Simen Hegstad Krüger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Simen Hegstad Krüger
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 13 marca 1993
Norwegia
Klub Lyn Ski
Debiut w PŚ 16.03 2013, Oslo
(43. miejsce – 50 km)
Pierwsze punkty w PŚ 6.12 2014, Lillehammer (23. miejsce – 10 km)
Pierwsze podium w PŚ 16.12 2017, Toblach
(1. miejsce – 15 km)
Pierwsze zwycięstwo w PŚ 16.12 2017, Toblach
(15 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Norwegia
Igrzyska olimpijskie
złoto Pjongczang 2018 30 km bieg łączony
złoto Pjongczang 2018 Sztafeta
srebro Pjongczang 2018 15 km s.dowolny
Mistrzostwa świata
srebro Oberstdorf 2021 30 km bieg łączony
srebro Oberstdorf 2021 15 km s.dowolny
brąz Oberstdorf 2021 50 km s.klasyczny
Mistrzostwa świata juniorów
srebro Liberec 2013 Sztafeta
Mistrzostwa świata młodzieżowców
złoto Râșnov 2016 15 km s.dowolny
srebro Ałmaty 2015 15 km s.dowolny

Simen Hegstad Krüger (ur. 13 marca 1993) – norweski biegacz narciarski, srebrny medalista mistrzostw świata juniorów i młodzieżowców.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Simen Hegstad Krüger pojawił się 12 lutego 2010 roku w Hovden, gdzie w zawodach juniorskich zajął 39. miejsce w biegu na 10 km stylem dowolnym. W 2012 roku wystartował na mistrzostwach świata juniorów w Erzurum, gdzie zajął 46. miejsce w biegu na 10 km techniką klasyczną. Na rozgrywanych dwa lata później mistrzostwach świata juniorów w Libercu wspólnie z kolegami z reprezentacji wywalczył srebrny medal w sztafecie. W startach indywidualnych zajmował czwarte miejsca w biegu łączonym na 20 km oraz biegu na 10 km stylem dowolnym. Brał także udział w rozgrywanych dwa lata później mistrzostwach świata młodzieżowców w Ałmaty, gdzie zdobył srebrny medal w biegu na 15 km stylem dowolnym. W zawodach tych rozdzielił na podium Niemca Floriana Notza oraz Francuza Adriena Backscheidera.

W zawodach Pucharu Świata zadebiutował 16 marca 2013 roku w Oslo, zajmując 43. miejsce na dystansie 50 km stylem dowolnym. Pierwsze pucharowe punkty wywalczył 6 grudnia 2014 roku w Lillehammer, gdzie zajął 23. miejsce w biegu na 10 km stylem dowolnym. W sezonie 2014/2015 startował jeszcze kilkukrotnie, najlepszy wynik osiągając w cyklu Lillehammer Tour, który ukończył na 21. pozycji. W klasyfikacji generalnej zajął ostatecznie 100. miejsce. Na igrzyskach olimpijskich w 2018 zdobył dwa złote i srebrny medal.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie Olympic rings without rims.svg[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
1.Gold medal.svg 11 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 30 km bieg łączony 1:16:20,0 h
2.Silver medal.svg 16 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 15 km stylem dowolnym 33:43,9 min +18,3 s Szwajcaria Dario Cologna
1.Gold medal.svg 18 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang bieg sztafetowy 4×10 km[1] 1:33:04,9 h

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
5. 3 marca 2019 Austria Seefeld in Tirol 50 km stylem dowolnym 1:49:59,3 h +1:01,1 min Norwegia Hans Christer Holund

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
46. 22 lutego 2012 Turcja Erzurum 10 km stylem klasycznym 25:24,7 min +2:35,7 min Rosja Siergiej Ustiugow
10. 21 stycznia 2013 Czechy Liberec Sprint stylem klasycznym Niemcy Lennart Metz
4. 23 stycznia 2013 Czechy Liberec 10 km stylem dowolnym 23:32,5 min +26,6 s Rosja Dmitrij Rostowcew
4. 25 stycznia 2013 Czechy Liberec 20 km bieg łączony 47:40,2 min +6,5 s Rosja Dmitrij Rostowcew
2.FIS silver medal.png 27 stycznia 2013 Czechy Liberec Sztafeta 4 x 5 km[2] 45:35,5 min +18,7 s Rosja Rosja

Mistrzostwa świata młodzieżowców[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
2.FIS silver medal.png 5 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty 15 km stylem dowolnym 35:55,3 min +9,5 s Niemcy Florian Notz
DNF 7 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty 30 km bieg łączony 1:19:26.3 h Norwegia Magne Haga
8. 23 lutego 2016 Rumunia Râșnov 15 km stylem klasycznym 40:02,0 min +1:52,5 min Szwecja Jens Burman
1.Gold medal with cup.svg 25 lutego 2016 Rumunia Râșnov 15 km stylem dowolnym 31:13,3 min

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2012/2013 niesklasyfikowany
2014/2015 100.
2015/2016 69.
2016/2017 17.
2017/2018 14.
2018/2019 4.
2019/2020 4.
2020/2021

Miejsca na podium w zawodach indywidualnych chronologicznie[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 16 grudnia 2017 Włochy Toblach 15 km stylem dowolnym 29:58,8 1.
2. 6 stycznia 2019 Włochy/Szwajcaria/Niemcy/Włochy Tour de Ski 71,7 km 3:07:59,4 +48,8 3. Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
3. 26 stycznia 2019 Szwecja Ulricehamn 15 km stylem dowolnym 34:55,4 +1,1 2. Francja Maurice Manificat
4. 15 grudnia 2019 Szwajcaria Davos 15 km stylem dowolnym 33:59,3 1.
5. 19 stycznia 2020 Czechy Nové Město na Moravě 15 km stylem klasycznym (bieg pościgowy) 37:01,3 +47,2 3. Rosja Aleksandr Bolszunow
6. 25 stycznia 2020 Niemcy Oberstdorf 30 km (bieg łączony) 1:13:40,6 +0,9 2. Rosja Aleksandr Bolszunow
7. 15-23 lutego 2020 Szwecja/Norwegia Ski Tour 96,2 km 3:52:41,6 +28,9 2. Norwegia Pål Golberg
8. 8 marca 2020 Norwegia Oslo 50 km stylem klasycznym (start masowy) 2:08:05,3 +0,9 2. Rosja Aleksandr Bolszunow
9. 29 stycznia 2021 Szwecja Falun 15 km stylem dowolnym 32:33,3 +1,8 2. Rosja Aleksandr Bolszunow

Miejsca na podium w etapach chronologicznie[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 6 stycznia 2017 Włochy Toblach Tour de Ski 10 km stylem dowolnym 21:47,9 +16,6 3. Rosja Siergiej Ustiugow
2. 30 grudnia 2018 Włochy Toblach Tour de Ski 15 km stylem dowolnym 30:34,1 +12,2 2. Rosja Siergiej Ustiugow
3. 6 stycznia 2019 Włochy Val di Fiemme/ Alpe Cermis Tour de Ski 9 km stylem dowolnym (bieg pościgowy) 30:32,0 +1,3 2. Norwegia Sjur Røthe
4. 5 stycznia 2020 Włochy Val di Fiemme/ Alpe Cermis Tour de Ski 10 km stylem dowolnym (bieg pościgowy) 30:55,8 1.
5. 15 lutego 2020 Szwecja Östersund Ski Tour 15 km stylem dowolnym 30:41,5 +1,7 2. Norwegia Sjur Røthe

Miejsca w poszczególnych zawodach[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2012/2013
Gällivare 24.11 (15 km F) Ruka 30.11 (SP C) Ruka 1.12 (10 km F) Ruka 2.12 (15 km C) RT Quebec 8.12 (SP F) Canmore 13.12 (15 km C) Canmore 15.12 (SP F) Canmore 16.12 (2 × 15 km) Oberhof 29.12 (4 km F) Oberhof 30.12 (15 km C) Val Müstair 1.01 (SP C) Toblach 3.01 (32 km F) Toblach 4.01 (5 km C) Val di Fiemme 5.01 (20 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Liberec 12.01 (SP F) La Clusaz 19.01 (15 km C) Sochi 1.02 (SP F) Sochi 2.02 (2 × 15 km Davos 16.02 (SP F) Davos 17.02 (15 km F) Lahti 9.03 (SP C) Lahti 10.03 (15 km F) Drammen 13.03 (SP C) Oslo 16.03 (50 km C) Sztokholm 20.03 (SP C) Falun 22.03 (3,3 km F) Falun 23.03 (15 km C) FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 43 - - - - 0
Sezon 2014/2015
Ruka 29.11 (SP C) Ruka 30.11 (15 km C) Lillehammer 5.12 (SP F) Lillehammer 6.12 (10 km F) Lillehammer 7.12 (15 km C) LT Davos 13.12 (15 km C) Davos 14.12 (SP F) Davos 20.12 (15 km F) Davos 21.12 (SP F) Oberstdorf 3.01 (4 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km C) Münstertal 6.01 (SP F) Toblach 7.01 (10 km C) Toblach 8.01 (25 km F) Val di Fiemme 10.01 (15 km C) Val di Fiemme 11.01 (9 km F) TdS Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 23.01 (15 km F) Rybińsk 24.01 (SP F) Rybińsk 25.01 (2 × 15 km) Östersund 14.02 (SP C) Östersund 15.02 (15 km F) Lahti 7.03 (SP F) Lahti 8.03 (15 km C) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 14.03 (50 km F) punkty
- - 87 23 22 21 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 34 37
Sezon 2015/2016
Ruka 27.11 (SP C) Ruka 28.11 (10 km F) Ruka 29.11 (15 km C) RT Lillehammer 5.12 (2×15 km) Davos 12.12 (30 km F) Davos 13.12 (SP F) Toblach 19.12 (SP F) Toblach 20.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (SP F) Lenzerheide 2.01 (30 km C) Lenzerheide 3.01 (10 km F) Oberstdorf 5.01 (SP C) Oberstdorf 6.01 (15 km C) Toblach 8.01 (10 km F) Val di Fiemme 9.01 (15 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Planica 16.01 (SP F) Nové Město na Moravě 23.01 (15 km F) Drammen 3.02 (SP C) Oslo 6.02 (50 km C) Sztokholm 11.02 (SP C) Falun 13.02 (10 km C) Falun 14.02 (15 km F) Lahti 20.02 (SP F) Lahti 21.02 (2×15 km) Gatineau 1.03 (SP F) Montreal 2.03 (17,5 km C) Quebec 4.03 (SP F) Quebec 5.03 (15 km F) Canmore 8.03 (SP C) Canmore 9.03 (2×15 km) Canmore 11.03 (15 km F) Canmore 12.03 (15 km C) STK punkty
- - - - 31 - - - - - - - - - - - - - - 19 - 11 - 14 13 - - - - - - - - - - - 81
Sezon 2016/2017
Ruka 26.11 (SP C) Ruka 27.11 (15 km C) Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (10 km F) Lillehammer 4.12 (15 km C) LT Davos 10.12 (30 km F) Davos 11.12 (SP F) La Clusaz 17.12 (15 km F) Val Müstair 31.12 (SP F) Val Müstair 1.01 (10 km C) Oberstdorf 3.01 (2×10 km) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Toblach 6.01 (10 km F) Val di Fiemme 7.01 (15 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Toblach 14.01 (SP F) Ulricehamn 21.01 (15 km F) Falun 28.01 (SP F) Falun 29.01 (30 km C) Pjongczang 3.02 (SP C) Pjongczang 4.02 (2×15 km) Otepää 18.02 (SP F) Otepää 19.02 (15 km C) Drammen 8.03 (SP C) Oslo 11.03 (50 km C) Quebec 17.03 (SP F) Quebec 18.03 (15 km C) Quebec 19.03 (15 km F) FPŚ punkty
- 12 38 5 25 11 9 - - 35 10 6 8 3 22 8 8 - 25 - - - - - 28 - 16 24 43 22 38 482
Sezon 2017/2018
Ruka 24.11 (SP C) Ruka 25.11 (15 km C) Ruka 26.11 (15 km F) RT Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (2×15 km) Davos 9.12 (SP F) Davos 10.12 (15 km F) Toblach 16.12 (15 km F) Toblach 17.12 (15 km C) Lenzerheide 30.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (15 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Val di Fiemme 6.01 (15 km C) Val di Fiemme 7.01 (9 km F) TdS Drezno 13.01 (SP F) Planica 20.01 (SP C) Planica 21.01 (15 km C) Seefeld 27.01 (SP F) Seefeld 28.01 (15 km F) Lahti 3.03 (SP F) Lahti 4.03 (15 km C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 10.03 (50 km F) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km C) Falun 18.03 (15 km F) FPŚ punkty
48 24 7 16 - 4 - 4 1 10 - - - - - - - - - - - 6 - - - 13 63 30 4 24 457
Sezon 2018/2019
Ruka 24.11 (SP C) Ruka 25.11 (15 km C) Lillehammer 30.11 (SP F) Lillehammer 1.12 (15 km F) Lillehammer 2.12 (15 km C) LT Beitostølen 8.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Davos 16.12 (15 km F) Toblach 29.12 (SP F) Toblach 30.12 (15 km F) Val Müstair 1.01 (SP F) Oberstdorf 2.01 (15 km C) Oberstdorf 3.01 (15 km F) Val di Fiemme 5.01 (15 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Drezno 12.01 (SP F) Otepää 19.01 (SP C) Otepää 20.01 (15 km C) Ulricehamn 26.01 (15 km F) Lahti 9.02 (SP F) Cogne 16.02 (SP F) Cogne 17.02 (15 km C) Oslo 10.03 (50 km C) Drammen 12.03 (SP C) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km F) Québec 22.03 (SP F) Québec 23.03 (15 km C) Québec 24.03 (15 km F) FPŚ punkty
- 11 20 8 47 8 7 - - 41 2 28 13 5 13 2 3 - - - 2 - - - 7 - - 6 12 9 5 7 907
Sezon 2019/2020
Ruka 29.11 (SP C) Ruka 30.12 (15 km C) Ruka 1.12 (15 km F) RT Lillehammer 7.12 (2×15 km) Davos 14.12 (SP F) Davos 15.12 (15 km F) Planica 21.12 (SP F) Lenzerheide 28.12 (15 km F) Lenzerheide 29.12 (SP F) Toblach 31.12 (15 km F) Toblach 1.01 (15 km C) Val di Fiemme 3.01 (15 km C) Val di Fiemme 4.01 (SP C) Val di Fiemme 5.01 (10 km F) TdS Drezno 11.01 (SP F) Nové Město na Moravě 18.01 (15 km F) Nové Město na Moravě 19.01 (15 km C) Oberstdorf 25.01 (2×15 km) Oberstdorf 26.01 (SP C) Falun 8.02 (SP C) Falun 9.02 (15 km F) Östersund 15.02 (15 km F) Östersund 16.02 (15 km C) Åre 18.02 (SP F) Meraker 20.02 (34 km F) Trondheim 22.02 (SP C) Trondheim 23.02 (30 km C) ST Lahti 29.02 (15 km C) Konnerud 4.03 (SP F) Oslo 8.03 (50 km C) punkty
59 29 dns - 11 - 1 - 10 23 22 16 23 23 1 5 - 8 3 2 - - 6 2 11 11 9 10 4 2 6 - 2 1260
Sezon 2020/2021
Ruka 27.11 (SP C) Ruka 28.11 (15 km C) Ruka 29.11 (15 km F) RT Davos 12.12 (SP F) Davos 13.12 (15 km F) Drezno 19.12 (SP F) Val Müstair 1.01 (SP F) Val Müstair 2.01 (15 km C) Val Müstair 3.01 (15 km F) Toblach 5.01 (15 km F) Toblach 6.01 (15 km C) Val di Fiemme 8.01 (15 km C) Val di Fiemme 9.01 (SP C) Val di Fiemme 10.01 (10 km F) TdS Lahti 23.01 (2x15 km) Falun 29.01 (15 km F) Falun 30.01 (15 km C) Falun 31.01 (SP C) Ulricehamn 6.02 (SP F) Engadyna 13.03 (15 km C) Engadyna 14.03 (50 km F) punkty
37 38 4 18 - - - - - - - - - - - - 4 2 - - - 235
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład drużyny: Didrik Tønseth, Martin Johnsrud Sundby, Simen Hegstad Krüger, Johannes Høsflot Klæbo
  2. Skład drużyny: Bjørn Vidar Suhr, Simen Hegstad Krüger, Magne Haga, Håvard Solås Taugbøl