Siecień

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Siecień
wieś
Ilustracja
Siecień z lotu ptaka
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Powiat płocki
Gmina Brudzeń Duży
Wysokość 100 m n.p.m.
Liczba ludności (2011) 797[1][2]
Strefa numeracyjna 24
Kod pocztowy 09-413[3]
Tablice rejestracyjne WPL
SIMC 0561081[4]
Położenie na mapie gminy Brudzeń Duży
Mapa lokalizacyjna gminy Brudzeń Duży
Siecień
Siecień
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Siecień
Siecień
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Siecień
Siecień
Położenie na mapie powiatu płockiego
Mapa lokalizacyjna powiatu płockiego
Siecień
Siecień
Ziemia52°36′45″N 19°30′59″E/52,612500 19,516389
Kościół pw. św. Józefa

Siecieńwieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie płockim, w gminie Brudzeń Duży[4][5]. Leży przy DW nr 555.

Integralne części wsi Siecień[4][5]
SIMC Nazwa Rodzaj
1059099 Działki pod Cierszewo część wsi
1059136 Działki pod Murzynowo część wsi
1059171 Działki pod Uniejowo część wsi

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa płockiego.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Siecień położony jest w pobliżu Wisły oraz Skrwy Prawej, ok. 15 km na zachód od Płocka, graniczy z Murzynowem oraz Lasotkami. Miejscowość znajduje się na historycznej ziemi dobrzyńskiej.

Historia Siecienia[edytuj | edytuj kod]

Wieś powstała między XIII a XV wiekiem (daw. Siecienie, Sieciń, Siecin). Gniazdo rodowe Siecieńskich herbu Rogala. Wojciech Siecieński, profesor teologii, w 1491 był prowincjałem zakonu dominikanów polskich. W XVI i XVII wieku własność Stanisława Siecieńskiego, biskupa przemyskiego. W XVIII wieku w posiadaniu Orłowskich i Gembartów. Piotr Gembart był stolnikiem ziemi dobrzyńskiej. W XIX wieku we władaniu Miaskowskich herbu Bończa, następnie Turskich oraz Cieleckich. W następnych latach właścicielami Siecienia byli Węsierscy herbu Belina. Ostatnimi właścicielami Siecienia byli Duczymińscy – do 1945.

W 1825 w Siecieniu było ok. 22 domostw. Dobra siecieńskie w 1886 składały się z folwarków: Siecień, Radotki i Murzynowo. Folwark posiadał gorzelnię (czynna do lat 40. XX wieku), młyn wodny, funkcjonowała też karczma oraz znajdował się kościół parafialny pw. św. Józefa erygowany w 2 połowie XIV wieku lub na początku XV wieku (wzmiankowany w 1442).

Kościół parafialny[edytuj | edytuj kod]

Budowa obecnego kościoła rozpoczęta została ok. 1584 staraniem Stanisława Siecieńskiego, biskupa przemyskiego (zm. w 1620). Stryj biskupa Jakub Siecieński, zwany Trąbą, osiedlił się w województwie ruskim, a następnie ożenił z Barbarą Orzechowską herbu Oksza z Krasiczyna. Jego synowie zaczęli się "pisać" Krasickimi z Siecina. Budowę kościoła w stylu gotycko-renesansowym zakończono ok. 1611. Konsekrowany przez fundatora w 1619, usytuowany jest na wzgórzu wśród drzew (orientowany). Kościół murowany, z cegły, wieża w układzie gotyckim, korpus kościoła w układzie blokowym. Wewnątrz instrument organowy z ok. 1890 firmy Apolinarego Dubulewicza z Rypina oraz nagrobek Gembartów i portret fundatora kościoła – Stanisława Siecieńskiego. We wsi znajdują się pozostałości parku krajobrazowego z początku XX w. według projektu Waleriana Kronenberga. W latach 1937-41 proboszczem parafii Siecień był ks. Adam Arendzikowski zamordowany przez Niemców w sierpniu 1941 w obozie koncentrtacyjnym KL Soldau w Działdowie

Błąd w przypisach: Nieprawidłowy znacznik <ref>. Odnośnik ref z zawartością musi mieć nazwę.
BŁĄD PRZYPISÓW

.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • Kościół gotycko-renesansowy
  • Spichlerz murowany z połowy XIX w.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Przez centrum Siecienia przebiega droga wojewódzka nr 555 łącząca Murzynowo ze Srebrną oraz droga powiatowa doprowadzająca do Gorzechowa i Rembielina.

Przez Siecień kursuje z Płocka całotygodniowa linia podmiejska 102 Komunikacji Miejskiej Płock do Murzynowa (niektóre kursy w dni powswzednie do Główiny).

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]