Skórzyna (dopływ Junikowskiego Strumienia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Skórzyna
Ilustracja
Skórzyna na terenie Szacht, nieopodal ujścia, most przy ul. Legnickiej, w pobliżu Starej Baby
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Lokalizacja woj. wielkopolskie
Struga
Długość ok. 8,7 km
Powierzchnia zlewni 11,4 km²
Źródło
Miejsce Przeźmierowo
Ujście
Recypient Junikowski Strumień
Miejsce Rudnicze (Poznań)
Wysokość ok. 68 m n.p.m.[1]
Współrzędne 52°22′34″N 16°51′12″E/52,376111 16,853333
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
ujście
ujście
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
ujście
ujście

Skórzyna (Skórzynka[potrzebny przypis]) – struga, prawobrzeżny dopływ Junikowskiego Strumienia[2] o długości 8,7 km i powierzchni zlewni 11,4 km².

Struga płynie na terenie gminy Tarnowo Podgórne, gminy Dopiewo i Poznania. Jej źródła znajdują się na zachód od Przeźmierowa. W górnym odcinku okresowo wysycha i ma charakter rowu melioracyjnego.[potrzebny przypis] Jeden kilometr od źródła zasilana jest przez wytopisko, prowadzi już wody stale. W Skórzewie sztucznie poszerzona. Środkowy odcinek wąski i zabagniony, z uwagi na płytkie zaleganie glin. Wpada do Junikowskiego Strumienia przez gliniankę Stara Baba.

90% zlewni stanowią obszary zurbanizowane, w tym przede wszystkim Skórzewo, Osiedle Kwiatowe, Cmentarz na Junikowie i Rudnicze (ostatnia jednostka o silnych tradycjach cegielnianych). Struga była w latach 90. XX wieku mocno zanieczyszczona (m.in. rów od strony mieszalni pasz i nielegalne wysypiska śmieci). Obecnie zagrożenie dla całej doliny Strumienia Junikowskiego i Szacht stanowi gwałtownie w tym rejonie postępująca urbanizacja, przejawiająca się w silnym rozlewaniu obszarów osiedli domów jednorodzinnych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ryszard Gołdyn, Barbara Jankowska, Piotr Kowalczak, Maria Pułyk, Elżbieta Tybiszewska, Janusz Wiśniewski, Wody powierzchniowe Poznania, w: Środowisko naturalne miasta Poznania. Część I, Urząd Miejski w Poznaniu, Poznań, 1996, ss.49-50, ​ISBN 83-906665-0-3
  • Poznań - atlas aglomeracji 1:15.000, wyd. CartoMedia/Pietruska & Mierkiewicz, Poznań, 2008, ​ISBN 978-83-7445-018-8