Skye Edwards

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Skye (piosenkarka))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Skye
Ilustracja
Skye podczas występu w Pradze 2009
Imię i nazwisko Shirley Klarise Yonavive Edwards
Data i miejsce urodzenia 27 maja 1974
Londyn
Gatunki Pop rock,elektroniczna, downtempo, rock alternatywny, trip hop
Aktywność Morcheeba: 1995-2003; 2010-teraz
Solo:2006-teraz
Wydawnictwo Niezależna
Powiązania Morcheeba
Strona internetowa

Skye lub Skye Edwards (ur. 27 maja 1974 we wschodnim Londynie jako Shirley Klarise Yonavive Edwards) - brytyjska piosenkarka, autorka tekstów.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Zdecydowała się skrócić swoje imię do Skye - skrótowca powstałego z pierwszych liter jej pełnego imienia i nazwiska. Wyszła za mąż za basistę Steve'a Gordona. Mają trójkę dzieci. Skye śpiewała na dwóch akcjach charytatywnych: Perfect Day w 1997 i Band Aid 20 w 2004.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Morcheeba[edytuj | edytuj kod]

Jej kariera zaczęła się w roku 1994, kiedy ona i bracia Godfrey stworzyli zespół Morcheeba i wydali razem pięć albumów z Skye jako główną wokalistką. W tym czasie stworzyła swój pseudonim artystyczny przez połączenie wszystkich pierwszych liter z jej pełnego nazwiska. w 2003 roku opuściła zespół.

Mind How You Go[edytuj | edytuj kod]

Debiut Skye - album Mind How You Go został wydany 27 lutego 2006 roku w Europie. Pierwszy singiel Love Show był hitem wśród stacji radiowych. Następnym singlem była piosenka What's Wrong With We. Zostały wydane teledyski do obu piosenek[1].

Pytana o swój album odpowiadała: "People ask what this record means to me, but that's an alien question because I've been living and breathing it (...) It's not a question of what it means to me. This record is me." ("Ludzie pytają mnie co te nagrania dla mnie znaczy, ale to jest obce pytanie, ponieważ ja żyję i oddycham tym nagraniem (...) To nie pytanie co album znaczy dla mnie. Ja jestem tym nagraniem".)

Keeping Secrets[edytuj | edytuj kod]

Drugi album Skye Keeping Secrets został wydany w październiku 2009 roku. Pierwszy singiel I Believe został wydany równocześnie z teledyskiem do niego. Wideo razem z kilkoma nowymi piosenkami były umieszczone w serwisie MySpace.com, na jej profilu.

Inne piosenki[edytuj | edytuj kod]

W 2008 roku Skye współpracowała z Marcem Collinem z grupy Nouvelle Vague. Collin skompilował album Hollywood, Mon Amour, składający się z popularnych piosenek z filmów z lat 80. XX w. Skye zaśpiewała na nim kilka piosenek między innymi utwór grupy Blondie Call Me i Duran Duran A View To A Kill.

Skye wykonała również cover zespołu Gorillaz Feel Good Inc na żywo w radiu KCRW.[2]

Powrót do Morcheeby[edytuj | edytuj kod]

W 2010 roku wokalistka wróciła do Morcheeby.[3] Razem z zespołem w lipcu 2010 wydała album Blood Like Lemonade.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. MySkySite (ang.). [dostęp 2010-04-04].
  2. Live at KCRW - Skye (ang.). [dostęp 2010-04-04].
  3. Morcheeba to be rejoined by former singer for first time since 2003 (ang.). [dostęp 2010-10-06].