Sitia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sitia
Σητεία
Ilustracja
Widok miejscowości
Państwo  Grecja
Administracja zdecentralizowana Kreta
Region Kreta
Jednostka regionalna Lasiti
Gmina Sitia
Wysokość 5 m n.p.m.
Populacja (2011)
• liczba ludności

9348
Nr kierunkowy 284
Kod pocztowy 72x xx
Tablice rejestracyjne ΑΝ
Położenie na mapie Grecji
Mapa lokalizacyjna Grecji
Sitia
Sitia
Ziemia35°12′N 26°06′E/35,200000 26,100000
Strona internetowa
Plaża Vai w Sitii.

Sitia (gr. Σητεία) – miejscowość w Grecji, na północno-wschodnim wybrzeżu Krety, nad Morzem Egejskim, w administracji zdecentralizowanej Kreta, w regionie Kreta, w jednostce regionalnej Lasiti. Siedziba gminy Sitia. W 2011 roku liczyła 9348 mieszkańców[1].

Sitia leży na wschód od Ajos Nikolaos oraz na północny wschód od Jerapetry. W miejscowości kończy się europejska trasa E75 zaczynająca się w norweskim Vardø. Miejscowość rozpoczęła działalność turystyczną w latach 80 XX wieku, kiedy rodzina Poole rozpoczęła tam wynajem sprzętu windsurfingowego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze ślady osadnictwa w okolicach Sitii pochodzą z czasów minojskich. Najstarsze znaleziska są datowane na XXX wiek p.n.e. jednak większość najstarszych znalezisk pochodzi z epoki brązu i są one datowane na 3000-1050 p.n.e.

Czasy weneckie[edytuj | edytuj kod]

Za czasów Wenecjan Sitia została ufortyfikowana, a Wenecjanie stworzyli tu jedną ze swoich baz we wschodniej części Morza Śródziemnego. W czasie weneckiej okupacji miejscowość była zniszczona trzykrotnie: pierwszy raz w 1508 roku po trzęsieniu ziemi, drugi raz w 1538 roku po ataku piratów na miasto i po raz ostatni miejscowość została zniszczona przez samych Wenecjan w 1561 roku, aby miasto nie zostało zdobyte przez Turków.

Czasy współczesne[edytuj | edytuj kod]

Port w Sitii

Po zniszczeniu przez Wenecjan miejscowość była opuszczona przez dwa wieki. Ponowne zaludnianie rozpoczęło się w 1869 roku, kiedy miejscowi chłopi zaczęli ponownie osiedlać się w miejscowości. Obecnie główną pozostałością po czasach weneckich jest Kazarma, stara forteca znajdująca się nad głównym portem.

Znane osoby[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Απογραφή Πληθυσμού - Κατοικιών 2011. ΜΟΝΙΜΟΣ Πληθυσμός
  2. Giovanni Reale: Historia filozofii starożytnej. Lublin: Redakcja Wydawnictw KUL, 1999, s. 226.