Skora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Skora
Ilustracja
Skora w Konradówce
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Potok
Długość ok. 45 km
Źródło
Miejsce między wsiami Twardocice, Dłużec i Pieszków (powiat złotoryjski) na Pogórzu Kaczawskim[1]
Wysokość 365 m n.p.m.
Współrzędne 51°05′55,9″N 15°43′18,2″E/51,098861 15,721722
Ujście
Recypient Czarna Woda
Miejsce Grzymalin
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
źródło
źródło
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
źródło
źródło

Skora (niem. Schnelle Deichsa) – prawobrzeżny dopływ Czarnej Wody o długości około 45 km. Płynie przez powiat złotoryjski i legnicki.

Bieg rzeki[edytuj | edytuj kod]

Rzeka wypływa z Pogórza Kaczawskiego, płynie przez Równinę Legnicką. Wpada do Czarnej Wody w miejscowości Grzymalin między Lubinem i Chojnowem.

Skora przepływa przez Proboszczów, Pielgrzymkę, Wojcieszyn, Uniejowice, Zagrodno, Modlikowice, Jadwisin, Osetnicę, Konradówkę, Chojnów, Goliszów, Niedźwiedzice i Grzymalin.

W Chojnowie niedaleko "Złamanego Mostu" na ulicy Brzozowej, znajduje się mały jaz piętrzący, drugi jaz znajduje się w Konradówce. Do Skory wpadają Czermnica i Młynówka.

W strefie źródliskowej Skory występuje ciekawe zjawisko hydrologiczne zwane kaptażem Skory, gdzie rzeka Skora przejmuje część wód innej rzeki należącej do jej dorzecza. Skora w wyniku intensywnej erozji wstecznej przedarła się przez wzniesienia Sądreckich Wzgórz, oddzielających Skorę od lewostronnego dopływu Czermnicy, po dotarciu do dopływu Czermnicy, spływającego spod południowych zboczy Sądreckich Wzgórz, Skora przechwyciła dopływowy potok Czermnicy, zasilając w ten sposób swoje wody.

Fauna Skory[edytuj | edytuj kod]

Skora obfituje w ryby: pstrągi, lipienie, strzeble potokowe i ślizy w górnym biegu, zaliczanym do wód górskich, oraz klenie, okonie i brzany w biegu dolnym.

Kwestia nazwy po 1945 r.[edytuj | edytuj kod]

Nazwa polska Skory pierwotnie była jednowyrazowa[2], tak wynika z analiz porównawczych innych nazw rzek sudeckich. Nadanie Skorze przez niemieckich osadników miana Deichsel - po niemiecku dyszel, wyraźnie odpowiadało rwącemu okresowo nurtowi rzeki[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dotarli do źródła rzeki (pol.). W: Wrocław [on-line]. naszemiasto.pl, 2004-10-15. [dostęp 2009-04-10].
  2. a b http://www.kaczawskie.pl/aktual.htm.