Shuttle-C

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Shuttle-C
Producent Stany Zjednoczone USA
Data pierwszego startu nigdy nie użyta
Statystyki
Zdolność wynoszenia 77 000 kg na wysokość 400 km
Siła ciągu przy starcie 20 299,20 kN
Wymiary
Długość 56,0 m
Średnica 8,70 m
Masa całkowita 1 966 675 kg
Stopnie rakiety
Stopień 0. 2x Shuttle Solid Rocket Boosters
Stopień 1. 1x Shuttle External Tank + 3x SSME
Stopień 2. 1x Shuttle-C

Shuttle-C – powstały w latach 80. projekt ciężkiej rakiety nośnej bazującej na konstrukcji wahadłowców. Rakieta ta miała stanowić uzupełnienie do programu Space Transportation System, jednak w 1995 projekt anulowano.

Artystyczna wizja startu rakiety Shuttle-C

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Shuttle-C miała kształt kontenera wyposażonego w silniki rakietowe oraz dysze orientacyjne, zamontowanego na zbiorniku zewnętrznym z podczepionymi dodatkowymi rakietami na paliwo stałe (stąd literka C w nazwie).

Komponenty rakiety Shuttle-C zapożyczone od promów kosmicznych:

Shuttle-C miała służyć do wynoszenia satelitów zarówno wojskowych, jak i komunikacyjnych, a także jako dodatek do misji wahadłowców. Były też plany by użyć Shuttle-C do załogowej wyprawy na Marsa (załoga miała być dostarczona przez prom), jednak zrezygnowano z tej koncepcji.

Po anulowaniu[edytuj | edytuj kod]

W roku 2005 powstała koncepcja opracowania nowej rakiety bazującej zarówno na Shuttle-C, jak i promach kosmicznych pod nazwą Shuttle-Derived Launch Vehicle. W 2006 powstał projekt tej rakiety (dziś znanej jako Ares V), jednak pomysłu tego nie zrealizowano. Domniemanym następcą Shuttle-C ma być Space Launch System, jednak z wyglądu bardziej niż prom kosmiczny przypomina on rakietę Saturn V z rakietami dodatkowymi na paliwo stałe.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W odpowiedzi na rakietę Shuttle-C inżynierowie ze Związku Radzieckiego opracowali kontener ładunkowy o nazwie Buran-T. W przeciwieństwie do Shuttle-C nie był wyposażony w silniki. Miał on służyć do wyniesienia specjalnego stopnia rakietowego z podczepionym ładunkiem. Był opracowany z myślą o bezzałogowych startach rakiety Energia, jednak nigdy nie poleciał w kosmos z powodu porzucenia produkcji Energii.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Mark Wade: Shuttle C (ang.). W: Encyclopedia Astronautica [on-line].
  • Shuttle-C (ang.). W: GlobalSecurity.org [on-line].