Skocznia narciarska w Worochcie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Skocznia narciarska w Worochcie
Ilustracja
Państwo  II Rzeczpospolita
Miejscowość Worochta
Data otwarcia 1922
Kluby SN PTT Stanisławów
brak współrzędnych

Skocznia narciarska w Worochcie - nieczynna obecnie skocznia narciarska położona w Worochcie (obecnie Ukraina), wybudowana w okresie przedwojennym.

Skocznia powstała w latach 1921-1922 z inicjatywy Sekcji Narciarskiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Stanisławowie. Usytuowana była na stokach Rebrowacza (1292 m n.p.m.), a ciekawostka konstrukcyjną był fakt, iż wybudowano ją nad linią kolejową. W dniach 4-6 marca 1922 roku na obiekcie odbyły się Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich. Wygrał je Aleksander Rozmus[1], natomiast zapisały się one w historii polskiego narciarstwa faktem, iż rywalizację w II kategorii seniorów wygrała kobieta - Elżbieta Michalewska-Ziętkiewiczowa (ostatecznie nie sklasyfikowana). W latach późniejszych z obiektu korzystali m.in. członkowie Klubu Sportowego „Strzelec – Raz, Dwa, Trzy” ze Stanisławowa[2].

Najprawdopodobniej ok. 1931 roku skocznia była przebudowywana lub rozbudowywana[3]. Aktualnie na jej miejscu znajduje się kompleks skoczni Awanhard.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia mistrzostw Polski w skokach narciaskich (pol.). www.malyszomania.com. [dostęp 2014-10-23].
  2. Rajmund Piżanowski: Klub Sportowy „Strzelec – Raz, Dwa, Trzy” w Stanisławowie (pol.). stanislawow.net. [dostęp 2014-10-23].
  3. Budowa skoczni narciarskiej w Worochcie na Rebrowaczu (pol.). www.audiovis.nac.gov.pl, 1931. [dostęp 2014-10-23].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]