Sieranevada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sieranevada
Sieranevada
Gatunek dramat, komediodramat
Rok produkcji 2016
Data premiery Ziemia 12 maja 2016
Polska 2 czerwca 2017
Kraj produkcji  Rumunia
 Francja
 Bośnia i Hercegowina
 Chorwacja
Macedonia Północna Macedonia
Język rumuński
Czas trwania 172 min
Reżyseria Cristi Puiu
Scenariusz Cristi Puiu
Główne role Mimi Brănescu
Dana Dogaru
Judith State
Bogdan Dumitrache
Muzyka Jean-Paul Bernard
Zdjęcia Barbu Bălăşoiu
Scenografia Cristina Barbu
Kostiumy Maria Pitea
Montaż Ciprian Cimpoi
Produkcja Łabina Mitewska

Sieranevada – rumuński film z 2016 roku w reżyserii Cristiego Puiu, komediodramat o rodzinnej uroczystości z nieoczekiwanym finałem. Przenikliwa wiwisekcja relacji między bliskimi oraz refleksja nad codziennymi kłamstwami i niedopowiedzeniami, tworzącymi fundament każdej rodziny.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Do Bukaresztu przyjeżdża lekarz ze swoją żoną. Małżeństwo zmierza na rodzinną uroczystość, aby uczcić pamięć zmarłego przed czterdziestoma dniami ojca. Gdy krewni czekają na spóźniającego się kapłana, na światło dzienne wychodzą dawno skrywane urazy i tajemnice, napięcie dodatkowo wzmagają różnice polityczne między bliskimi[1].

Zmarły nestor rodu, szanowany lekarz, jak się okazuje całe życie zdradzał i okłamywał żonę. Pierworodny zmarłego nie jest w stanie szczerze zmierzyć się z pamięcią o ojcu, nie może się też pogodzić z tym, że medyczne powołanie zmienił na lepiej płatną posadę sprzedawcy sprzętu dla szpitali. Jego siostra pełna jest drobnomieszczańskich uprzedzeń. Ich kuzyn nie ma pomysłu co zrobić ze swoim życiem, marnuje czas na śledzenie w sieci teorii spiskowych o „prawdziwym przebiegu 11 września”. Na stypie dzieli się nimi ze wszystkimi, niezależnie od tego, czy chcą słuchać, czy nie. Stara ciotka, dawnej komunistka, zażarcie broni pamięć o Ceauşescu i „postępu społecznego”, jaki miał się dokonywać pod jego panowaniem, krytykując postawy antykomunistyczne i prawosławie. Gdy jednak do mieszkania przychodzi pop, staruszka milknie, pokornieje i udaje wzorcową chrześcijankę[2].

Historia powstania[edytuj | edytuj kod]

Sieranevada powstała w oparciu o własne doświadczenia reżysera Cristiego Puiu. Wraz ze swoją rodziną również zebrał się przy jednym stole równo 40 dni po śmierci ojca. Film miał być sygnałem ostrzegawczym, który ma przypomnieć ludziom, po co tak naprawdę czcimy pamięć o naszych bliskich zmarłych[3].

Sieranevada jest historią o rytuale uczczenia pamięci po zmarłym, który nijak się ma do tej pamięci. Sieranevada jest niedoskonałą rekonstrukcją zwykłej uroczystości. Jest historią naszego nieuleczalnego szaleństwa.

Cristi Puiu[3],

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Światowa premiera Sieranevady miała miejsce w maju 2016 podczas festiwalu w Cannes. Film, pokazany tam w konkursie głównym, zebrał bardzo pochlebne recenzje. Obraz został rumuńskim kandydatem do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, ale ostatecznie nie uzyskał nominacji.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sieranevada. Vod.pl. [dostęp 2018-02-17].
  2. Jakub Majmurek: „Sieranevada” to najlepszy film w tym roku. Krytykapolityczna.pl. [dostęp 2018-02-17].
  3. a b Sieranevada. Gutek Film. [dostęp 2018-02-17].