Sezon 2013/2014 w hokeju na lodzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sezon 2013/2014 w hokeju na lodzie to zestawienie rozgrywek reprezentacyjnych oraz klubowych w tej dyscyplinie sportu. W haśle zostały podane podia zawodów mistrzowskich, ligowych, pucharowych oraz turniejów towarzyskich.

Rozgrywki reprezentacyjne[edytuj | edytuj kod]

Najważniejszą imprezą sezonu będą zimowe igrzyska olimpijskie w Soczi. Mężczyźni o medale olimpijskie będą rywalizować po raz dwudziesty trzeci, natomiast kobiety po raz piąty. W turnieju mężczyzn weźmie udział dwanaście reprezentacji, a wśród kobiet osiem reprezentacji[1]. W maju 2014 roku odbędzie się 78. edycja Mistrzostw Świata, które odbędą się w Mińsku na Białorusi. W turnieju Elity weźmie udział szesnaście najlepszych zespołów na świecie. Tytułu z roku 2013 będzie bronić reprezentacja Szwecji[2]. Ze względu na turniej olimpijski nie odbędą się mistrzostwa świata elity. Z turniejów o randze mistrzowskiej odbędą się mistrzostwa świata juniorów w dwóch kategoriach wiekowych: do lat 20 i do lat 18 oraz mistrzostwa świata juniorek.

Zawody Miejsce i data Turniej 1 miejsce 2 miejsce 3 miejsce
Igrzyska Olimpijskie Rosja Soczi
8 – 23 lutego 2014
Mężczyźni  Kanada  Szwecja  Finlandia
Kobiety  Kanada  Stany Zjednoczone  Szwajcaria
Mistrzostwa Świata mężczyzn Białoruś Mińsk
9 – 25 maja 2014
Elita  Rosja  Finlandia  Szwecja
Korea Południowa Goyang
20 – 26 kwietnia 2014
I Dywizja Grupa A  Słowenia  Austria  Japonia
Litwa Kowno
20 – 26 kwietnia 2014
I Dywizja Grupa B  Polska  Chorwacja  Litwa
Serbia Belgrad
9 – 15 kwietnia 2014
II Dywizja Grupa A  Estonia  Islandia  Serbia
Hiszpania Jaca
5 – 11 kwietnia 2014
II Dywizja Grupa B  Hiszpania  Meksyk  Nowa Zelandia
Luksemburg Luksemburg
6 – 12 kwietnia 2014
III Dywizja  Bułgaria  Korea Północna  Luksemburg
Mistrzostwa Świata kobiet Czechy Przerów
6 – 12 kwietnia 2014
I Dywizja Grupa A  Czechy  Norwegia  Dania
Łotwa Windawa
14 – 22 kwietnia 2014
I Dywizja Grupa B  Łotwa  Chiny  Węgry
Włochy Asiago
6 – 12 kwietnia 2014
II Dywizja Grupa A  Włochy  Wielka Brytania  Korea Południowa
Islandia Reykjavík
24 – 30 kwietnia 2014
II Dywizja Grupa B  Chorwacja  Słowenia  Hiszpania
Meksyk Meksyk
19 – 22 marca 2014
Kwalifikacje do II Dywizji  Meksyk  Południowa Afryka  Bułgaria
Mistrzostwa Świata Juniorów Szwecja Malmö
26 grudnia 2013 – 5 stycznia 2014
Elita  Finlandia  Szwecja  Rosja
Polska Sanok
15 – 21 grudnia 2013
I Dywizja Grupa A  Dania  Łotwa  Białoruś
Wielka Brytania Dumfries
9 – 15 grudnia 2013
I Dywizja Grupa B  Włochy  Kazachstan  Francja
Węgry Miszkolc
15 – 21 grudnia 2013
II Dywizja Grupa A  Węgry  Litwa  Holandia
Hiszpania Jaca
11 – 17 stycznia 2014
II Dywizja Grupa B  Korea Południowa  Hiszpania  Serbia
Turcja Izmir
12 – 18 stycznia 2014
III Dywizja  Belgia  Nowa Zelandia  Meksyk
Mistrzostwa Świata Juniorów U-18 Finlandia Lappeenranta, Imatra
17 – 27 kwietnia 2014
Elita Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone Czechy Czechy Kanada Kanada
Francja Nicea
13 – 19 kwietnia 2014
I Dywizja Grupa A Łotwa Łotwa Norwegia Norwegia Kazachstan Kazachstan
Węgry Székesfehérvár
13 – 19 kwietnia 2014
I Dywizja Grupa B Węgry Węgry Austria Austria Słowenia Słowenia
Wielka Brytania Dumfries
24 – 30 marca 2014
II Dywizja Grupa A Litwa Litwa Korea Południowa Korea Południowa Chorwacja Chorwacja
Estonia Tallinn
13 - 19 kwietnia 2014
II Dywizja Grupa B Estonia Estonia Hiszpania Hiszpania Serbia Serbia
Bułgaria Sofia
24 – 30 marca 2014
III Dywizja Grupa A Australia Australia Izrael Izrael Chińskie Tajpej Chińskie Tajpej
Turcja Izmit
13 - 15 lutego 2014
III Dywizja Grupa B Południowa Afryka RPA Turcja Turcja Hongkong Hongkong
Mistrzostwa Świata Juniorek Węgry Budapeszt
23 - 30 marca 2014
Elita Kanada Kanada Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone Czechy Czechy
Niemcy Füssen
29 marca - 4 kwietnia 2014
I Dywizja Szwajcaria Szwajcaria Francja Francja Niemcy Niemcy
Polska Krynica-Zdrój
18 - 23 marca 2014
Kwalifikacje do I Dywizji Austria Austria Polska Polska Chińska Republika Ludowa Chiny
Azjatycki Puchar Challenge IIHF Zjednoczone Emiraty Arabskie Abu Zabi
15 - 22 marca 2014
Mężczyźni  Chińskie Tajpej Zjednoczone Emiraty Arabskie ZEA  Mongolia
Chińska Republika Ludowa Harbin
9 - 13 marca 2014
Kobiety  Chiny  Korea Północna  Korea Południowa
Uniwersjada Włochy Trydent
11 – 21 grudnia 2013
Mężczyźni  Kanada  Kazachstan  Rosja
Kobiety  Kanada  Rosja  Stany Zjednoczone

Euro Hockey Tour[edytuj | edytuj kod]

Cztery najlepsze drużyny europejskie uczestniczyły w czterech turniejach należących do cyklu Euro Hockey Tour: Karjala Cup, Channel One Cup, Oddset Hockey Games oraz Kajotbet Hockey Games.

Zawody Miejsce i data 1 miejsce 2 miejsce 3 miejsce
Czechy Kajotbet Hockey Games Pardubice (Czechy) oraz Petersburg (Rosja)
29 sierpnia - 1 września 2013
 Finlandia  Rosja  Szwecja
Finlandia Karjala Cup Helsinki (Finlandia) oraz Gävle (Szwecja)
7 - 10 listopada 2013
 Finlandia  Rosja  Szwecja
Rosja Channel One Cup Soczi (Rosja) oraz Praga (Czechy)
19 - 22 grudnia 2013
 Czechy  Finlandia  Rosja
Szwecja Oddset Hockey Games Sztokholm (Szwecja) oraz Helsinki (Finlandia)
1 - 4 maja 2014
 Finlandia  Czechy  Szwecja
Klasyfikacja generalna Euro Hockey Tour  Finlandia  Rosja  Czechy

Turnieje towarzyskie[edytuj | edytuj kod]

Zawody Miejsce i data 1 miejsce 2 miejsce 3 miejsce
Austria EIHC Austria Innsbruck
7 - 9 listopad 2013
 Francja  Białoruś  Austria
Węgry EIHC Węgry Budapeszt
8 - 10 listopada 2013
 Polska  Ukraina  Węgry
Polska EIHC Polska Gdańsk
6 - 8 lutego 2014
 Polska  Włochy  Białoruś
Francja EIHC Francja Briançon
6 - 8 lutego 2014
 Niemcy  Kazachstan  Francja
Niemcy Deutschland Cup Monachium
8 - 10 listopada 2013
 Stany Zjednoczone  Szwajcaria  Niemcy
Unia Europejska Euro Hockey Challenge 9 - 27 kwietnia 2014  Szwecja  Finlandia  Czechy

Rozgrywki klubowe[edytuj | edytuj kod]

Europejskie puchary[edytuj | edytuj kod]

Na Słowacji rozegrano 66. edycję Pucharu Tatrzańskiego. Zwyciężyła austriacka drużyna EC Graz 99ers. Trzecie miejsce zajęła reprezentacja Polski[3].

Rozgrywki Miejsce i data Triumfator Finalista
Unia Europejska Puchar Kontynentalny Rouen
27 września – 12 stycznia 2014
Norwegia Stavanger Oilers Ukraina Donbas Donieck
Unia Europejska European Trophy Berlin
6 sierpnia – 22 grudnia 2013
Finlandia JYP Szwecja Färjestad
Szwajcaria Puchar Spenglera Davos
26 – 31 grudnia 2013
Szwajcaria Servette Genewa Rosja CSKA Moskwa
Słowacja Puchar Tatrzański Poprad
22 – 24 sierpnia 2013
Austria EC Graz 99ers Słowacja HC Koszyce
Unia Europejska Puchar Europy kobiet Bad Tölz
18 października 2013 – 16 marca 2014
Rosja HK Tornado Szwecja AIK IF

Rozgrywki ligowe mężczyzn – pierwszy poziom[edytuj | edytuj kod]

W przypadku niejednorodnego składu państwowego rozgrywek podane zostały flagi pochodzenia krajowego drużyn.

Rozgrywki Trofeum Data Triumfator Finalista
Stany ZjednoczoneKanada NHL StanleyCup.jpg Puchar Stanleya 1 października 2013 – 13 czerwca 2014 Stany Zjednoczone Los Angeles Kings Stany Zjednoczone New York Rangers
Rosja KHL Kubok gagarina.jpg Puchar Gagarina 4 września 2013 – 30 kwietnia 2014 Rosja Mietałłurg Magnitogorsk Czechy HC Lev Praga
Szwecja SHL Lemat.gif Puchar Le Mata 14 września 2013 – 21 kwietnia 2014 Skellefteå AIK Färjestad BK
Finlandia Liiga Kanadamalja.jpg Kanada-malja 12 września 2013 – 26 kwietnia 2014 Kärpät Tappara
Szwajcaria NLA
12 września 2013 – 19 kwietnia 2014 ZSC Lions Kloten Flyers
Czechy Tipsport extraliga
13 września 2013 – 25 kwietnia 2014 PSG Zlín HC Kometa Brno
Słowacja Tipsport extraliga
15 września 2013 – 21 kwietnia 2014 HC Koszyce HK Nitra
Niemcy DEL
13 września 2013 – 29 kwietnia 2014 ERC Ingolstadt Kölner Haie
Austria EBEL
7 września 2013 – 13 kwietnia 2014 Włochy HC Bolzano Austria EC Red Bull Salzburg
Norwegia GET-ligaen
14 września 2013 – 14 kwietnia 2014 Stavanger Oilers Vålerenga Oslo
Polska Polska Hokej Liga
13 września 2013 – 3 kwietnia 2014 Ciarko PBS Bank KH Sanok GKS Tychy
Białoruś Open Liga
4 września 2013 – 7 kwietnia 2014 Nioman Grodno Junost' Mińsk
Ukraina PHL
28 września 2013 – 14 marca 2014 Kompańjon-Naftohaz Biłyj Bars
Kazachstan Wysszaja Liga
7 września 2013 – 11 kwietnia 2014 Jertys Pawłodar Arłan Kokczetaw
Łotwa Samsung Premjerliga
7 września 2013 – 27 marca 2014 HS Prizma Riga HK Kurdabs
Wielka Brytania EIHL
7 września 2013 – 22 marca 2014 Irlandia Północna Belfast Giants Anglia Sheffield Steelers
Francja Ligue Magnus 2010 Ligue Magnus Final - 001.jpg Puchar Magnusa 7 września 2013 – 6 kwietnia 2014 Briançon Ducs d’Angers
Włochy Serie A1
21 września 2013 – 24 kwietnia 2014 Ritten Sport HC Pustertal
Dania Superliga
2013 – 18 kwietnia 2014 SønderjyskE Ishockey Herning Blue Fox
JaponiaChińska Republika LudowaKorea Południowa Liga Azjatycka
7 września 2013 – 30 marca 2014 Japonia Nippon Paper Cranes Japonia Oji Eagles
Rumunia Węgry MOL Liga
2 września 2013 – 20 marca 2014 Słowacja HC Nowe Zamki Rumunia ASC Corona 2010 Braszów
Węgry Ekstraliga
2013 – 2014 Dunaújvárosi Acélbikák Miskolci JJSE
Rumunia Narodowa Liga
2013 – 10 kwietnia 2014 ASC Corona Braszów HSC Csíkszereda
Holandia Eredivisie
30 września 2013 – 28 marca 2014 Tilburg Trappers HYS The Hague
Belgia Eredivisie
2013 – 22 marca 2014 Bulldogs Liège White Caps Turnhout
Estonia Meistriliiga
2013 – 29 marca 2014 Tallinn Viiking Sport Tartu Kalev-Välk
Litwa Ekstraliga
2013 – 2014
Chorwacja Ekstraliga
1 października 2013 – 19 marca 2014 KHL Medveščak Zagreb KHL Mladost Zagreb
Serbia Ekstraliga
2013 – 2014
Słowenia Ekstraliga
2013 – 8 kwietnia 2014 HDD Olimpija Lublana Slavija Lublana
Bośnia i Hercegowina Ekstraliga
2013 – 2014
Bułgaria Ekstraliga
2013 – 2014 CSKA Sofia Slawia Sofia
Hiszpania Superliga
2013 – 16 marca 2014 Bipolo CG Puigcerda
Turcja Superliga
2013 – 2014
Australia AIHL
20 kwietnia - 8 września 2013 Sydney Ice Dogs Newcastle North Stars
Nowa Zelandia Ekstraliga
2013
Islandia Ekstraliga
3 września 2013 – 18 marca 2014 Skautafélag Akureyrar Ísknattleiksfélagið Björninn
Izrael Ekstraliga
1 listopada 2013 – 2014 Maccabi Metulla HC Bat Jam
Grecja Ekstraliga
2013 – 2014
Meksyk Ekstraliga
2013 – 2014
Armenia Ekstraliga
2013 – 2014
Południowa Afryka GHL
2013 – 2014
Brazylia Campeonato
2013 – 2014
Cypr Ekstraliga
2013 – 2014
Irlandia Ekstraliga
2013 – 2014

Rozgrywki ligowe niższe[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywki Trofeum Data Triumfator Finalista
Polska I liga polska
14 września 2013 – 20 marca 2014 Naprzód Janów Orlik Opole
Polska II liga polska
5 października 2013 – 10 marca 2014 MH Automatyka Dragons Mad Dogs Sopot
Stany Zjednoczone Kanada AHL Puchar Caldera 4 października 2013 – 17 czerwca 2014 Texas Stars St. John’s IceCaps
Rosja WHL Puchar Bratina 2013 – 2014 Kazachstan Saryarka Karaganda Rosja Rubin Tiumeń
Rosja RHL 2013 – 2014 Sławuticz Smoleńsk Mordowija Sarańsk
Szwajcaria National League B
13 września 2013 – 8 kwietnia 2014 EHC Visp SCL Tigers
Szwecja Allsvenskan
2013 – 2014 Rögle BK Karlskrona HK
Finlandia Mestis
2013 – 2014 KooKoo Jukurit
Czechy 1. liga czeska
11 września 2013 – 2014
BK Mladá Boleslav i HC Ołomuniec (finaliści)
Słowacja 1. liga słowacka
2013 – 13 marca 2014 HC 46 Bardejov HK Dukla Michalovce
Niemcy DEL2
13 września 2013 – 21 kwietnia 2014 Fischtown Pinguins Bremerhaven SC Bietigheim-Bissingen
Austria Słowenia Włochy INL
21 września 2013 – 5 kwietnia 2014 Włochy HC Neumarkt Austria EHC Bregenzerwald

Puchary krajowe[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywki Data Triumfator Finalista
Belgia Puchar Belgii 2013 – 2014
Białoruś Puchar Białorusi 20 sierpnia - 1 września 2014 Junost' Mińsk Mietałłurg Żłobin
Bośnia i Hercegowina Puchar Bośni i Hercegowiny 2013 – 2014
Bułgaria Puchar Bułgarii 2013 – 2014
Dania Puchar Danii 2013 – 2014 Herning Blue Fox SønderjyskE Ishockey
Francja Puchar Francji 28 września 2013 – 26 stycznia 2014 Ducs d’Angers Dragons de Rouen
Hiszpania Puchar Hiszpanii 8 marca – 23 marca 2014 CD Hielo Bipolo CG Puigcerda
Holandia Puchar Holandii 2013 – 2014
Japonia Puchar Japonii 29 listopada – 1 grudnia 2013 Nippon Paper Cranes Oji Eagles
Kazachstan Puchar Kazachstanu 2013 – 2014 Arłan Kokczetaw Jertys Pawłodar
Niemcy Puchar Niemiec 2013 – 2014
Polska Puchar Polski 28 - 29 grudnia 2013 Cracovia Ciarko PBS Bank KH Sanok
Rumunia Puchar Rumunii 2013
Węgry Puchar Węgier 28 lutego – 30 marca 2014 Dunaújvárosi Acélbikák Alba Volán Székesfehérvár
Włochy Puchar Włoch 24 października - 1 grudnia 2013 Ritten Sport HC Val Pusteria

Rozgrywki juniorskie[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywki Trofeum Data Triumfator Finalista
Kanada OHL J. Ross Robertson Cup 19 września 2013 – 9 maja 2014 Kanada Guelph Storm Kanada North Bay Battalion
Kanada WHL Ed Chynoweth Cup 19 września 2013 – 12 maja 2014 Kanada Edmonton Oil Kings Stany Zjednoczone Portland Winterhawks
Kanada QMJHL Coupe du Président 12 września 2013 – 13 maja 2014 Kanada Val-d’Or Foreurs Kanada Baie-Comeau Drakkar
Kanada Memorial Cup Memorial Cup 16 - 25 maja 2014 Edmonton Oil Kings Guelph Storm
Rosja MHL Puchar Charłamowa 2013 – 2014 Rosja MHK Spartak Moskwa Rosja Krasnaja Armija Moskwa
Rosja MHL B Puchar Regionów 2013 – 2014 Rosja Berkuty Kubani Krasnodar Rosja Łoko-Junior Odincowo
Polska CLJ
21 września 2013 – 23 marca 2014 Ciarko PBS Bank Sanok MMKS Podhale/KTH KM

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 2014 Olympic Winter Games (ang.). iihf.com. [dostęp 2013-10-22].
  2. 2013 IIHF World Championship (ang.). iihf.com. [dostęp 2013-10-22].
  3. Tatrzański Puchar czas zacząć (pol.). hokej.net. [dostęp 2013-08-25].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]