Siklag

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Siklag – miejscowość biblijna, której lokalizacja jest niepewna. Według części naukowców jest utożsamiana z Tell el-Szaria, 16 km w kierunku północnego wschodu od Beer-Szeby. Pogląd ten powstał na podstawie znalezisk archeologicznych na tym terenie z czasów od późnego brązu do okresu panowania rzymskiego. Alternatywą jest lokalizacja Siklagu na Tell Chuweilife, położonym w sąsiedztwie Tell el-Szarii.

Nazwa Siklag została poświadczona przez Księgę Jozuego (19,5). Miejscowość według źródła znajdowała się na południu ziem Judy i była w posiadaniu Symeona. Jest to przekaz podważalny przez naukowców, gdyż w czasach Saula (XI wiek p.n.e.) Sikag należał do Filistynów. Dopiero Dawid (przełom XI–X wiek p.n.e.) wszedł w posiadanie Siklagu; podczas ucieczki przed Saulem Filistyni przekazali mu miasto. (1 Sm 27,1–6). W Siklagu Dawid został poinformowany o śmierci Saula (2 Sm 1,1). Miasto zostało zniszczone przez Amalekitów, co spowodowało odwet Dawida na tym plemieniu (1 Sm 30,1–31). Odrodzenie miasta nastąpiło po niewoli babilońskiej w VI wieku p.n.e.[1]

Miasto pozostaje przedmiotem zainteresowania archeologów, którzy od lat poszukiwali jego lokalizacji. W 2019 ogłoszono odnalezienie śladów Ziklagu przez zespół badaczy z Uniwersytetu Hebrajskiego oraz Izraelskiego Urzędu Starożytności[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Encyklopedia archeologiczna Ziemi Świętej, oprac. A. Negev, Warszawa 2002, s. 394. Na książce ​ISBN 82-7157-461-4​; ​ISBN 83-7157-461-4​.
  2. Amanda Borschel-Dan: Archaeologists say they found town where future King David took refuge from Saul (ang.). timesofisrael.com, 2019-07-08. [dostęp 11 lipca 2019].