Severn Beach Line

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wiedukt w Montpellier na Gloucester Road

Severn Beach Line - lokalna linia kolejowa w Wielkiej Brytanii, w Bristolu. Rozpoczyna się na wzgórzu Narroways Hill a kończy w Avonmouth. Biegnie przez północne przedmieścia Bristolu, swoją trasę kończy nad rzeką Severn. Uznawana jest za jedną z najatrakcyjniejszych turystycznie linii w Wielkiej Brytanii i polecana jako atrakcja turystyczna[1]. Linia nie jest zelektryfikowana, obsługiwana jest przez autobusy szynowe. Rozstaw torów wynosi na całej długości 1435 mm.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Linia została otwarta w 1865 r. a jej budowa trwała dwa lata. Jej trasa była nieco krótsza niż obecna; biegła od mostu Clifton Suspension Bridge do Avonmouth. Początkowo linia przeznaczona była do obsługi portu. Była linią izolowaną - nie łączyła się z żadną inną; do ogólnego systemu została wprowadzona w roku 1885[2]. Obecnie linia jest połączona z obu stron z liniami głównymi.

Przewozy pasażerskie[edytuj | edytuj kod]

Przebieg linii

Obecnie linia łączy Avonmouth ze stacją Bristol Temple Meads. Linię obsługuje przewoźnik First Great Western przy współpracy z władzami miejskimi Bristolu, które dofinansowują projekt[3].

W dni robocze pociągi kursują na linii co pół godziny; od 2008 uruchomiono również kursy w niedziele[4][5]. Na linii znajduje się dziewięć przystanków. Żaden z nich nie jest wyposażony w kasy biletowe ani nie ma obsługi. Odprawa podróżnych odbywa się w pociągu.

Stacje na trasie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. BBC: All Aboard! (ang.). [dostęp 2009-12-19].
  2. Maggs, C. (1981) Rail Centres: Bristol Ian Allan
  3. Severnside Community Rail Partnership (ang.). [dostęp 2009-12-19].
  4. Na podstawie danych z http://www.nationalrail.co.uk/
  5. Timetable (ang.). [dostęp 2009-12-19].