Simen Østensen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Simen Østensen
Data i miejsce urodzenia 4 sierpnia 1984
Bærum, Norwegia
Klub Fossum IF
Debiut w PŚ 12.03 2005, Oslo
(DNF – 50 km)
Pierwsze punkty w PŚ 31.12 2006, Monachium
(7. miejsce - sprint)
Pierwsze podium w PŚ 7.01 2007, Tour de Ski
(3. miejsce - 102 km)
Inne nagrody
Reprezentacja  Norwegia
Tour de Ski
Bronze medal with cup.svg 3. miejsce
2006/2007

Simen Håkon Østensen (ur. 4 sierpnia 1984 w Bærum) – norweski biegacz narciarski.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Simen Østensen pojawił się 30 listopada 2002 roku podczas zawodów FIS Race w Gålå. Zajął wtedy 22. miejsce w sprincie techniką klasyczną. W lutym 2004 roku wystąpił na mistrzostwach świata w Stryn, gdzie był między innymi piąty w sztafecie i jedenasty na dystansie 30 km stylem klasycznym. W Pucharze Świata zadebiutował 12 marca 2005 roku w Oslo, kiedy nie ukończył biegu na 50 km klasykiem. Pierwsze pucharowe punkty zdobył blisko dwa lata później - 31 grudnia 2006 roku w Monachium zajął 7. miejsce w sprincie stylem dowolnym. Bieg ten był zarazem pierwszym etapem pierwszej edycji Tour de Ski. Cały ten cykl Norweg ukończył na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej, pomimo iż nie stanął na podium żadnego z etapów. Wyprzedzili go jedynie Niemiec Tobias Angerer oraz Rosjanin Aleksandr Legkow. W sezonie 2006/2007 punktował jeszcze kilkakrotnie i ostatecznie zajął 11. pozycję w klasyfikacji generalnej. W lutym 2007 roku wystartował w biegu łączonym na 30 km podczas mistrzostw świata w Sapporo, ale nie ukończył rywalizacji. W kolejnych sezonach jeszcze trzykrotnie startował w Tour de Ski, ale ani razu nie uplasował się w czołowej dziesiątce w klasyfikacji końcowej. Od sezonu 2008/2009 zaczął częściej startować w serii FIS Marathon Cup. Pierwszy sukces osiągnął w 2010 roku zajmując trzecie miejsce za swym rodakiem Andersem Auklandem i Czechrm Stanislavem Řezáčem w największym norweskim maratonie - Birkebeinerrennet. W sezonie 2010/2011 był drugi we włoskim La Sgambeda i trzeci w estońskim Tartu Maraton, a w 2013 roku zwyciężył w tym ostatnim biegu.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
DNF 24 lutego 2007 Japonia Sapporo 2x15 km łączony 1:11:35.8 h - Niemcy Axel Teichmann

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Wynik Strata Zwycięzca
11. 3 lutego 2004 Norwegia Stryn 30 km stylem klasycznym 1:24:32.7 h +4:22.9 min Rosja Anatolij Nieuczesow
42. 5 lutego 2004 Norwegia Stryn 10 km stylem dowolnym 24:19.2 min +1:56.2 min Niemcy Franz Göring
5. 8 lutego 2004 Norwegia Stryn Sztafeta 4x10 km[1] 1:44:09.8 h +2:15.7 min  Kazachstan

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2006/2007 11.
2007/2008 27.
2009/2010 54.
2010/2011 53.
2011/2012 143.
2013/2014 80.
2014/2015 56.

Miejsca na podium w zawodach[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Pozycja Zwycięzca
1. 7 stycznia 2007 Włochy Val di Fiemme Tour de Ski (102 km) 3:29:49.7 h +50.2 s 3. Niemcy Tobias Angerer

Miejsca na podium w etapach zawodów Pucharu Świata chronologicznie[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 30 grudnia 2007 Czechy Praga Tour de Ski Sprint stylem dowolnym ? ? 2. Rosja Nikołaj Moriłow
2. 4 stycznia 2010 Czechy Praga Tour de Ski Sprint stylem dowolnym ? ? 3. Rosja Nikita Kriukow

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu sezonu 2014/2015

Sezon 2004/2005
Düsseldorf 23.10 (SP F) Gällivare 20.11 (15 km C) Kuusamo 27.11 (15 km F) Kuusamo 28.11 (15 km C) Berno 4.12 (SP F) Lago di Tesero 11.12 (2x15 km) Asiago 14.12 (SP C) Ramsau 18.12 (30 km F) Otepää 8.01 (15 km C) Nové Město 15.01 (15 km F) Nové Město 16.01 (SP F) Pragelato 22.01 (2x15 km) Reit im Winkl 12.02 (15 km F) Reit im Winkl 13.02 (SP C) Lahti 5.03 (SP C) Lahti 6.03 (15 km F) Drammen 9.03 (SP C) Oslo 12.03 (50 km C) Göteborg 16.03 (SP F) Falun 19.03 (2x15 km) punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - dnf - - 0
Sezon 2006/2007
Düsseldorf 28.10 (SP F) Gällivare 18.11 (15 km F) Kuusamo 25.11 (SP C) Kuusamo 26.11 (15 km C) Cogne 13.12 (15 km C) La Clusaz 16.12 (30 km F) Monachium 31.12 (SP F) Oberstdorf 2.01 (2x10 km) Oberstdorf 3.01 (15 km C) Asiago 5.01 (SP F) Cavalese 6.01 (30 km C) Cavalese 6.01 (11 km F) TdS Rybińsk 20.01 (30 km F) Rybińsk 21.01 (SP F) Otepää 27.01 (15 km C) Otepää 28.01 (SP C) Davos 3.02 (15 km F) Changchun 15.02 (SP C) Changchun 16.02 (15 km F) Lahti 10.03 (SP F) Lahti 11.03 (15 km C) Drammen 14.03 (SP C) Oslo 17.03 (50 km C) Sztokholm 21.03 (SP C) Falun 24.03 (2x15 km) punkty
- - - - - - 7 12 18 26 7 33 3 - - 29 5 - 5 19 - - 14 36 - - 362
Sezon 2007/2008
Düsseldorf 27.10 (SP F) Beitostølen 24.11 (15 km F) Kuusamo 1.12 (SP C) Kuusamo 2.12 (15 km C) Davos 8.12 (15 km C) Rybińsk 15.12 (30 km F) Rybińsk 16.12 (SP F) Nové Město 28.12 (4.5 km C) Nové Město 29.12 (15 km F) Praga 30.12 (SP F) Nové Město 1.01 (15 km F) Nové Město 2.01 (15 km C) Asiago 4.01 (SP F) Val di Fiemme 5.01 (20 km C) Val di Fiemme 6.01 (10 km F) TdS Canmore 22.01 (2x15 km) Canmore 23.01 (SP C) Canmore 25.01 (15 km F) Canmore 26.01 (SP F) Otepää 9.02 (15 km C) Otepää 10.02 (SP C) Liberec 16.02 (11.4 km F) Falun 23.02 (2x15 km) Sztokholm 27.02 (SP C) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (15 km C) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 8.03 (50 km F) Bormio 14.03 (3.3 km F) Bormio 15-16.03 (20 km C + 15 km F) punkty
- 46 - 22 8 - - 24 9 2 28 33 35 22 53 28 - - - - 14 - 29 6 - - 13 9 dnf 14 15 266
Sezon 2009/2010
Beitostølen 21.11 (15 km F) Kuusamo 28.11 (SP C) Kuusamo 29.11 (15 km C) Düsseldorf 5.12 (SP F) Davos 12.12 (15 km F) Davos 13.12 (SP F) Rogla 19.12 (SP C) Rogla 20.12 (30 km C) Oberhof 1.01 (3.7 km F) Oberhof 2.01 (15 km C) Oberhof 3.01 (SP C) Praga 4.01 (SP F) Dobbiaco 6.01 (35 km F) Dobbiaco 7.01 (10 km C) Val di Fiemme 9.01 (20 km C) Val di Fiemme 10.01 (10 km F) TdS Otepää 16.01 (15 km C) Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 22.01 (SP F) Rybińsk 23.01 (2x15 km) Canmore 5.02 (15 km F) Canmore 6.02 (SP C) Lahti 6.03 (2x15 km) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 13.03 (50 km F) Oslo 14.03 (SP F) Sztokholm 17.03 (SP C) Falun 19.03 (3.3 km C) Falun 20.03 (2x10 km) FPŚ punkty
- - 29 - 50 52 - - 33 21 11 3 32 30 27 29 25 - - - - - - 27 14 - 51 - - - - 132
Sezon 2010/2011
Gällivare 20.11 (15 km F) Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (10 km C) Kuusamo 28.11 (15 km F) RT Düsseldorf 4.12 (SP F) Davos 11.12 (15 km C) Davos 12.12 (SP F) La Clusaz 18.12 (30 km F) Oberhof 31.12 (3.75 km F) Oberhof 1.01 (15 km C) Oberstdorf 2.01 (SP C) Oberstdorf 3.01 (2x10 km) Toblach 5.01 (SP F) Cortina-Toblach 6.01 (35 km F) Val di Fiemme 8.01 (20 km C) Val di Fiemme 9.01 (9 km F) TdS Liberec 15.01 (SP F) Otepää 22.01 (15 km C) Otepää 23.01 (SP C) Rybińsk 4.02 (2x10 km) Rybińsk 5.02 (SP F) Drammen 19.02 (15 km C) Drammen 20.02 (SP F) Lahti 12.03 (2x10 km) Lahti 13.03 (SP C) Sztokholm 16.03 (SP C) Falun 18.03 (3.3 km C) Falun 19.03 (2x10 km) FPŚ punkty
- 44 50 49 49 - 34 - - 58 31 4 22 5 12 dnf - - - 33 21 - - - - - - - - - - 118
Sezon 2011/2012
Sjusjøen 19.11 (15 km F) Kuusamo 25.11 (SP C) Kuusamo 26.11 (10 km F) Kuusamo 27.11 (15 km C) RT Düsseldorf 3.12 (SP F) Davos 10.12 (30 km F) Davos 11.12 (SP F) Rogla 17.12 (15 km C) Rogla 18.12 (SP F) Oberhof 29.12 (3.75 km F) Oberhof 30.12 (15 km C) Oberstdorf 31.12 (SP C) Oberstdorf 1.01 (2x10 km) Toblach 3.01 (5 km C) Toblach 4.01 (SP F) Cortina-Toblach 5.01 (35 km F) Val di Fiemme 7.01 (20 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Mediolan 14.01 (SP F) Otepää 21.01 (SP C) Otepää 22.01 (15 km C) Moskwa 2.02 (SP F) Rybińsk 4.02 (15 km F) Rybińsk 5.02 (2x15 km) Nové Město 11.02 (30 km C) Szklarska Poręba 17.02 (SP F) Szklarska Poręba 18.02 (15 km C) Lahti 3.03 (2x15 km) Lahti 4.03 (SP C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 10.03 (50 km C) Sztokholm 14.03 (SP C) Falun 16.03 (3.3 km F) Falun 17.03 (2x10 km) FPŚ punkty
80 - - - - - - - 23 53 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 8
Sezon 2012/2013
Gällivare 24.11 (15 km F) Kuusamo 30.11 (SP C) Kuusamo 1.12 (10 km F) Kuusamo 2.12 (15 km C) RT Quebec 8.12 (SP F) Canmore 13.12 (15 km C) Canmore 15.12 (SP F) Canmore 16.12 (2x15 km) Oberhof 29.12 (3.75 km F) Oberhof 30.12 (15 km C) Val Müstair 1.01 (SP F) Toblach 3.01 (35 km F) Toblach 4.01 (5 km C) Val di Fiemme 5.01 (20 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Liberec 12.01 (SP C) La Clusaz 19.01 (15 km C) Soczi 1.02 (SP F) Soczi 2.02 (2x15 km) Davos 16.02 (SP C) Davos 17.02 (15 km F) Lahti 9.03 (SP F) Lahti 10.03 (15 km C) Drammen 13.03 (SP C) Oslo 16.03 (50 km C) Sztokholm 20.03 (SP C) Falun 22.03 (3.75 km F) Falun 23.03 (15 km C) FPŚ punkty
- - - - - - - - - 74 31 55 dnf - - - - - - - - - - - - 50 - - - - - 0
Sezon 2013/2014
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (10 km C) Kuusamo 1.12 (15 km F) RT Lillehammer 7.12 (15 km C) Davos 14.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Asiago 21.12 (SP C) Oberhof 28.12 (4 km F) Oberhof 29.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (SP F) Lenzerheide 1.01 (15 km C) Cortina-Toblach 3.01 (35 km F) Val di Fiemme 4.01 (10 km C) Val di Fiemme 5.01 (9 km F) TdS Nové Město na Moravě 11.01 (SP F) Szklarska Poręba 18.01 (SP F) Szklarska Poręba 19.01 (15 km C) Toblach 1.02 (15 km C) Toblach 2.02 (SP F) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (15 km F) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 8.03 (50 km C) Falun 14.03 (SP C) Falun 15.03 (2 × 15 km) FPŚ punkty
- - - - 11 - - - - - - - - - - - - - - 24 - - - - 10 - - - 63
Sezon 2014/2015
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (15 km C) Lillehammer 5.12 (SP F) Lillehammer 6.12 (10 km F) Lillehammer 7.12 (15 km C) LT Davos 13.12 (15 km C) Davos 14.12 (SP F) Davos 20.12 (15 km F) Davos 21.12 (SP F) Oberstdorf 3.01 (4,4 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km C) Münstertal 6.01 (SP F) Toblach 7.01 (10 km C) Toblach 8.01 (25 km F) Val di Fiemme 10.01 (15 km C) Val di Fiemme 11.01 (9 km F) TdS Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 23.01 (15 km F) Rybińsk 24.01 (SP F) Rybińsk 25.01 (2 × 15 km) Östersund 14.02 (SP C) Östersund 15.02 (15 km F) Lahti 7.03 (SP F) Lahti 8.03 (15 km C) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 14.03 (50 km F) punkty
41 8 77 34 4 16 - - 21 - 36 40 dns - - - - - - - - - - - - - - 51 112
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 Dyskwalifikacja

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski DNS – Zawodnik został zgłoszony do biegu, ale w nim nie wystartował DNF – Zawodnik nie ukończył biegu

FIS Marathon Cup[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Miejsca na podium[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Zawody Dystans Czas biegu Strata Pozycja Zwycięzca
1. 20 marca 2010 Norwegia Birkebeinerrennet 54 km stylem klasycznym 2:27:19,0 h +41,0 s 3. Norwegia Anders Aukland
2. 19 grudnia 2010 Włochy La Sgambeda 42 km stylem dowolnym 1:37:49,6 h +1,8 s 2. Włochy Fabio Santus
3. 20 lutego 2011 Estonia Tartu Maraton 63 km stylem klasycznym 2:41:23,0 h +1,1 s 3. Szwecja Jerry Ahrlin
4. 17 lutego 2013 Estonia Tartu Maraton 63 km stylem klasycznym 2:45:01,7 h - 1. -
5. 26 stycznia 2014 Włochy Marcialonga 70 km stylem klasycznym 3:10:16,1 h - 1. -

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład drużyny: Simen Østensen, Tord Heggdal, Ronny Hafsås, Martin Johnsrud Sundby