Siergiej Riachowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Siergiej Riachowski
Rozpruwacz z Bałaszychy
Data i miejsce urodzenia 29 grudnia 1962
Sałtykówka
Data i miejsce śmierci 21 stycznia 2005
Solikamsk

Siergiej Wasiljewicz Riachowski ros. Сергей Васильевич Ряховский (ur. 29 grudnia 1962 we wsi Sałtykówka, zm. 21 stycznia 2005 w Solikamsku) – rosyjski seryjny morderca zwany Rozpruwaczem z Bałaszychy lub Hipopotamem. W latach 1988-1993 zamordował w mieście Bałaszycha 19 osób – 12 mężczyzn, 4 kobiety i 3 chłopców.

Riachowski zabijał ofiary dusząc je linką lub gołymi rękami. Po morderstwie zawsze gwałcił zwłoki ofiary, a następnie brutalnie je okaleczał posługując się nożem lub śrubokrętem; kilku ofiarom obciął głowy lub kończyny, innym zmasakrował narządy płciowe.

W kwietniu 1993 roku, w lesie w okolicach Bałaszychy, nieopodal miejsca znalezienia kolejnych zwłok ofiary, milicja odkryła drewnianą chatę, w której znaleziono pętlę przymocowaną do sufitu. Milicjanci podejrzewali, iż w chacie tej morderca przygotowuje się do kolejnych morderstw lub nawet morduje w niej ofiary. Milicja przygotowała zasadzkę. 13 kwietnia 1993 roku Riachowski został zatrzymany, gdy wchodził do chaty. W czasie aresztowania stawiał milicjantom czynny opór.

W czasie przesłuchania, Siergiej Riachowski szczegółowo opisał jak zabijał ofiary. Stwierdził również, iż nigdy nie planował kolejnego morderstwa, a zabijał pod wpływem nagłego impulsu nakazującego mu „oczyścić świat z homoseksualistów i prostytutek”. Przyznał jednak, że dwie osoby zabił bez wyraźnego powodu, a cztery by zaspokoić swe seksualne pragnienia.

Biegli psychiatrzy orzekli, że Riachowski jest w pełni sprawny psychicznie i może odpowiadać przed sądem za swoje zbrodnie. Stwierdzono również, że przyczyną nekrofilskich skłonności Riachowskiego był uraz w jego ośrodkowym układzie nerwowym. W lipcu 1995 roku Siergiej Riachowski został skazany przez sąd na karę śmierci przez rozstrzelanie, jednak w 1996 roku, w Rosji ogłoszono moratorium na wykonywanie kar śmierci i wyrok Riachowskiego zmieniono na karę dożywotniego pozbawienia wolności.

Leczył się na gruźlicę, która stała się przyczyną jego śmierci w 2005[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Охотник за проститутками (ros.). Столица С, 2008-01-22. [dostęp 2012-08-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]