Serie A1 w piłce siatkowej mężczyzn (2010/2011)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Serie A1 siatkarzy 2010/2011
2009/2010 2011/2012
Szczegóły rozgrywek
Organizator Lega Pallavolo Serie A
Termin 23 października 2010 - 15 maja 2011
Sezon LXVI
Partner TV Rai Sport 1
Miejsce finału PalaLottomatica, Rzym
Liczba drużyn 14
Liczba hal 15 (w 14 miejscowościach)
Ranking CEV 1. miejsce
Beniaminki BCC-NEP Castellana Grotte
M. Roma Volley
Red Arrow Down.svg Spadek do niższej ligi BCC-NEP Castellana Grotte
Yoga Forlì
Mistrz Itas Diatec Trentino
Zdobywca Pucharu Bre Banca Lannutti Cuneo
Udział w europejskich pucharach
Liga Mistrzów Bre Banca Lannutti Cuneo
Itas Diatec Trentino
Sisley Treviso
Puchar CEV Casa Modena
Puchar Challenge Lube Banca Marche Macerata
Statystyki rozgrywek
Liczba meczów 209
Liczba setów 809 (3,87 na mecz)
Liczba małych punktów 36346 (44,93 na set)
Oglądalność 476204 (2278 na mecz)
Strona internetowa

Serie A1 siatkarzy 2010/2011 - 66. sezon walki o mistrzostwo Włoch organizowany przez Lega Pallavolo Serie A pod egidą Włoskiego Związku Piłki Siatkowej (wł. Federazione Italiana Pallavolo, FIPAV). Zainaugurowany został 23 października 2010 roku i trwał do 15 maja 2011 roku.

W sezonie 2010/2011 w Lidze Mistrzów Włochy reprezentowały Bre Banca Lannutti Cuneo, Itas Diatec Trentino (pod nazwą Trentino BetClic) i Sisley Treviso, w Pucharze CEV - Casa Modena, natomiast w Pucharze Challenge - Lube Banca Marche Macerata.

Mistrzem Włoch został Itas Diatec Trentino.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

  • Faza zasadnicza: czternaście drużyn rozegrało po dwa spotkania systemem kołowym. Osiem najlepszych awansowało do fazy play-off, dwie najsłabsze natomiast spadły do Serie A2.
  • Faza play-off: składała się z ćwierćfinałów, półfinałów i finału. W ćwierćfinałach i półfinałach toczyła się do trzech zwycięstw. O mistrzostwie decydował jeden mecz finałowy (tzw. V-Day) rozegrany na neutralnym terenie.

Drużyny uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Mapa konturowa Włoch
Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w Serie A1 siatkarzy 2010/2011
  Serie A1 2009/2010  
CUN Bre Banca Lannutti Cuneo Simple gold crown.svg 1 LM
TRE Itas Diatec Trentino Simple gold cup.svg 2 LM
SIS Sisley Treviso 3 LM
MOD Casa Modena 4 CEV
LUB Lube Banca Marche Macerata 5 Ch
MON Acqua Paradiso Monza Brianza 6
PIA Copra Morpho Piacenza 7
WER Marmi Lanza Werona 8
SGI RPA-LuigiBacchi.it San Giustino 9
CAL Tonno Callipo Vibo Valentia 10
LAT Andreoli Latina 12
FOR Yoga Forlì 13
Aiga uparrow inv.svg Awans z Serie A2
CGR BCC-NEP Castellana Grotte 1
ROM M. Roma Volley 3

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn wpisane na mapie (jeśli ta została zamieszczona),
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte przez daną drużynę w poprzednim sezonie.

Hale sportowe[edytuj | edytuj kod]

Klub Hala sportowa Miejscowość Liczba miejsc
Acqua Paradiso Monza Brianza Pala Iper Monza
Andreoli Latina PalaBianchini Latina 2300
BCC-NEP Castellana Grotte Pala Grotte Castellana Grotte 2000
Bre Banca Lannutti Cuneo Palasport di Cuneo Cuneo 4700
Casa Modena PalaPanini Modena 5211
Copra Morpho Piacenza Pala Banca Piacenza 4500
Itas Diatec Trentino PalaTrento Trydent 4200
Lube Banca Marche Macerata Palasport Fontescodella Macerata 2000
M. Roma Volley Palazzetto dello Sport Rzym 3500
Marmi Lanza Werona PalaOlimpia Werona 5350
RPA-LuigiBacchi.it San Giustino Palasport San Giustino Perugia 4800
Sisley Treviso PalaVerde Treviso 5000
Tonno Callipo Vibo Valentia Pala Valentia Vibo Valentia 2500
Yoga Forlì PalaFiera Forlì 6511

Faza zasadnicza[edytuj | edytuj kod]

Tabela wyników[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość1 CUN TRE SIS MOD LUB MON PIA WER SGI CAL LAT FOR CGR ROM
Bre Banca Lannutti Cuneo 2:3 2:3 3:0 1:3 3:1 3:2 3:0 3:0 3:2 3:0 3:0 3:0 3:0
Itas Diatec Trentino 3:0 3:0 3:0 3:2 3:0 3:0 1:3 3:0 3:0 3:0 3:0 3:0 3:1
Sisley Treviso 3:2 0:3 3:1 3:1 1:3 2:3 3:0 3:1 3:2 0:3 3:1 1:3 3:0
Casa Modena 2:3 0:3 3:2 3:2 1:3 3:2 3:2 3:0 3:2 1:3 3:1 3:2 3:0
Lube Banca Marche Macerata 0:3 2:3 2:3 0:3 2:3 3:1 3:0 3:0 3:0 3:1 3:0 3:0 3:2
Acqua Paradiso Monza Brianza 1:3 1:3 3:0 2:3 0:3 3:0 3:1 0:3 3:1 3:0 2:3 0:3 2:3
Copra Morpho Piacenza 3:2 0:3 0:3 3:0 2:3 0:3 1:3 3:0 0:3 3:2 3:0 3:1 3:2
Marmi Lanza Werona 0:3 0:3 3:1 3:2 1:3 1:3 3:1 3:1 1:3 3:1 3:2 3:1 3:0
RPA-LuigiBacchi.it San Giustino 1:3 1:3 3:2 2:3 1:3 3:1 3:2 3:0 3:0 3:0 3:1 3:0 3:0
Tonno Callipo Vibo Valentia 0:3 0:3 3:2 0:3 2:3 3:0 3:0 3:2 3:1 1:3 3:1 3:1 3:1
Andreoli Latina 1:3 0:3 1:3 2:3 2:3 1:3 3:2 3:2 1:3 3:0 1:3 2:3 3:1
Yoga Forlì 1:3 0:3 0:3 0:3 0:3 1:3 1:3 1:3 0:3 2:3 1:3 1:3 3:2
BCC-NEP Castellana Grotte 1:3 1:3 0:3 1:3 3:2 1:3 3:1 2:3 3:1 3:0 0:3 3:2 1:3
M. Roma Volley 1:3 0:3 3:1 2:3 3:2 1:3 2:3 3:2 3:1 3:1 3:1 3:1 2:3

Źródło: [1]
1 Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory:

     zwycięstwo gospodarzy

     zwycięstwo gości

Terminarz i wyniki spotkań[edytuj | edytuj kod]

Tabela fazy zasadniczej[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna Pkt Mecze Rodzaj wyniku Sety Małe punkty
M W P 3:0 3:1 3:2 2:3 1:3 0:3 wyg. prz. stos. zdob. str. stos.
1 Itas Diatec Trentino 72 26 25 1 18 4 3 0 1 0 76 13 5.85 2169 1813 1.2
2 Bre Banca Lannutti Cuneo 61 26 20 6 10 7 3 4 1 1 69 31 2.23 2343 2115 1.11
3 Lube Banca Marche Macerata 51 26 16 10 7 5 4 7 1 2 63 43 1.47 2374 2258 1.05
4 Acqua Paradiso Monza Brianza 44 26 14 12 4 9 1 3 4 5 52 47 1.11 2258 2209 1.02
5 Casa Modena 43 26 17 9 5 2 10 2 3 4 58 49 1.18 2408 2395 1.01
6 Sisley Treviso 42 26 14 12 5 5 4 4 4 4 54 49 1.1 2347 2298 1.02
7 Marmi Lanza Werona 37 26 12 14 1 8 3 4 4 6 48 56 0.86 2328 2388 0.97
8 RPA-LuigiBacchi.it San Giustino 35 26 12 14 7 3 2 1 8 5 46 49 0.94 2136 2210 0.97
9 Tonno Callipo Vibo Valentia 34 26 11 15 3 5 3 4 3 8 44 56 0.79 2198 2283 0.96
10 Copra Morpho Piacenza 30 26 10 16 3 2 5 5 4 7 44 60 0.73 2325 2381 0.98
11 M. Roma Volley 30 26 9 17 0 6 3 6 5 6 44 63 0.7 2349 2430 0.97
12 Andreoli Latina 29 26 9 17 3 4 2 4 8 5 43 59 0.73 2274 2367 0.96
13 BCC-NEP Castellana Grotte 28 26 10 16 2 4 4 2 8 6 42 60 0.7 2298 2367 0.97
14 Yoga Forlì 10 26 3 23 0 1 2 3 11 9 26 74 0.35 2074 2367 0.88

Źródło: [2]
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. liczba wygranych meczów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     faza play-off

     spadek do Serie A2

Faza play-off[edytuj | edytuj kod]

Drabinka[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
                                           
  1  Itas Diatec Trentino 3 3 3      
8  RPA-LuigiBacchi.it San Giustino 0 1 0      
  1  Itas Diatec Trentino 3 0 3 1 3  
  5  Casa Modena 0 3 0 3 1  
4  Acqua Paradiso Monza Brianza 3 0 3 0 0
  5  Casa Modena 1 3 2 3 3  
    1  Itas Diatec Trentino 3
  2  Bre Banca Lannutti Cuneo 0
  2  Bre Banca Lannutti Cuneo 3 3 3      
7  Marmi Lanza Werona 0 2 0      
2  Bre Banca Lannutti Cuneo 3 1 2 3 3
  3  Lube Banca Marche Macerata 1 3 3 1 2    
3  Lube Banca Marche Macerata 3 3 2 1 3
  6  Sisley Treviso 0 1 3 3 0  

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

(do trzech zwycięstw)


07.04.2011 Itas Diatec Trentino 3:0 (25:22, 25:17, 25:21) RPA-LuigiBacchi.it San Giustino
10.04.2011 RPA-LuigiBacchi.it San Giustino 1:3 (25:21, 19:25, 14:25, 16:25) Itas Diatec Trentino
14.04.2011 Itas Diatec Trentino 3:0 (25:17, 25:21, 25:16) RPA-LuigiBacchi.it San Giustino

06.04.2011 Acqua Paradiso Monza Brianza 3:1 (25:17, 25:17, 19:25, 27:25) Casa Modena
09.04.2011 Casa Modena 3:0 (25:18, 29:27, 25:15) Acqua Paradiso Monza Brianza
13.04.2011 Acqua Paradiso Monza Brianza 3:2 (25:16, 17:25, 22:25, 25:22, 15:12) Casa Modena
16.04.2011 Casa Modena 3:0 (25:15, 25:21, 25:22) Acqua Paradiso Monza Brianza
20.04.2011 Acqua Paradiso Monza Brianza 0:3 (23:25, 24:26, 20:25) Casa Modena

07.04.2011 Bre Banca Lannutti Cuneo 3:0 (25:19, 25:20, 25:18) Marmi Lanza Werona
10.04.2011 Marmi Lanza Werona 2:3 (23:25, 20:25, 25:17, 25:15, 13:15) Bre Banca Lannutti Cuneo
14.04.2011 Bre Banca Lannutti Cuneo 3:0 (25:19, 25:19, 25:21) Marmi Lanza Werona

06.04.2011 Lube Banca Marche Macerata 3:0 (25:16, 26:24, 25:22) Sisley Treviso
10.04.2011 Sisley Treviso 1:3 (27:29, 15:25, 25:16, 22:25) Lube Banca Marche Macerata
13.04.2011 Lube Banca Marche Macerata 2:3 (21:25, 17:25, 28:26, 26:24, 9:15) Sisley Treviso
10.04.2011 Sisley Treviso 3:1 (25:18, 21:25, 30:28, 25:22) Lube Banca Marche Macerata
21.04.2011 Lube Banca Marche Macerata 3:0 (25:19, 25:18, 25:20) Sisley Treviso

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

(do trzech zwycięstw)


25.04.2011 Itas Diatec Trentino 3:0 (25:15, 25:14, 25:18) Casa Modena
28.04.2011 Casa Modena 3:0 (25:21, 25:23, 25:8) Itas Diatec Trentino
01.05.2011 Itas Diatec Trentino 3:0 (31:29, 26:24, 25:21) Casa Modena
05.05.2011 Casa Modena 3:1 (25:21, 25:19, 22:25, 25:23) Itas Diatec Trentino
08.05.2011 Itas Diatec Trentino 3:1 (25:23, 28:30, 25:22, 25:21) Casa Modena

24.04.2011 Bre Banca Lannutti Cuneo 3:1 (15:25, 25:23, 25:17, 25:21) Lube Banca Marche Macerata
27.04.2011 Lube Banca Marche Macerata 3:1 (25:23, 32:30, 17:25, 25:19) Bre Banca Lannutti Cuneo
30.04.2011 Bre Banca Lannutti Cuneo 2:3 (25:23, 23:25, 22:25, 25:20, 14:16) Lube Banca Marche Macerata
04.05.2011 Lube Banca Marche Macerata 1:3 (23:25, 25:23, 23:25, 18:25) Bre Banca Lannutti Cuneo
08.05.2011 Bre Banca Lannutti Cuneo 3:2 (22:25, 25:20, 22:25, 25:23, 15:12) Lube Banca Marche Macerata

Finał[edytuj | edytuj kod]

Niedziela, 15 maja 2011
18:00 (UTC+2) - PalaLottomatica, Rzym - Widzów: 9 300
Czas trwania meczu: 72 minuty
MVP: Czechy Jan Štokr (Itas Diatec Trentino)

Itas Diatec Trentino 3:0 (25:13, 25:22, 25:9) Bre Banca Lannutti Cuneo
Jan Štokr 21 pkt raport Wout Wijsmans 8 pkt
Poz. Nr Zawodnik 1 2 3 4 5 Pkt
P 1 Bułgaria Matej Kazijski Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 13
Ś 3 Włochy Emanuele Birarelli Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 7
P 5 Kuba Osmany Juantorena Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 7
R 7 Brazylia Raphael Vieira de Oliveira Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 3
Ś 9 Włochy Andrea Sala Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 7
A 14 Czechy Jan Štokr Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 21
L 16 Włochy Andrea Bari L L
Zmiany
P 4 Włochy Dore Della Lunga Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg
R 6 Polska Łukasz Żygadło Regular quadrilateral.svg
L 12 Włochy Massimo Colaci L
Trener
Bułgaria Radostin Stojczew


TRE Statystyki CUN
3 SETY 0
75 MAŁE PUNKTY 44
44 ATAK 21
7 BLOK 7
7 SERWIS 2
17 BŁĘDY PRZECIWNIKA 14


  • Pierwszy sędzia: Fabrizio Saltalippi
  • Drugi sędzia: Simone Santi
Poz. Nr Zawodnik 1 2 3 4 5 Pkt
Ś 1 Włochy Luigi Mastrangelo Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 7
P 7 Belgia Wout Wijsmans Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 8
R 9 Serbia Nikola Grbić Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 1
A 11 Bułgaria Władimir Nikołow Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 6
P 12 Włochy Giuseppe Patriarca Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 4
Ś 18 Rosja Aleksandr Wołkow Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 3
L 2 Francja Hubert Henno L L L
Zmiany
Ś 5 Włochy Francesco Fortunato Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg 1
A 10 Łotwa Jānis Pēda Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg
Trener
Włochy Alberto Giuliani

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna
1 Itas Diatec Trentino
2 Bre Banca Lannutti Cuneo
3 Lube Banca Marche Macerata
4 Acqua Paradiso Monza Brianza
5 Casa Modena
6 Sisley Treviso
7 Marmi Lanza Werona
8 RPA-LuigiBacchi.it San Giustino
9 Tonno Callipo Vibo Valentia
10 Copra Morpho Piacenza
11 M. Roma Volley
12 Andreoli Latina
13 BCC-NEP Castellana Grotte
14 Yoga Forlì


     Liga Mistrzów 2011/2012

     Puchar CEV 2011/2012

     Puchar Challenge 2011/2012

     spadek do Serie A2

Mistrzostwo
Itas Diatec Trentino
Puchar
Bre Banca Lannutti Cuneo
Superpuchar
Bre Banca Lannutti Cuneo
Spdaek do Serie A2
BCC-NEP Castellana Grotte
Yoga Forlì
Awans z Serie A2
Marcegaglia CMC Rawenna
Phyto Performance Padwa

Statystyki, varia[edytuj | edytuj kod]

Sety, małe punkty, frekwencja[edytuj | edytuj kod]

Liderzy[edytuj | edytuj kod]

Kolejka Lider Kolejka Lider
1 Bre Banca Lannutti Cuneo 14 Itas Diatec Trentino
2 Lube Banca Marche Macerata 15 Itas Diatec Trentino
3 Lube Banca Marche Macerata 16 Itas Diatec Trentino
4 Itas Diatec Trentino 17 Itas Diatec Trentino
5 Itas Diatec Trentino 18 Itas Diatec Trentino
6 Itas Diatec Trentino 19 Itas Diatec Trentino
7 Itas Diatec Trentino 20 Itas Diatec Trentino
8 Itas Diatec Trentino 21 Itas Diatec Trentino
9 Itas Diatec Trentino 22 Itas Diatec Trentino
10 Itas Diatec Trentino 23 Itas Diatec Trentino
11 Itas Diatec Trentino 24 Itas Diatec Trentino
12 Itas Diatec Trentino 25 Itas Diatec Trentino
13 Itas Diatec Trentino 26 Itas Diatec Trentino

Składy drużyn[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]