Shigeto Oshida

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Shigeto Oshida
Ilustracja
O. Shigeto Oshida w czasie kolacji w Takamori sōan
Kraj działania  Japonia
Data urodzenia 1922
Data śmierci 6 listopada 2003
Wyznanie katolicyzm
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja dominikanie
Śluby zakonne
Kaplica w Takamori, w której o. Oshida sprawował Eucharystię i odmawiał na siedząco psalmy ze wspólnotą i odwiedzającymi. Mimo pieczołowitego, pełnego prostoty nastawienia wobec kultury japońskiej, czasem używał także modlitw w języku łacińskim. Było to nawiązanie do liturgii z czasów męczenników japońskich.
Kolacja w Takamori sōan - przy niskim stole, kuchnia wyłącznie wegetariańska. Trzeci z lewej o. Oshida

Vincent Shigeto Oshida (jap. 押田成人 Oshida Shigeto, ur. 1922 – zm. 6 listopada 2003 r.)japoński teolog, jeden z pionierów dialogu chrześcijaństwa z wyznawcami innych religii, autor wielu publikacji, dominikanin.

O. Oshida mówił o sobie, że będąc buddystą spotkał Chrystusa. W 1951 r. wstąpił do zakonu dominikanów, studiował w Kanadzie. Na jego postawę wobec życia wpłynęło uratowanie od utonięcia w morzu w czasie kąpieli na plaży. To doświadczenie było rodzajem oświecenia co do sensu życia.

W latach 60., w Takamori w prefekturze Nagano w Japonii, w Alpach Japońskich, założył małą wspólnotę chrześcijańską, poświęconą modlitwie, pracy w polu i spotkaniom z wyznawcami innych religii, zwłaszcza z buddystami zen. Nazwał ją sōan - japońskie słowo będące odpowiednikiem indyjskiego aśramu. O. Oshidzie chodziło o stworzenie miejsca szczerej otwartości na drugiego, bez zakładania masek, bez posiadania dóbr i szczególnych planów na przyszłość. Sprzyjać temu miało życie w prostocie i wyciszeniu, do czego każdego ranka o godzinie szóstej wprowadzało półgodzinne siedzenie w ciszy, po którym następowało recytowanie psalmów i Eucharystia[1].

W swych licznych książkach, a także w konferencjach i publikacjach, promował chrześcijańską prostotę życia inspirowaną wrażliwością zen. Wrażliwość ta cechowała się nastawieniem na kontemplację rzeczywistości tak, aby doświadczać jej nie za pośrednictwem pojęć, które często mogą deformować jej odbiór[2].

To skupione, wyciszone nastawienie na rzeczywistość wokół nas może, według o. Oshidy, prowadzić do szczególnie głębokiego spotkania z Chrystusem. W jednej z konferencji o. Oshida opisał przeżycie jednej z mniszek buddyjskich po uczestnictwie w Eucharystii w kaplicy sōanu w Takamori:

Po Mszy została w kaplicy. Jedna z naszych sióstr była tam także. Po chwili podeszła do tej siostry, czując przynaglenie do wyznania: "czy rozumiesz wdzięczne serce, które jest jednocześnie prawie smutne?" Płakała. Czekałem na nią na zewnątrz kaplicy i zwróciłem się do niej, kiedy się pojawiła. "Co się stało?" – spytałem. Odpowiedziała: "W buddyzmie mamy to, co nazywamy jednoczącym przekazem pomiędzy Buddą i nami, ale tu u was, Ręka Boga objawia się w sposób widzialny przed naszymi oczami". Łzy w dalszym ciągu spływały jej po policzkach. Kilka miesięcy później otrzymałem telefon od niej, w czasie którego opowiedziała mi o śnie, w którym była chrzczona. Jej oficjalną funkcją, którą sprawowała w tym czasie było przewodniczenie w jednej ze świątyń koło Osaki. Nie dałem jej odpowiedzi co do snu. Jednakże jestem pewny, że jej doświadczenie było dla niej epifanią, i że nosi tajemnicę Chrystusa w swoim istnieniu[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Swami Amaldas, OSB Cam., The Breath of God. To the Zen Center of Soan, Japan, Sr. Sarah Schwartzberg, OSB, [w:] Monastic Interreligious Dialogue Biulletin 10 [online], luty 1981 [dostęp 2011-03-27].???, !!!
  2. Vincent Shigeto Oshida, OP: Zen: The Mystery of the Word and Reality (ang.). W: Monastic Interreligious Dialogue Bulletin 75 [on-line]. październik 2005. [dostęp 2011-03-25].
  3. Vincent Shigeto Oshida, OP: Evangelization and Inculturation. W: Monastic Interreligious Dialogue Bulletin 75 [on-line]. październik 2005. [dostęp 2011-03-25].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Takamori Soan: teachings of Shigeto Oshida, a Zen master. Mattiello, Claudia (oprac.). Buenos Aires, Argentina: Talleres Graficos Color Efe, 2009, s. 95. ISBN 978-9507541377.