Silvia Pimentel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Silvia Pimentel
Data i miejsce urodzenia 3 marca 1940
Minas Gerais
Zawód, zajęcie prawniczka, feministka
Narodowość brazylijska
Uczelnia Pontifícia Universidade Católica de São Paulo
Wydział Wydział Prawa
Stanowisko Przewodnicząca Komitetu ds. Dyskryminacji Kobiet ONZ

Silvia Pimentel (ur. 3 marca 1940 w Minas Gerais) – brazylijska prawniczka i feministka. Przewodnicząca Komitetu ds. Likwidacji Dyskryminacji Kobiet ONZ.

Edukacja i działalność naukowa[edytuj | edytuj kod]

Profesor i wykładowczyni prawa na studiach magisterskich i podyplomowych Pontifícia Universidade Católica de São Paulo (od 1973 roku). Dyplom magisterski z prawa uzyskała na tej uczelni w roku 1970. Następnie zdobyła stopień magisterski w psychologii edukacji (1973), a w roku 1977 obroniła doktorat z filozofii prawa.

Działalność społeczno-polityczna[edytuj | edytuj kod]

W 1987 roku była członkinią – założycielką Latynoamerykańskiego i Karaibskiego Komitetu na rzecz Obrony Praw Kobiet. Od 2003 roku jest członkinią honorowej rady konsultacyjnej tej organizacji. Jest członkinią – założycielką Międzynarodowej Akcji Monitorującej Działania na rzecz Praw Kobiet (ang. International Women’s Rights Action Watch – IWRAW). Od 2003 roku jest przewodniczącą Instytutu na rzecz Rozwoju Równości (ang. Institute for the Advancement of Equity – IPE). Jest członkinią rady zarządzającej Komisji Obywatelstwa i Reprodukcji.

Jest autorką „Nowego Statusu Cywilnego Kobiet”, projektu legislacyjnego zmieniającego brazylijski kodeks cywilny, przedłożonego Kongresowi Narodowemu w 1981 roku, który stał się częścią zmian wprowadzonych reformą kodeksu cywilnego w 2002 roku. Uczestniczyła w pracach nad konstytucją Brazylii – była jedną z sześciu autorek „Listu Kobiet do Konstytuanty” w sierpniu 1986 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]