Silwan Szalom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Silwan Szalom
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 4 sierpnia 1958
Kabis
Minister spraw zagranicznych, wicepremier
w drugim rządzie Ariela Szarona
Okres od 31 marca 2009
Przynależność polityczna Likud
Wicepremier, minister rozwoju Negewu i Galilei, minister rozwoju regionalnego
Okres od 31 marca 2009
Przynależność polityczna Likud

Silwan Szalom (hebr. סילבן שלום, ur. 4 sierpnia 1958 w Kabis, Tunezja) − izraelski polityk, deputowany do Knesetu i były minister finansów i spraw zagranicznych z ramienia partii Likud. Od 31 marca 2009 r. wicepremier i minister rozwoju Negewu i Galilei oraz minister rozwoju regionalnego w rządzie Binjamina Netanjahu[1]. Od 2015 minister spraw wewnętrznych Izraela.

Przyjechał wraz z rodziną do Izraela w 1959. W wieku 18 lat został powołany do służby wojskowej; dosłużył się stopnia sierżanta. Studiował nauki ekonomiczne na Uniwersytecie Ben-Guriona regionu Negew w Beer Szewie, następnie prawo na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Pracował jako dziennikarz.

W 1992 został po raz pierwszy wybrany do Knesetu z ramienia partii Likud. Jest czołowym przedstawicielem Żydów sefardyjskich w partii. W marcu 2001 zastąpił Avrahama Shohata na stanowisku ministra finansów, w marcu 2003 przeszedł na stanowisko ministra spraw zagranicznych (w ramach reorganizacji gabinetu Ariela Szarona zamienił się funkcjami z Binjaminem Netanjahu). W 2005 ubiegał się bez powodzenia o stanowisko przewodniczącego Likud (wybrany został Netanjahu).

W styczniu 2006 odszedł ze stanowiska ministra jako ostatni członek rządu z ramienia Likudu. Resort spraw zagranicznych objęła po nim Cippi Liwni.

Żonaty (żona Judy Szalom Nir-Mozes jest prezenterką telewizyjnego talk-show), ma pięcioro dzieci.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Eighteenth Knesset: Government 32 (ang.). [dostęp 3 kwietnia 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]