Serie C

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Serie C
Lega Pro Serie C
Sports current event.svg 2020/2021
Państwo  Włochy
Dyscyplina piłka nożna
Organizator rozgrywek Lega Nazionale Professionisti C
Data założenia 1935
Założyciel Direttorio Divisioni Superiori
Partner TV Rai Sport
Sportitalia
Rozgrywki
Liczba drużyn 59
Zwycięzca Detentore della Serie C
Wyższy poziom ligowy Serie B
Niższy poziom ligowy Serie D
Puchary Puchar Włoch
Supercoppa di Serie C
Puchar Serie C
Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca Venezia (A), Cremonese (B), Spezia (C), Catanzarese (D) (1935/36)
Obecny zwycięzca AS Livorno Calcio (grupa A)
Calcio Padova (grupa B)
US Lecce (grupa C) (2019/20)
Najwięcej zwycięstw AC Prato (6 tytułów)

Serie C (dosł. Seria C) – trzeci poziom w hierarchii ligowych rozgrywek w piłce nożnej mężczyzn we Włoszech. Jest podzielona na trzy grupy: grupę A, grupę B i grupę C. Utworzona w 1935 roku i zarządzana przez Lega Nazionale Professionisti C (LNPC), a wcześniej do 1943 przez Direttorio Divisioni Superiori (DDS), w sezonie 1945/46 przez Lega Nazionale Alta Italia, od 1946 do 2010 przez Lega Nazionale Professionisti (LNP). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) w systemie mecz i rewanż. Przeznaczone są dla 59 włoskich klubów piłkarskich. W rozgrywkach Serie C w grupach A oraz B występuje po 20 zespołów, natomiast w grupie C 19. Najlepsze zespoły z każdej grupy Serie C awansują do Serie B, natomiast najsłabsze zespoły ze wszystkich trzech grup spadną do rozgrywek Serie D.

Najbardziej utytułowaną drużyna ligi jest AC Prato, która uzyskała 6 tytułów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jej początki sięgają 1935 roku, kiedy to została wprowadzona w zamian Prima Divisione i była kontynuacją reformy mistrzostw kraju, która rozpoczęła się w 1929 roku wraz z utworzeniem jednej grupy narodowej dla dwóch pierwszych dywizji, zwanej Serie A i Serie B.

Rozgrywki na trzecim poziomie włoskiej piłki nożnej po raz pierwszy odbyły się w sezonie 1905. W pierwszej edycji Terza Categoria brały udział z jednej strony drugie lub trzecie drużyny rezerwowe klubów należących do Prima Categoria lub Seconda Categoria, z drugiej zaś te prowincjalne, które dopiero dołączyły do Federacji.

Mistrzostwa w sezonie 1921/22 były jednym z dwóch rozgrywanych we Włoszech turniejów piłkarskich poziomu trzeciego. Pierwsze rozgrywki to Terza Categoria organizowane przez FIGC. Drugie mistrzostwa III stopnia rozegrane w tym sezonie o nazwie Terza Divisione zorganizowała rywalizująca Federacja CCI zarządzana przez Direzioni Regionali. Latem 1922 roku FIGC i CCI połączyły się ponownie. W wyniku porozumienia powstały nowe rozgrywki trzeciego poziomu o nazwie Terza Divisione, które rozgrywane w dwóch ligach Lega Nord i Lega Sud. Lega Nord została podzielona na siedem grup: Piemont, Liguria, Lombardia, Veneto, Venezia Giulia, Emilia i Toskania. Regionalni mistrzowie awansowali do barażów o awans do Seconda Divisione przeciwko przedostatniej sklasyfikowanej w drugiej dywizji. Lega Sud składała się z dwóch grup - Lacjum i Kampania.

W sezonie 1926/27 rozgrywki zostały reorganizowane. Trzeci poziom przeszedł z rozgrywek regionalnych do ogólnokrajowych i zmienił nazwę na Seconda Divisione. Utworzono 3 grupy na północy oraz 4 grupy na południu, zwycięzcy których w turnieju finałowym walczyli o tytuł mistrza dywizji północnej i mistrza dywizji południowej.

W sezonie 1929/30 kolejna reforma podzieliła starą Divisione Nazionale na dwie nowe ligi: Serie A, która zgromadziła drużyny sklasyfikowane z pierwszego do dziewiątego miejsca w dwóch grupach, na które były podzielone mistrzostwa 1928/29 oraz Serie B. Trzeci poziom otrzymał nazwę Prima Divisione i został podzielony na północne grupy A, B, C oraz południową D.

Od sezonu 1935/36 dywizja nazywała się Serie C. Początkowo składała się z 4 grup po 16 drużyn podzielonych geograficznie, które w następnym roku poszerzono do 5, aby zredukować Serie B do 18 drużyn.

W 1938 roku grupy składały się ze zmiennej liczby od 11 do 14 drużyn i było ich 8, dlatego konieczne było wprowadzenie potem kolejnego etapu w dwóch grupach finałowych, aby wyłonić cztery zespoły którzy awansują do Serie B. Formuła pozostała niezmieniona do 1942 roku (z tą tylko uwagą, że prawie wszystkie grupy zostały doprowadzone do standardu 16 drużyn), a liczba grup sięgnęła 12, zawsze z czterema awansami ustalonymi przez dwie grupy finałowe.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej doszło do anomalnej sytuacji w mistrzostwach sezonu 1945/46, które zostały rozdzielone pomiędzy Lega Nazionale Alta Italia, która w przypadku drużyn Serie C zgromadziła elitarną grupę zwaną Serie B-C Alta Italia, i zorganizowała dla pozostałych drużyn Serie C Alta Italia, podzieloną na 9 grup z długą serią baraży w celu wyłonienia awansów, a także Lega Centro-Sud, która obejmowała wszystkie swoje kluby Serie C z regionu środkowo-południowego walczących w 6 grupach.

W kolejnych mistrzostwach Serie C przeszła w ramach organizacji trzech nowych lig międzyregionalnych: Lega Interregionale Centro podzielonej na 6 grup, Lega Interregionale Sud podzielonej na 3 grupy oraz Lega Interregionale Nord, która została podzielona na 9 grup, a region Emilia-Romania został oddzielony od północnej piłki nożnej. Osiągnięto wówczas rekord 18 grup ogółem i taki format trwał przez dwa sezony.

W 1948 roku nastąpiła kolejna reforma Serie C, która przywróciła cztery grupy podzielonych geograficznie i zebrała drużyny w ten sposób:

 • Grupa A: północny zachód
 • Grupa B: północny wschód
 • Grupa C: Centrum i Sardynia
 • Grupa D: południe i Sycylia

Zwycięzcy każdej z tych grup awansowali do Serie B. Czwarta grupa, ta z Południa, charakteryzowała się w szczególności szeregiem skandali, które kilkakrotnie zakłócały jej rozwój.

W 1952 roku doszło do zjednoczenia czterech grup w jedno mistrzostwo kraju w trzeciej lidze. Ujednolicając pod każdym względem turnieje ligi, nawet w Serie C wybrali liczbę 18 uczestników, dokładnie tak, jak to miało miejsce w przypadku dwóch wyższych kategorii. Dwie drużyny awansowali do Serie B a cztery spadali do czwartej ligi. Dopiero w 1957 roku, w ramach reformy podstawowej kategorii spadły tylko trzy zespoły, podczas gdy w 1958 roku nastąpiło nawet kilka spadków z uwagi na szerszą reorganizację systemu lig.

W sezonie 1958/59 16 drużyn, które grały w Serie C w poprzednim sezonie (bez dwóch awansowanych do Serie B), plus 23 drużyny z IV Serie, w sumie 39 drużyn, zostały podzielone na dwie grupy: A z 21 zespołem z północy i B z 18 drużynami pozostałymi.

W sezonie 1959/60, po tym jak 8 drużyn awansowało z IV Serie (która później przekształciła się w Serie D), plus kolejne 7 otrzymało promocję, aby doprowadzić liczbę drużyn do 54. Mistrzostwa Serie C zostały więc podzielone na trzy grupy po 18 drużyn każda.

Od tego momentu historia turnieju była pełna zmian i poprawek. Przed rozpoczęciem sezonu 1959/60 powstała Krajowa Liga Półprofesjonalna (wł. Lega Nazionale Semiprofessionisti) z siedzibą we Florencji, której zadaniem była reorganizacja i harmonizacja mistrzostw Serie C i Serie D (dawniej IV Series).

Z każdej grupy awansowała jedna drużyna do Serie B i dwie spadało do Serie D (trzy drużyny począwszy od 1968 roku, po rozszerzeniu ligi do 60 drużyn).

Pierwsza zmiana miała miejsce w sezonie 1968/69, wtedy Serie C została rozszerzona do 60 drużyn, podzielonych na trzy grupy po 20 drużyn każda. Jednak mechanizm promocji pozostał bez zmian.

Po zakończeniu sezonu 1977/78 roku Serie C została podzielona na dwie kolejne serie:

 • Serie C1 (od 2008 Lega Pro Prima Divisione) z dwoma grupami po 18 drużyn.
 • Serie C2 (od 2008 Lega Pro Seconda Divisione) z czterema grupami, następnie zredukowany do trzech w 1991 i ostatecznie do dwóch w 2011.

W 1993 roku, jedynie w Serie C1, wprowadzono reformę, która doprowadziła do rozgrywania play-offów i play-outów oraz do eksperymentowania z 3 punktami za zwycięstwo (później wprowadzone we wszystkich seriach). Zwycięzcy grup awansowali do Serie B bezpośrednio, a drużyny z miejsc od 2 do 5 każdej grupy walczyli o drugi awans w barażach. W Serie C2 dwaj pierwsi sklasyfikowani nadal awansowali bezpośrednio. Grupy tworzone na podstawie kryteriów bliskości geograficznej zredukowano z 4 do 3. W 1994 roku rozgrywki play-off i play-out zostały wprowadzone również w Serie C2, z takimi samymi regułami.

W 2000 roku powstał Supercoppa di Lega Serie C1, trofeum o który walczyli zwycięzcy dwóch grup Serie C1. W 2006 roku powstał również Supercoppa di Lega Serie C2 - turniej pomiędzy trzema mistrzami grup.

W lipcu 2008 r. Lega Professionisti Serie C stała się Włoską Profesjonalną Ligą Piłkarską (wł. Lega Italiana Calcio Professionistico), co było pierwszym krokiem w procesie odnowienia dawnej Serie C. Od sezonu 2014/15 trzecia dywizja nazywała się Lega Pro, po zjednoczeniu Lega Pro Prima Divisione i Lega Pro Seconda Divisione, oraz został przywrócony format Serie C istniejącej w latach 1935-1978.

25 maja 2017 roku Zgromadzenie Lega Pro jednogłośnie zatwierdziło powrót do pierwotnej nazwy Serie C, uznając ją za najbardziej reprezentatywną dla fanów i pasjonatów oryginalną nazwę.

Zespoły w Serie C w sezonie 2018/19[edytuj | edytuj kod]

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Medaliści ligi[edytuj | edytuj kod]

Sezon Gr. K T Mistrz Wicemistrz III miejsce Br. Król strzelców Uwagi
Terza Categoria
1905 Piemonte     1 ? ? ? ? klubów w ? gr.elimin.
Lombardia     1 ? ? ?
Liguria     1 ? ? ?
Toscana     1 ? ? ?
1906 Piemonte     ? Virtus ? ? ? klubów w 4 gr.elimin.
Lombardia     ? Ausonia ? ?
Liguria     ? ? ? ?
Toscana     ? ? ? ?
1907 Piemonte     ? ? ? ? ? klubów w ? gr.elimin.
Lombardia     ? ? ? ?
Liguria     ? ? ? ?
Toscana     ? ? ? ?
1908 Piemonte     ? Pro Vercelli II ? ? ? klubów w 6 gr.elimin.
Lombardia     ? Libertas ? ?
Veneto     1 Vicenza ? ?
Liguria     ? ? ? ?
Toscana     ? Itala ? ?
Campania     1 Naples ? ?
1909 Piemonte     1 Pinerolo ? ? ? klubów w 6 gr.elimin.
Lombardia     1 Bergamo ? ?
Veneto     2 Vicenza II ? ?
Liguria     ? Genoa III ? ?
Toscana     ? Firenze ? ?
Campania     2 Naples ? ?
1909/10 Lombardia     ? Ausonia II ? ? ? klubów w 9 gr.elimin.
Piemonte     1 Casale ? ?
Veneto     3 Vicenza II ? ?
Liguria     ? Andrea Doria III ? ?
Emilia     1 Bologna ? ?
Toscana     ? Firenze ? ?
Lazio     1 Lazio ? ?
Campania     1 Audacia ? ?
Puglia     1 Bari II ? ?
1910/11 Piemonte     ? Pro Vercelli III ? ? ? klubów w 7 gr.elimin.
Lombardia     1 Milanese III ? ?
Veneto     1 Venezia III ? ?
Emilia     1 Modena ? ?
Toscana     ? Firenze ? ?
Lazio     2 Lazio ? ?
Campania     1 SS Napoli ? ?
1911/12 Piemonte     ? Pro Vercelli III ? ? ? klubów w 4 gr.elimin.
Lombardia     1 Brescia ? ?
Toscana     ? Firenze ? ?
Lazio     3 Lazio ? ?
1912/13 Liguria     1 Sauli ? ? ? klubów w 6 gr.elimin.
Lombardia     1 Vigor ? ?
Piemonte     1 Casale II ? ?
Veneto     1 ? ? ?
Toscana     ? Firenze II ? ?
Lazio     4 Lazio III ? ?
1913/14 Piemonte     ? ? ? ? ? klubów w 6 gr.elimin.
Lombardia     ? ? ? ?
Liguria     ? ? ? ?
Toscana     ? ? ? ?
Lazio     ? ? ? ?
Campania     1 Bagnolese ? ?
1914/15 Piemonte
e Liguria
    ? ? ? ? ? klubów w 4 gr.elimin.
Lombardia     ? Olona ? ?
Toscana     ? Firenze II ? ?
Lazio     1 Laziale ? ?
1915–1919     Nie rozgrywano przez I wojnę światową
1919/20     1 ? ? ? ? klubów w ? gr.elimin.
1920/21     1 ? ? ? ? klubów w ? gr.elimin.
1921/22     1 ? ? ? ? klubów w ? gr.elimin.
Terza Divisione
1921/22     1 ? ? ? ? klubów w ? gr.elimin.
1922/23 Piemonte     1 Settimese ? ? ? klubów w 7 gr.elimin.+baraże
Liguria     1 Veloci Embriaci ? ?
Lombardia     1 Canottieri Lecco ? ?
Veneto     1 Veneziana Virtus ? ?
Venezia Giulia     1 Olympia ? ?
Emilia     1 Borgo San Donnino ? ?
Toscana     1 Pistoiese ? ?
1923/24 Piemonte     1 Astigiani ? ? ? klubów w 11 gr.elimin.+finały
Liguria     1 Molassana ? ?
Lombardia     2 Canottieri Lecco ? ?
Veneto     1 Vicenza ? ?
Venezia Giulia     1 Gloria ? ?
Emilia     2 Borgo San Donnino ? ?
Toscana     2 Pistoiese ? ?
Marche     1 Excelsior ? ?
Lazio     1 Civitavecchia ? ?
Campania     1 Audacia Napoli ? ?
Puglia     1 Liberty Taranto ? ?
1924/25     1 ? ? ? ? klubów w 11 gr.elimin.+finały
1925/26     1 ? ? ? ? klubów w 11 gr.elimin.+finały


Sezon Gr. K T Mistrz Wicemistrz III miejsce Br. Król strzelców Uwagi
Seconda Divisione
1926/27 Finali Nord     1 Monza Ponziana Carrarese ? klubów w 3 Nord i 4 Sud gr. +finały
Finali Sud     1 Terni Savoia Messinese
Prima Divisione
1929/30     1 ? ? ? ? klubów w 4 gr.+finały
Serie C
1935/36     1 ? ? ? 64 kluby w 4 gr.+finały
1936/37     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1937/38     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1938/39     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1939/40     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1940/41     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1941/42     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1942/43     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1943/44     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1944/45     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1945/46     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1946/47     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1947/48     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1948/49     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1949/50     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1950/51     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1951/52     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1952/53     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1953/54     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1954/55     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1955/56     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1956/57     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1957/58     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1958/59     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1959/60     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1960/61     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1961/62     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1962/63     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1963/64     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1964/65     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1965/66     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1966/67     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1967/68     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1968/69     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1969/70     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1970/71     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1971/72     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1972/73     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1973/74     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1974/75     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1975/76     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1976/77     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1977/78     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
Serie C1
1978/79     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1979/80     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1980/81     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1981/82     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1982/83     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1983/84     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1984/85     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1985/86     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1986/87     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1987/88     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1988/89     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1989/90     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1990/91     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1991/92     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1992/93     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1993/94     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1994/95     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1995/96     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1996/97     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1997/98     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1998/99     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
1999/00     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
2000/01     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
2001/02     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
2002/03     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
2003/04     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
2004/05     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
2005/06     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
2006/07     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
2007/08     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
Lega Pro Prima Divisione
2008/09     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
2009/10     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
2010/11     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
2011/12     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
2012/13     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
2013/14     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
Lega Pro
2014/15     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
2015/16     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
2016/17     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
Serie C
2017/18     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
2018/19     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
2019/20     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały
2020/21     1 ? ? ? ? klubów w gr.+finały

Statystyka[edytuj | edytuj kod]

Tabela medalowa[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwo ligi zostało do tej pory zdobyte przez 25 różnych drużyn.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

143 zespoły, które wzięli udział w 39 sezonach włoskiej Serie C, które były prowadzone od 1935/36 aż do sezonu 2020/21 łącznie[6]. Na liście nieuwzględnione są drużyny, występujące w sezonach 1945/46, 1946/47 i 1947/48, w których ze względu na zakończoną właśnie II wojnę światową mistrzostwa zostały wyjątkowo podzielone na dwie całkowicie niezależne ligi (Nord i Centro-Sud). Żaden z zespołów nie był zawsze obecny w każdej edycji.

Pogrubione zespoły biorące udział w sezonie 2020/21.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. W tym zwycięstwo pod nazwą Anconitana-Bianchi.
 2. W tym zwycięstwo pod nazwą Ascoli Picchio.
 3. W tym zwycięstwo pod nazwą Catanzarese.
 4. Z wyłączeniem wygranej w pierwszej rundzie.
 5. W tym zwycięstwo pod nazwą Varese Sportiva.
 6. ITALY 3rd level alltimetable - Clas Glenning Football
 7. W sezonie 2019/20 jako Reggio Audace

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]