Simi Hamilton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Simi Hamilton
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 14 maja 1987
Aspen, USA
Klub Central Cross Country Skiing
Reprezentacja  Stany Zjednoczone
Debiut w PŚ 6.02 2010, Canmore
(28. miejsce – sprint)
Pierwsze punkty w PŚ 6.02 2010, Canmore
(28. miejsce – sprint)
Pierwsze podium w PŚ 19.12 2015, Toblach
(2. miejsce – sprint)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Stany Zjednoczone

Simeon „Simi” Hamilton (ur. 14 maja 1987 w Aspen) – amerykański biegacz narciarski.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz na arenie międzynarodowej Simi Hamilton pojawił się 29 listopada 2002 roku w zawodach Pucharu Kontynentalnego w amerykańskim West Yellowstone, gdzie zajął 62. miejsce w biegu na 10 km techniką klasyczną. W 2008 roku wystartował na mistrzostwach świata młodzieżowców w Malles Venosta, gdzie był między innymi dwudziesty w sprincie stylem dowolnym. Na imprezach tej kategorii startował jeszcze dwukrotnie, najlepszy wynik osiągając podczas rozgrywanych rok później mistrzostw świata młodzieżowców w Praz de Lys – Sommand, gdzie był siedemnasty w sprincie klasykiem. W Pucharze Świata zadebiutował 6 lutego 2010 roku w Canmore, zajmując 28. miejsce w sprincie stylem klasycznym. Tym samym już w swoim debiucie zdobył pierwsze pucharowe punkty. Najlepsze wyniki w PŚ osiągnął w sezonie 2011/2012, kiedy zajął 62. miejsce w klasyfikacji generalnej. W 2011 roku wystartował na mistrzostwach świata w Oslo, gdzie w swojej koronnej konkurencji zajął 25. miejsce. Na rozgrywanych rok wcześniej igrzyskach olimpijskich w Vancouver zajął między innymi 29. miejsce w sprincie klasykiem oraz trzynaste w sztafecie.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie Olympic rings without rims.svg[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
64. 15 lutego 2010 Kanada Vancouver 15 km stylem dowolnym 33:36,3 min +3:54,2 min Szwajcaria Dario Cologna
29. 17 lutego 2010 Kanada Vancouver Sprint stylem klasycznym 3:36,3 min Rosja Nikita Kriukow
13. 24 lutego 2010 Kanada Vancouver Sztafeta 4x10 km[1] 1:45:05,4 min +6:22,3 min  Szwecja
27. 11 lutego 2014 Rosja Soczi Sprint stylem dowolnym 3:38,4 min Norwegia Ola Vigen Hattestad
11. 16 lutego 2014 Rosja Soczi Sztafeta 4x10 km [2] 1:28:42,0 h +4:33,1 min  Szwecja
6. 19 lutego 2014 Rosja Soczi Sprint drużynowy stylem klasycznym[3] 23:14,89 min +35,06 s  Finlandia
20. 11 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Sprint stylem klasycznym 3:05,75 min Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
6. 21 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Sprint drużynowy stylem dowolnym[4] 15:56,26 min +20,72 s Norwegia Norwegia

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
25. 24 lutego 2011 Norwegia Oslo Sprint stylem dowolnym 2:58,0 min Szwecja Marcus Hellner
51. 1 marca 2011 Norwegia Oslo 15 km stylem klasycznym 38:14,7 min +3:53,6 min Finlandia Matti Heikkinen
34. 21 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem klasycznym 3:30,4 min Rosja Nikita Kriukow
12. 19 lutego 2015 Szwecja Falun Sprint stylem klasycznym 3:02,35 min Norwegia Petter Northug
7. 22 lutego 2015 Szwecja Falun Sprint drużynowy stylem dowolnym[5] 15:32,89 min +17,48 s  Norwegia
11. 27 lutego 2015 Szwecja Falun Sztafeta 4x10 km[6] 1:34:18,5 h +3:04,9 min  Norwegia
28. 23 lutego 2017 Finlandia Lahti Sprint stylem dowolnym 3:13,76 min Włochy Federico Pellegrino
5. 26 lutego 2017 Finlandia Lahti Sprint drużynowy stylem klasycznym[7] 17:40,69 min +23,58 s Rosja Rosja
10. 3 marca 2017 Finlandia Lahti bieg sztafetowy 4x10 km[8] 1:37:20,1 h +5:31,3 min Norwegia Norwegia
9. 21 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol Sprint stylem dowolnym 3:21,17 min Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
8. 24 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol Sprint drużynowy stylem klasycznym[9] 18:49,86 min +28,56 s  Norwegia
34. 3 marca 2019 Austria Seefeld in Tirol 50 km stylem dowolnym 1:49:59,3 h +4:02,0 min Norwegia Hans Christer Holund

Mistrzostwa świata młodzieżowców[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
20. 24 lutego 2008 Włochy Malles Venosta Sprint stylem dowolnym ? ? Szwecja Robin Bryntesson
59. 26 lutego 2008 Włochy Malles Venosta 15 km stylem klasycznym 42:10,2 min +8:14,3 min Czechy Martin Jakš
28. 29 stycznia 2009 Francja Praz de Lys – Sommand 15 km stylem dowolnym 37:48,1 min +2:32,6 min Francja Maurice Manificat
17. 1 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand Sprint stylem klasycznym ? ? Czechy Aleš Razým
26. 26 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten Sprint stylem dowolnym ? ? Norwegia Ole-Marius Bach
34. 28 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten 15 km stylem klasycznym 37:50,0 min +2:41,5 min Rosja Władisław Skobielew

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2009/2010 176.
2010/2011 130.
2011/2012 62.
2012/2013 91.
2013/2014 54.
2014/2015 63.
2015/2016 32.
2016/2017 30.
2017/2018 40.
2018/2019 37.

Miejsca na podium etapów w zawodach PŚ[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 31 grudnia 2013 Szwajcaria Lenzerheide Tour de Ski Sprint stylem dowolnym 2:37,0 min 1.
2. 1 marca 2016 Kanada Gatineau Ski Tour Kanada Sprint stylem dowolnym 3:09,36 min +0,09 s 3. Rosja Siergiej Ustiugow

Miejsca na podium[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 19 grudnia 2015 Włochy Toblach Sprint stylem dowolnym 2:29,57 min +0,48 s 2. Włochy Federico Pellegrino
2. 14 stycznia 2017 Włochy Toblach Sprint stylem dowolnym 2:47,91 min +0,03 s 2. Norwegia Sindre Bjørnestad Skar

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan na 26 stycznia 2020

Sezon 2009/2010
Beitostølen 21.11 (15 km F) Kuusamo 28.11 (SP C) Kuusamo 29.11 (15 km C) Düsseldorf 5.12 (SP F) Davos 12.12 (15 km F) Davos 13.12 (SP F) Rogla 19.12 (SP C) Rogla 20.12 (30 km C) Oberhof 1.01 (3.7 km F) Oberhof 2.01 (15 km C) Oberhof 3.01 (SP C) Praga 4.01 (SP F) Dobbiaco 6.01 (35 km F) Dobbiaco 7.01 (10 km C) Val di Fiemme 9.01 (20 km C) Val di Fiemme 10.01 (10 km F) TdS Otepää 16.01 (15 km C) Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 22.01 (SP F) Rybińsk 23.01 (2x15 km) Canmore 5.02 (15 km F) Canmore 6.02 (SP C) Lahti 6.03 (2x15 km) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 13.03 (50 km F) Oslo 14.03 (SP F) Sztokholm 17.03 (SP C) Falun 19.03 (3.3 km C) Falun 20.03 (2x10 km) FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 28 - 53 - 34 - - - - 3
Sezon 2010/2011
Gällivare 20.11 (15 km F) Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (10 km C) Kuusamo 28.11 (15 km F) RT Düsseldorf 4.12 (SP F) Davos 11.12 (15 km C) Davos 12.12 (SP F) La Clusaz 18.12 (30 km F) Oberhof 31.12 (3.75 km F) Oberhof 1.01 (15 km C) Oberstdorf 2.01 (SP C) Oberstdorf 3.01 (2x10 km) Toblach 5.01 (SP F) Cortina-Toblach 6.01 (35 km F) Val di Fiemme 8.01 (20 km C) Val di Fiemme 9.01 (9 km F) TdS Liberec 15.01 (SP F) Otepää 22.01 (15 km C) Otepää 23.01 (SP C) Rybińsk 4.02 (2x10 km) Rybińsk 5.02 (SP F) Drammen 19.02 (15 km C) Drammen 20.02 (SP F) Lahti 12.03 (2x10 km) Lahti 13.03 (SP C) Sztokholm 16.03 (SP C) Falun 18.03 (3.3 km C) Falun 19.03 (2x10 km) FPŚ punkty
- 67 73 dns - 51 - 16 - - - - - - - - - - - - - - - - 53 - - - - - - 15
Sezon 2011/2012
Sjusjøen 19.11 (15 km F) Kuusamo 25.11 (SP C) Kuusamo 26.11 (10 km F) Kuusamo 27.11 (15 km C) RT Düsseldorf 3.12 (SP F) Davos 10.12 (30 km F) Davos 11.12 (SP F) Rogla 17.12 (15 km C) Rogla 18.12 (SP F) Oberhof 29.12 (3.75 km F) Oberhof 30.12 (15 km C) Oberstdorf 31.12 (SP C) Oberstdorf 1.01 (2x10 km) Toblach 3.01 (5 km C) Toblach 4.01 (SP F) Cortina-Toblach 5.01 (35 km F) Val di Fiemme 7.01 (20 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Mediolan 14.01 (SP F) Otepää 21.01 (SP C) Otepää 22.01 (15 km C) Moskwa 2.02 (SP F) Rybińsk 4.02 (15 km F) Rybińsk 5.02 (2x15 km) Nové Město 11.02 (30 km C) Szklarska Poręba 17.02 (SP F) Szklarska Poręba 18.02 (15 km C) Lahti 3.03 (2x15 km) Lahti 4.03 (SP C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 10.03 (50 km C) Sztokholm 14.03 (SP C) Falun 16.03 (3.3 km F) Falun 17.03 (2x10 km) FPŚ punkty
dns dns - - - dns - 33 - 10 63 66 34 75 dns - - - - - 19 33 - 31 - - 55 29 - - 11 7 - - - - - 100
Sezon 2012/2013
Gällivare 24.11 (15 km F) Kuusamo 30.11 (SP C) Kuusamo 1.12 (10 km F) Kuusamo 2.12 (15 km C) RT Quebec 8.12 (SP F) Canmore 13.12 (15 km C) Canmore 15.12 (SP F) Canmore 16.12 (2x15 km) Oberhof 29.12 (3.75 km F) Oberhof 30.12 (15 km C) Val Müstair 1.01 (SP F) Toblach 3.01 (35 km F) Toblach 4.01 (5 km C) Val di Fiemme 5.01 (20 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Liberec 12.01 (SP C) La Clusaz 19.01 (15 km C) Soczi 1.02 (SP F) Soczi 2.02 (2x15 km) Davos 16.02 (SP C) Davos 17.02 (15 km F) Lahti 9.03 (SP F) Lahti 10.03 (15 km C) Drammen 13.03 (SP C) Oslo 16.03 (50 km C) Sztokholm 20.03 (SP C) Falun 22.03 (3.75 km F) Falun 23.03 (15 km C) FPŚ punkty
63 24 82 dns - 33 - - - - - - - - - - - 41 - 17 - 13 - 58 - 59 - - - - - 41
Sezon 2013/2014
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (10 km C) Kuusamo 1.12 (15 km F) RT Lillehammer 7.12 (15 km C) Davos 14.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Asiago 21.12 (SP C) Oberhof 28.12 (4 km F) Oberhof 29.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (SP F) Lenzerheide 1.01 (15 km C) Cortina-Toblach 3.01 (35 km F) Val di Fiemme 4.01 (10 km C) Val di Fiemme 5.01 (9 km F) TdS Nové Město na Moravě 11.01 (SP F) Szklarska Poręba 18.01 (SP F) Szklarska Poręba 19.01 (15 km C) Toblach 1.02 (15 km C) Toblach 2.02 (SP F) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (15 km F) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 9.03 (50 km C) Falun 14.03 (SP C) Falun 15.03 (2 × 15 km) FPŚ punkty
36 78 dns - dns - 14 23 42 35 1 73 dns - - - 20 - - - 14 20 - 31 54 - - - 116
Sezon 2014/2015
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (15 km C) Lillehammer 5.12 (SP F) Lillehammer 6.12 (10 km F) Lillehammer 7.12 (15 km C) LT Davos 13.12 (15 km C) Davos 14.12 (SP F) Davos 20.12 (15 km F) Davos 21.12 (SP F) Oberstdorf 3.01 (4 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km C) Münstertal 6.01 (SP F) Toblach 7.01 (10 km C) Toblach 8.01 (25 km F) Val di Fiemme 10.01 (15 km C) Val di Fiemme 11.01 (9 km F) TdS Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 22.01 (15 km F) Rybińsk 24.01 (SP F) Rybińsk 25.01 (2 × 15 km) Östersund 14.02 (SP C) Östersund 15.02 (15 km F) Lahti 7.03 (SP F) Lahti 8.03 (15 km C) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 14.03 (50 km F) punkty
26 69 59 74 dns - - dnf - 23 26 61 8 60 dns - - - 16 - 17 dns 11 - 33 - 65 - 101
Sezon 2015/2016
Kuusamo 27.11 (SP C) Kuusamo 28.11 (10 km F) Kuusamo 29.11 (15 km C) RT Lillehammer 5.12 (2×15 km) Davos 12.12 (30 km F) Davos 13.12 (SP F) Toblach 19.12 (SP F) Toblach 20.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (SP F) Lenzerheide 2.01 (30 km C) Lenzerheide 3.01 (10 km F) Oberstdorf 5.01 (SP C) Oberstdorf 6.01 (15 km C) Toblach 8.01 (10 km F) Val di Fiemme 9.01 (15 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Planica 16.01 (SP F) Nové Město na Moravě 23.01 (15 km F) Drammen 3.02 (SP C) Oslo 6.02 (50 km C) Sztokholm 11.02 (SP C) Falun 13.02 (10 km C) Falun 14.02 (15 km F) Lahti 20.02 (SP F) Lahti 21.02 (2×15 km) Gatineau 1.03 (SP F) Montreal 2.03 (17,5 km C) Quebec 4.03 (SP F) Quebec 5.03 (15 km F) Canmore 8.03 (SP C) Canmore 9.03 (2×15 km) Canmore 11.03 (15 km F) Canmore 12.03 (15 km C) STK punkty
67 49 76 68 - - 26 2 dns 27 69 69 dns - - - - - 18 65 11 - 22 - 61 17 - 3 58 8 40 47 - - - - 222
Sezon 2016/2017
Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (15 km C) Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (10 km F) Lillehammer 4.12 (15 km C) LT Davos 10.12 (30 km F) Davos 11.12 (SP F) La Clusaz 17.12 (15 km F) Val Müstair 31.12 (SP F) Val Müstair 1.01 (10 km C) Oberstdorf 3.01 (2×10 km) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Toblach 6.01 (10 km F) Val di Fiemme 7.01 (15 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Toblach 14.01 (SP F) Ulricehamn 21.01 (15 km F) Falun 28.01 (SP F) Falun 29.01 (30 km C) Pjongczang 3.02 (SP C) Pjongczang 4.02 (2×15 km) Otepää 18.02 (SP F) Otepää 19.02 (15 km C) Drammen 8.03 (SP C) Oslo 11.03 (50 km C) Quebec 17.03 (SP F) Quebec 18.03 (15 km C) Quebec 19.03 (15 km F) FPŚ punkty
dns - 48 69 - - - 23 - 18 75 - - - - - - 2 53 18 - 17 - 8 - 40 - 4 54 42 45 200
Sezon 2017/2018
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (15 km C) Kuusamo 26.11 (15 km F) RT Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (2×15 km) Davos 9.12 (SP F) Davos 10.12 (15 km F) Toblach 16.12 (15 km F) Toblach 17.12 (15 km C) Lenzerheide 30.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (15 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Val di Fiemme 6.01 (15 km C) Val di Fiemme 7.01 (9 km F) TdS Drezno 13.01 (SP F) Planica 20.01 (SP C) Planica 21.01 (15 km C) Seefeld 27.01 (SP F) Seefeld 28.01 (15 km F) Lahti 3.03 (SP F) Lahti 4.03 (15 km C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 10.03 (50 km F) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km C) Falun 18.03 (15 km F) FPŚ punkty
60 96 - - - - 9 dns - - 15 58 48 - - - - 10 19 - 9 12 - - - dnf 14 62 44 49 152
Sezon 2018/2019
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (15 km C) Lillehammer 30.11 (SP F) Lillehammer 1.12 (15 km F) Lillehammer 2.12 (15 km C) LT Beitostølen 8.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Davos 16.12 (15 km F) Toblach 29.12 (SP F) Toblach 30.12 (15 km F) Val Müstair 1.01 (SP F) Oberstdorf 2.01 (15 km C) Oberstdorf 3.01 (15 km F) Val di Fiemme 5.01 (15 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Drezno 12.01 (SP F) Otepää 19.01 (SP C) Otepää 20.01 (15 km C) Ulricehamn 26.01 (15 km F) Lahti 9.02 (SP F) Cogne 16.02 (SP F) Cogne 17.02 (15 km C) Oslo 10.03 (50 km C) Drammen 12.03 (SP C) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km F) Québec 22.03 (SP F) Québec 23.03 (15 km C) Québec 24.03 (15 km F) FPŚ punkty
83 dns 19 56 69 66 - 12 77 26 55 13 - - - - - dns - - - 36 4 - - 25 22 - 13 39 4 26 194
Sezon 2019/2020
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.12 (15 km C) Kuusamo 1.12 (15 km F) RT Lillehammer 7.12 (2×15 km) Davos 14.12 (SP F) Davos 15.12 (15 km F) Planica 21.12 (SP F) Lenzerheide 28.12 (15 km F) Lenzerheide 29.12 (SP F) Toblach 31.12 (15 km F) Toblach 1.01 (15 km C) Val di Fiemme 3.01 (15 km C) Val di Fiemme 4.01 (SP C) Val di Fiemme 5.01 (10 km F) TdS Drezno 11.01 (SP F) Nové Město na Moravě 18.01 (15 km F) Nové Město na Moravě 19.01 (15 km C) Oberstdorf 25.01 (2×15 km) Oberstdorf 26.01 (SP C) Falun 8.02 (SP C) Falun 9.02 (30 km F) Östersund 15.02 (15 km F) Östersund 16.02 (15 km C) Åre 18.02 (SP F) Storlien-Meraker 20.02 (38 km F) Trondheim 22.02 (SP C) Trondheim 23.02 (30 km C) ST Lahti 29.02 (15 km C) Drammen 4.03 (SP C) Oslo 8.03 (50 km C) Québec 14.03 (SP C) Québec 15.03 (SP F) Minneapolis 17.03 (SP F) ST Canmore 20.03 (15 km F) Canmore 21.03 (15 km C) FPŚ punkty
50 35 dns - dnf 6 42 12 - - - - - - - - dns - - - 32 62
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 Dyskwalifikacja

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski DNS – Zawodnik został zgłoszony do biegu, ale w nim nie wystartował DNF – Zawodnik nie ukończył biegu

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład drużyny: Andrew Newell, Torin Koos, Garrott Kuzzy, Simi Hamilton
  2. Skład drużyny: Andrew Newell, Erik Bjornsen, Noah Hoffman, Simi Hamilton
  3. Skład drużyny: Simi Hamilton, Erik Bjornsen
  4. Skład drużyny: Erik Bjornsen, Simi Hamilton
  5. Skład drużyny: Andrew Newell, Simi Hamilton
  6. Skład drużyny: Erik Bjornsen, Noah Hoffman, Kyle Bratrud, Simi Hamilton
  7. Skład zespołu: Simi Hamilton, Erik Bjornsen
  8. Skład drużyny: Kyle Bratrud, Erik Bjornsen, Tad Elliott, Simi Hamilton
  9. Skład drużyny: Simi Hamilton, Erik Bjornsen