Wersja ortograficzna: Skocznie narciarskie w Tumlinie

Skocznie narciarskie w Tumlinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Skocznia na Górze Grodowej
Punkt konstrukcyjny K25
Państwo  Polska
Miejscowość Tumlin-Podgród
Data otwarcia 1952
Igelit brak
Rekord 32 m
Polska Jan Starzewski
Kluby LKS Skała Tumlin
brak współrzędnych
Skocznia na Górze Łajscowej
Punkt konstrukcyjny K45
Państwo  Polska
Miejscowość Tumlin-Podgród
Data otwarcia 1956
Igelit brak
Rekord 56 m
Polska Antoni Wieczorek
brak współrzędnych

Skocznie narciarskie w Tumlinie – dwie skocznie narciarskie położone na terenie wsi Tumlin-Podgród w Górach Świętokrzyskich. Powstały w latach 50. XX wieku, obecnie czynny jest jedynie obiekt na Górze Grodowej. Ich gospodarzem była sekcja skoków narciarskich klubu LKS Skała Tumlin, działająca w latach 1950–1970[1].

Skocznia na Górze Grodowej[edytuj | edytuj kod]

Skocznia została wybudowana w 1952 roku. Zwycięzcą pierwszych zawodów, które zostały na niej rozegrane, był Zbigniew Kozerski, który osiągnął odległość 18 metrów. Natomiast rekord obiektu należy do Jana Starzewskiego i wynosi 32 metry. Z czasem obiekt niszczał, a jego metalowe elementy były rozkradane. W 2004 roku staraniem i nakładami grupy miejscowych fascynatów skoków narciarskich obiekt udało się przywrócić do stanu używalności.

Skocznia na Górze Łajscowej[edytuj | edytuj kod]

Drugi, większy obiekt w Tumlinie powstał w 1956 roku. Do otwarcia w 1970 roku skoczni narciarskiej na Pierścienicy był to największy tego typu obiekt w Polsce poza Karpatami i Sudetami. Pierwsze rozegrane tu zawody wygrał Czesław Nawara, natomiast jej rekordzistą jest Antoni Wieczorek, polski olimpijczyk z Oslo (1952), który osiągnął odległość 56 metrów. Po zakończeniu użytkowania skoczni przez klub, obiekt został zdemontowany.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]