Sezon snookerowy 2017/2018

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sezon snookerowy 2017/2018 – seria turniejów snookerowych rozgrywanych między 4 maja 2017 a 7 maja 2018 roku.

Gracze[edytuj | edytuj kod]

W sezonie 2017/2018 zagrało 131 profesjonalnych zawodników. 64 zawodników z rankingu zarobkowego na koniec poprzedniego sezonu. Kolejne 32 miejsca zostało obsadzonych z automatu graczami, którzy w zeszłym roku otrzymali kartę gry na dwa lata. Osiem kolejnych miejsc uzupełnili najlepsi gracze z rankingu obejmującego tylko jeden sezon, którzy nie zakwalifikowali się do gry z innej listy. Kolejne dwa miejsca zostały obsadzone zawodnikami z EBSA Qualifying Tour Play-Offs, i kolejne dwanaście miejsc dla najlepszych zawodników z Q School. Reszta miejsc dla zawodników z turniejów amatorskich i nominowanych dziką kartą.

Międzynarodowe mistrzostwa:

  1. Mistrzostwa Świata w snookerze IBSF zwycięzca: Iran Soheil Vahedi
  2. Mistrzostwa Świata w snookerze IBSF do lat 21 zwycięzca: Chińska Republika Ludowa Xu Si
  3. Mistrzostwa Europy w snookerze EBSA zwycięzca: Szkocja Chris Totten
  4. Mistrzostwa Europy w snookerze EBSA do lat 21 zwycięzca Szwajcaria Alexander Ursenbacher
  5. Mistrzostwa Azji w snookerze ACBS zwycięzca: Chińska Republika Ludowa Lü Haotian
  6. Mistrzostwa Azji w snookerze ACBS do lat 21 zwycięzca: Chińska Republika Ludowa Yuan Sijun
  7. Mistrzostwa Afryki w snookerze ABSF zwycięzca: Egipt Basem Eltahhan
  8. Mistrzostwa Oceanii w snookerze OBSF zwycięzca: Australia Matthew Bolton

Nominacje:

  1. Chińska nominacja 1: Chińska Republika Ludowa Li Yuan
  2. Chińska nominacja 2: Chińska Republika Ludowa Niu Zhuang

Ranking jednoroczny

  1. Anglia Ian Burns
  2. Szkocja Ross Muir
  3. Anglia Rod Lawler
  4. Finlandia Robin Hull
  5. Anglia Nigel Bond
  6. Szkocja Rhys Clark
  7. Tajlandia Akani Songsermsawad
  8. Szkocja Eden Sharav

EBSA Qualifying Tour Play-Offs

  1. Anglia Peter Lines
  2. Irlandia Północna Gerard Greene

Q School

  1. Anglia Ashley Hugill
  2. Niemcy Lukas Kleckers
  3. Anglia Allan Taylor
  4. Anglia Billy Joe Castle
  5. Walia Duane Jones
  6. Chińska Republika Ludowa Chen Zifan
  7. Anglia Sanderson Lam
  8. Anglia Paul Davison

Order of Merit

  1. Chińska Republika Ludowa Zhang Yong
  2. Anglia Sean O'Sullivan
  3. Irlandia Północna Joe Swail
  4. Anglia Martin O'Donnell

Specjalne nominacje:

  1. Pakistan Hamza Akbar
  2. Anglia Jimmy White
  3. Irlandia Ken Doherty

Kalendarz[edytuj | edytuj kod]

Kalendarz najistotniejszych (w szczególności rankingowych) turniejów snookerowych w sezonie 2017/2018.

Daty Gospodarz Nazwa turnieju Miejsce Miasto Zwycięzca Drugie miejsce Wynik
04.05 07.05  Austria Vienna Snooker Open 15 Reds Köö Wien Snooker Club Wiedeń Anglia David Grace Anglia Nigel Bond 5-2
07.06 11.06  Anglia Pink Ribbon The Capital Venue Gloucester Anglia Robert Milkins Anglia Rob James 4-2
23.06 25.06  Łotwa Riga Masters Arēna Rīga Ryga Walia Ryan Day Szkocja Stephen Maguire 5-2
03.07 09.07  Chiny World Cup Wuxi City Sports Stadium Wuxi  Chiny A  Anglia 4-3
20.07 23.07  Hongkong Hong Kong Masters Queen Elizabeth Stadium Hongkong Australia Neil Robertson Anglia Ronnie O’Sullivan 6-3
28.07 29.07  Chiny CVB International Challenge Shenzhen Nanshan Sports Centre Shenzhen  Wielka Brytania  Chiny 26-9
26.07 30.07  Polska World Games Hala Stulecia Wrocław Wielka Brytania Kyren Wilson Wielka Brytania Allister Carter 3-1
16.08 22.08  Chiny China Championship Guangzhou Sports Institute Guangzhou Belgia Luca Brecel Anglia Shaun Murphy 10-5
23.08 27.08  Niemcy Paul Hunter Classic Stadthalle Fürth Walia Michael White Anglia Shaun Murphy 4-2
04.09 09.09  Tajlandia Six-red World Championship Bangkok Convention Centre Bangkok Walia Mark Williams Tajlandia Thepchaiya Un-Nooh 8-2
12.09 16.09  Indie Indian Open Novotel Varum Beach Visakhapatnam Szkocja John Higgins Szkocja Anthony McGill 5-1
18.09 24.09  Chiny World Open Yushan No. 1 Middle School Yushan Chińska Republika Ludowa Ding Junhui Anglia Kyren Wilson 10-3
02.10 08.10  Belgia European Masters De Soeverein Lommel Anglia Judd Trump Anglia Stuart Bingham 9-7
16.10 22.10  Anglia English Open Barnsley Metrodome Barnsley Anglia Ronnie O’Sullivan Anglia Kyren Wilson 9-2
29.10 05.11  Chiny International Championship Baihu Media Broadcasting Centre Daqing Anglia Mark Selby Irlandia Północna Mark Allen 10-7
06.11 12.11  Anglia Champion of Champions Ricoh Arena Coventry Anglia Shaun Murphy Anglia Ronnie O’Sullivan 10-8
13.11 18.11  Chiny Shanghai Masters Shanghai Indoor Stadium Szanghaj Anglia Ronnie O’Sullivan Anglia Judd Trump 10-3
20.11 26.11  Irlandia Północna Northern Ireland Open Waterfront Hall Belfast Walia Mark Williams Chińska Republika Ludowa Yan Bingtao 9-8
28.11 10.12  Anglia UK Championship Barbican Centre York Anglia Ronnie O’Sullivan Anglia Shaun Murphy 10-5
11.12 17.12  Szkocja Scottish Open Emirates Arena Glasgow Australia Neil Robertson Chińska Republika Ludowa Cao Yupeng 9-8
14.01 21.01  Anglia Masters Alexandra Palace Londyn Irlandia Północna Mark Allen Anglia Kyren Wilson 10-7
31.01 04.02  Niemcy German Masters Tempodrom Berlin Walia Mark Williams Szkocja Graeme Dott 9-1
08.02 11.02  Anglia Shoot-Out Watford Colosseum Watford Cypr Michael Georgiou Szkocja Graeme Dott 1-0
19.02 25.02  Anglia World Grand Prix Preston Guild Hall Preston Anglia Ronnie O’Sullivan Chińska Republika Ludowa Ding Junhui 10-3
26.02 04.03  Walia Welsh Open Motorpoint Arena Cardiff Szkocja John Higgins Anglia Barry Hawkins 9-7
07.03 11.03  Gibraltar Gibraltar Open Tercentenary Sports Hall Gibraltar Walia Ryan Day Chińska Republika Ludowa Cao Yupeng 4-0
14.03 18.03  Rumunia Romanian Masters Circul Metropolitan Bukareszt Walia Ryan Day Anglia Stuart Bingham 10-8
19.03 25.03  Walia Players Championship Venue Cymru Llandudno Anglia Ronnie O’Sullivan Anglia Shaun Murphy 10-4
02.01 29.03  Anglia Championship League Ricoh Arena Coventry Szkocja John Higgins Chińska Republika Ludowa Zhou Yuelong 3-2
02.04 08.04  Chiny China Open Olympic Sports Centre Gymnasium Pekin Anglia Mark Selby Anglia Barry Hawkins 11-3
21.04 07.05  Anglia Mistrzostwa Świata Crucible Theatre Sheffield Walia Mark Williams Szkocja John Higgins 18-16
Turnieje rankingowe
Inne turnieje, nierankingowe
Turnieje profesjonalno-amatorskie (Pro-am)
Inne ważne turnieje nierankingowe

Przyznawane nagrody pieniężne w turniejach[edytuj | edytuj kod]

Nazwa turnieju O 148 O 128 O 96 O 80 O 64 O 48 O 32 O 16 Ćwierćfinał Półfinał Finalista Zwycięzca
Riga Masters £0 - £1 000 - £2 000 £4 000 £6 000 £15 000 £25 000 £50 000
China Championship £0 - £4 000 - £7 000 £12 000 £18 000 £32 000 £75 000 £150 000
Paul Hunter Classic £0 - £600 - £1 000 £1 725 £3 000 £4 500 £10 000 £20 000
Indian Open £0 - £2 000 - £4 000 £6 000 £10 000 £15 000 £25 000 £50 000
World Open £0 - £4 000 - £7 000 £12 000 £18 000 £32 000 £75 000 £150 000
European Masters £0 - £2 000 - £4 000 £6 000 £11 000 £17 500 £35 000 £75 000
English Open £0 - £2 500 - £3 500 £6 000 £10 000 £20 000 £30 000 £70 000
International Championship £0 - £4 000 - £8 500 £13 500 £21 500 £32 000 £75 000 £150 000
Shanghai Masters £0 - £4 000 - £7 000 £12 000 £18 000 £32 000 £75 000 £150 000
Northern Ireland Open £0 - £2 500 - £3 500 £6 000 £10 000 £20 000 £30 000 £70 000
UK Championship £0 £5 000 £10 000 £15 000 £22 500 £35 000 £75 000 £170 000
Scottish Open £0 - £2 500 - £3 500 £6 000 £10 000 £20 000 £30 000 £70 000
German Masters £0 - £2 000 - £4 000 £5 000 £10 000 £20 000 £35 000 £80 000
Shoot-Out £0 - £500 - £1 000 £2 000 £4 000 £8 000 £16 000 £32 000
World Grand Prix - - - - £5 000 £7 500 £12 500 £20 000 £40 000 £100 000
Welsh Open £0 - £2 500 - £3 500 £6 000 £10 000 £20 000 £30 000 £70 000
Gibraltar Open £0 - £1 000 - £2 000 £3 000 £4 000 £6 000 £12 000 £25 000
Players Championship - - - - - £10 000 £15 000 £30 000 £50 000 £125 000
China Open £0 - £5 000 - £11 000 £18 000 £27 000 £45 000 £90 000 £225 000
Mistrzostwa Świata £0 £9 000 £13 500 £18 000 £27 500 £42 500 £85 000 £180 000 £425 000

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]