Slavo Cagašík

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Slávo Cagašík
Slávo Cagašík
Imię, nazwisko Břetislav Cagašík
Pochodzenie  Czechy
Data i miejsce urodzenia 16 września 1921
Nahošovice
Data i miejsce śmierci 19 listopada 1948
Poprad

Slavo Cagašík, właściwie Břetislav Cagašík (ur. 16 września 1921 r. w Nahošovicach, zm. 19 listopada 1948 r. koło Popradu) – czeski taternik, narciarz i pilot.

Slavo Cagašík miał czeskie korzenie, lecz od dzieciństwa mieszkał na Słowacji. Pierwsze sukcesy w narciarstwie odnosił już w 1936 roku, kiedy to zajął trzecie miejsce w biegu zjazdowym z Żelaznych Wrót. Największe narciarskie sukcesy odniósł w wieku 23 lat – wygrał wówczas szereg narciarskich zawodów w biegach zjazdowych, slalomie gigancie i kombinacji alpejskiej.

Do rozpoczęcia działalności wspinaczkowej namówił Cagašíka jego nauczyciel z jednej z popradzkich szkół – czeski taternik Antonín Veverka. W 1942 roku dołączył do środowiska bratysławskich działaczy JAMES-u i dzięki temu wszedł do czołówki czechosłowackich taterników. Jednym z jego największych taternickich sukcesów było przejście prawego filara północnych urwisk Żółtej Ściany. W 1947 roku miał poważny wypadek motocyklowy, którego konsekwencją była rezygnacja z dalszej działalności taternickiej. Po wypadku tym Cagašík zainteresował się lotnictwem sportowym.

Cagašík zginął 19 listopada 1948 roku na skutek obrażeń odniesionych w wypadku lotniczym nieopodal Popradu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.