanada Gianmarco Raimondo
Niemcy Hilmer Motorsport 22 Wielka Brytania Adrian Quaife-Hobbs
23 Wielka Brytania Jon Lancaster
Włochy Venezuela GP Lazarus 24 Austria René Binder
25 Włochy Vittorio Ghirelli
Holandia MP Motorsport 26 Hiszpania Dani Clos
27 Holandia Daniël de Jong

Klasyfikacja po zakończeniu rundy[edytuj | edytuj kod]

Kierowcy[edytuj | edytuj kod]

P +/- Kierowca Starty Punkty P1 P2 P3 PP NO NS
1 0 Szwajcaria Fabio Leimer 22 201 3 - 4 1 1 1
2 0 Wielka Brytania Sam Bird 22 181 5 1 - 2 3 1
3 +2 Wielka Brytania James Calado 22 157 2 3 2 - 1 2
4 -1 Brazylia Felipe Nasr 22 154 - 4 2 - - 3
5 -1 Monako Stefano Coletti 22 135 3 1 3 1 4 1
6 +1 Szwecja Marcus Ericsson 22 121 1 3 1 2 3 5
7 +1 Wielka Brytania Jolyon Palmer 22 119 2 1 - 1 2 4
8 -2 Monako Stéphane Richelmi 22 103 - 1 - 1 - 3
9 +2 Stany Zjednoczone Alexander Rossi 20 92 1 1 2 1 - 3
10 -1 Francja Tom Dillmann 21 92 - - 2 1 2 2
11 -1 Wielka Brytania Jon Lancaster 16 73 2 - 1 - 2 2
12 0 Kolumbia Julián Leal 22 62 - 1 1 - - 3
13 0 Wielka Brytania Adrian Quaife-Hobbs 22 56 1 1 1 - - 3
14 0 Nowa Zelandia Mitch Evans 22 56 - 1 3 - - 3
15 0 Holandia Robin Frijns 12 47 1 1 - - - 4
16 0 Wenezuela Johnny Cecotto Jr. 21 41 - - - 1 1 4
17 0 Włochy Kevin Ceccon 13 28 - 1 - - - 2
18 +8 Hiszpania Dani Clos 10 25 - 1 - - 1 1
19 -1 Indonezja Rio Haryanto 22 22 - 1 - - - 1
20 -1 Francja Nathanaël Berthon 22 21 1 - - - 1 6
21 -1 Szwajcaria Simon Trummer 22 20 - - - - - 1
22 0 Niemcy Daniel Abt 22 11 - - - - - 3
23 -2 Austria René Binder 21 11 - - - - - -
24 -1 Holandia Daniël de Jong 22 3 - - - - - 5
25 0 Hiszpania Sergio Canamasas 22 3 - - - - - 5
26 -2 Stany Zjednoczone Conor Daly 2 2 - - - - - -
27 0 Włochy Vittorio Ghirelli 10 1 - - - - - -
28 0 Stany Zjednoczone Jake Rosenzweig 22 0 - - - - - 1
29 0 Włochy Kevin Giovesi 8 0 - - - - - 2
30 +4 Kanada Gianmarco Raimondo 4 0 - - - - - -
31 -1 Norwegia Pål Varhaug 4 0 - - - - - 1
32 -1 Włochy Sergio Campana 2 0 - - - - - -
33 -1 Włochy Fabrizio Crestani 4 0 - - - - - -
34 -1 Portugalia Ricardo Teixeira 4 0 - - - - - -
35 0 Chińska Republika Ludowa Ma Qinghua 1 0 - - - - - -
P +/- Kierowca Starty Punkty P1 P2 P3 PP NO NS

Konstruktorzy[edytuj | edytuj kod]

P +/- Konstruktor Starty Punkty P1 P2 P3 PP NO NS
1 0 Rosja Russian Time 43 273 5 1 2 3 5 3
2 0 Wielka Brytania Carlin 44 273 2 5 2 1 2 7
3 0 Hiszpania Racing Engineering 44 263 3 1 5 1 1 4
4 0 Francja DAMS 44 224 1 4 1 3 3 8
5 +2 Francja ART Grand Prix 44 168 2 3 2 - 2 5
6 -1 Niemcy Hilmer Motorsport 44 155 4 1 2 - 2 8
7 -1 Włochy Rapax 44 155 3 1 3 1 4 2
8 0 Wielka Brytania Arden International 43 97 - 1 3 1 1 7
9 0 Malezja Caterham Racing 43 95 1 1 2 1 - 8
10 +1 Holandia MP Motorsport 44 51 - 2 - - 1 8
11 -1 Włochy Trident Racing 43 49 1 1 - - 1 8
12 0 Hiszpania Barwa Addax 44 22 - 1 - - - 2
13 0 Włochy Venezuela GP Lazarus 43 12 - - - - - 5
P +/- Konstruktor Starty Punkty P1 P2 P3 PP NO NS

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Pierwotnie uzyskał najlepszy czas okrążenia. Do klasyfikacji zaliczono jednak jego drugi czas okrążenia, gdyż podczas najlepszego okrążenie ściął zakręt.
  2. Kara przejazdu przez boksy za spowodowanie kolizji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Charles Bradley: Abu Dhabi GP2: Alexander Rossi gets pole as Marcus Ericsson demoted (ang.). autosport.com, 2013-11-01. [dostęp 2013-11-01].
  2. Charles Bradley: Abu Dhabi GP2: James Calado out of title fight after penalty (ang.). autosport.com, 2013-11-01. [dostęp 2013-11-01].
  3. a b ABU DHABI POST QUALIFYING PENALTIES (ang.). gp2series.com, 2013-11-01. [dostęp 2013-11-01].
  4. Charles Bradley: Abu Dhabi GP2: Leimer champion as Bird stalls and Rossi wins (ang.). autosport.com, 2013-11-02. [dostęp 2013-11-02].
  5. a b c POST FEATURE RACE PENALTIES FOR 3 DRIVERS (ang.). gp2series.com, 2013-11-02. [dostęp 2013-11-08].
  6. GP2 Series > 2013 > Abu Zabi (sprint), Yas Marina - 5,554 km (pol.). f1wm.pl. [dostęp 2013-11-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]