Simonstad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Simonstad
ilustracja
Państwo  Południowa Afryka
Kod pocztowy 7975
Położenie na mapie Południowej Afryki
Mapa lokalizacyjna Południowej Afryki
Simonstad
Simonstad
Ziemia34°11′20″S 18°26′19″E/-34,188889 18,438611
Strona internetowa
Simonstad, widok w stronę Półwyspu Przylądkowego
Port w Simonstad, na pierwszym planie wody Fałszywej Zatoki

Simonstad (ang. Simon's Town lub niepoprawnie Simonstown) – miejscowość i baza morska w Republice Południowej Afryki, koło Kapsztadu. Położone jest nad Fałszywą Zatoką (afr. Valsbaai), na wschodniej stronie Półwyspu Przylądkowego.

Położenie Simonstad (Simon's Town) na mapie

Od ponad 200 lat stanowiła bazę morską, najpierw brytyjskiej marynarki Royal Navy, później, po powstaniu RPA, marynarki tego kraju. Miejscowość nazwana jest od imienia Simona van der Stel (1639–1712), pierwszego gubernatora Kolonii Przylądkowej.

Teren wznosi się stromo od pobliża brzegu i miejscowość jest malowniczo położona tarasowo u podnóża gór nad zatoką. Niewielki port nie był szczególnie dobrym naturalnym portem i jest chroniony przez falochron zbudowany z bloków piaskowca wydobywanych z okolicznych kamieniołomów. Simonstad pełni obecnie rolę przedmieścia Kapsztadu położonego ok. 30 km na północ, po zachodniej stronie półwyspu. Jest końcowym punktem linii kolejowej z biznesowej dzielnicy Kapsztadu.

Kilka kilometrów na południe (w stronę Przylądka Dobrej Nadziei), położona jest plaża głazów (ang. Boulders Beach), gdzie od 1985 znajduje się kolonia pingwinów przylądkowych.