Slender: The Arrival

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Slender: The Arrival
Producent Blue Isle Studios
Wydawca Blue Isle Studios
Data wydania 26 marca 2013[1]
Gatunek survival horror
Tryby gry gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows, OS X, PlayStation 3, Xbox 360, PlayStation 4, Xbox One
Wymagania

rekomendowane: Quad Core i5 2.3 GHz, 3 GB RAM, karta grafiki 1 GB (GeForce 260 lub lepsza), 2 GB HDD, Windows XP/Vista/7, łącze internetowe

Poprzednik Slender: The Eight Pages (2012)

Slender: The Arrivalgra komputerowa z gatunku survival horror stworzona przez studio Blue Isle Studios jako kontynuacja gry Slender: The Eight Pages. Została ona wydana na platformach Microsoft Windows i OS X w dniu 26 marca 2013 roku. Podobnie jak jej poprzedniczka, gra opiera się na zbieraniu kartek, poszukiwaniu wskazówek oraz uciekaniu przed Slender Manem.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Gra rozpoczyna się, gdy główna bohaterka Lauren odwiedza dom swojej przyjaciółki Kate. Po zaparkowaniu swojego samochodu, Lauren idzie do domu Kate. Drzwi od domu okazują się otwarte. Kate nigdzie nie można znaleźć, a na ścianie w jej pokoju znajdują się rysunki sugerujące drogę do wieży. Gdy Lauren rozgląda się po pokoju, z lasu słychać krzyk. W tym momencie Lauren wychodzi z domu w celu znalezienia Kate.

Lauren odkrywa pobliski Park Oakside, gdzie zbiera 8 stron, zawierających wskazówki dotyczące zniknięcia Kate. Podczas pobytu w parku, zaczyna ją śledzić Slender Man. Kiedy bohaterka zbierze wszystkie 8 stron, spotyka się z nim. Slender Man chwyta ją, ale Lauren udaje się uwolnić z jego rąk, po czym zaczyna uciekać. Podczas umykania bohaterka przewraca się i uderza głową o kamień.

Lauren budzi się na polu w pobliżu Kullman Mining. Kiedy odkrywa zamkniętą dolinę, dowiaduje się, że musi wejść do ciemnego tunelu, aby wydostać się z niej. Tunel ten został stworzony przez Kullman Mining Co. po zakupie koncesji na wydobycie surowców od właścicieli Oakside Park. Gdy bohaterka wchodzi do niego, widzi znak, który nakazuje, że w przypadku braku prądu i pracowników sześć generatorów musi zostać aktywowanych, aby można było włączyć szyb górniczy i uciec do góry. Podczas szukania i aktywowania generatorów Lauren zdaje sobie sprawę, że jest ścigana przez Proxy. Gdy udaje się jej aktywować wszystkie generatory, szyb włącza się.

Podczas podróży trafia ona do niewielkiego budynku, w którym znajduje się telewizor z włączonym filmem. Na celuloidzie znajduje się Kate. Następuje przejście do retrospekcji, podczas której Kate musi zabezpieczyć dom, zamykając okna i drzwi. Podczas tego procesu widzi Slender Mana i próbuje ukryć się w swoim pokoju. Kiedy Slender Man dostaje się do jej pokoju, rozbija ona okno i ucieka do pobliskiego parku, kończąc nagrywanie filmu.

Bohaterka ucieka z małego budynku i wchodzi do jaskini, w której znajduje dwie ostatnie kartki. Gdy wychodzi z niej, cały las staje w płomieniach. W opresji bohaterka ucieka do wieży radiowej. Kiedy wchodzi do wieży, drzwi zatrzaskują się. Kobieta przechodzi dalej do pokoju, w którym znajduje się truchło CR-a, przyjaciela Kate. Koło zwłok leży aparat radiowy, po którego włączeniu Lauren słyszy krzyki Kate. Po ich ustaniu do pomieszczenia wdziera się Proxy.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gra jest pierwszoosobowym horrorem, w którym głównym zadaniem jest poznanie historii przyjaciółki oraz ucieczka przed niebezpieczeństwem. Rozgrywka polega głównie na poszukiwaniu rozrzuconych po okolicy przedmiotów, takich jak strony manuskryptu opisujące tytułowe stworzenie oraz wchodzeniu w interakcje z przedmiotami, na przykład generatorami napięcia[1].

Ścigający gracza Slender man nie zamierza dopuścić do odkrycia jego sekretów. Podczas poszukiwań cały czas śledzi on gracza i powoli skraca dystans do swojej ofiary. Bohater nie dysponuje żadną bronią, a jego ekwipunek ogranicza się do prostej latarki. Spojrzenie na goniącego go Slendera może zakończyć grę. Aby przeżyć konieczne jest unikanie kontaktu z potworem[2].

W grze dostępny jest wybór poziomu trudności, począwszy od normalnego do „hardcore”. Różnice w trybie „hardcore” są takie, że w baterie w latarce mogą się wyczerpać, wrogowie są bardziej agresywni, a wytrzymałość gracza szybciej się kończy[2].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy zwiastun ukazujący rozgrywkę ukazał się 23 grudnia 2012 roku[3]. Za scenariusz gry odpowiedzialni są autorzy kanału w serwisie YouTube poświeconemu Slenderowi; są to Joseph Delage, Tim Sutton i Troy Wagner[4]. W dniu 9 lutego 2013 roku Slender: The Arrival został udostępniony w fazie testów beta dla osób, które nabyły grę[5]. Gra początkowo miała ukazać się tylko na PC jednak później wydano porty na inne platformy. W marcu 2015 została wydana wersja na PlayStation 4 i Xbox One[6].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
CD-Action 2+/10[7]
Gry-Online PC: 7/10[2]
GameSpot PC: 8/10[8]
IGN PC: 6,5/10[9]
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
Metacritic

68/100 (z 23 recenzji)[10]

Redaktor z Gry-Online pochwalił warstwę dźwiękową. Opisał ją jako integralną część gry, która zmienia się w zależności od rozmiarów niebezpieczeństwa. Pozytywnie wyraził się też o sposobie prowadzenia fabuły podsumowując recenzję słowami „Slender: The Arrival to najintensywniejszy interaktywny horror, w jaki miałem okazję zagrać w ostatnim czasie”[2]. Marty Silva negatywnie ocenił powtarzające się zadania i małą ilość nowych elementów względem poprzedniej części. Niepochlebnie opisał też przeciwników, którzy nagle się pojawią za plecami, co zmusza gracza do wczytania gry[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Slender: The Arrival (PC) (pol.). Gry-Online. [dostęp 2015-09-24].
  2. a b c d Recenzja gry Slender: The Arrival - przerażająco, ale krótko (pol.). Gry-Online, 2013-04-03. [dostęp 2015-09-24].
  3. Adrian Werner: Pierwszy zwiastun z Slender: The Arrival (pol.). Gry-Online, 2012-12-24. [dostęp 2015-09-24].
  4. Wieści ze świata (Sir, You Are Being Hunted, Slender: The Arrival) 4/12/12 (pol.). Gry-Online, 2012-12-04. [dostęp 2015-09-24].
  5. Szymon Liebert: Ruszyła przedsprzedaż Slender: The Arrival z dostępem do bety (pol.). Gry-Online, 2013-02-11. [dostęp 2015-09-24].
  6. Wieści ze świata (Guild Wars 2, Resident Evil: Revelations 2, ToeJam & Earl) 27/2/15 (pol.). Gry-Online, 2015-02-27. [dostęp 2015-09-24].
  7. Kamil Krupiński. Slender: The Arrival. „CD-Action”. 217 (06/2013), s. 69, 2013-05-07. Jerzy Poprawa – redaktor naczelny. Wydawnictwo Bauer Sp. z o.o.. ISSN 1428-2916 (pol.). 
  8. Daniel Starkey: Slender: The Arrival Review (ang.). GameSpot, 2013-04-10. [dostęp 2013-06-07].
  9. a b Marty Silva: Ghost in the broken machine. (ang.). IGN, 2013-04-03. [dostęp 2013-06-07].
  10. Slender: The Arrival PC (ang.). Metacritic. [dostęp 2013-06-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]