Slovenska Vojska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Slovenska Vojska
Ilustracja
Historia
Państwo  Słowenia
Sformowanie 1991
Organizacja
Rodzaj sił zbrojnych wojska lądowe
Podległość ministerstwo obrony Słowenii
Żołnierze słoweńscy z karabinami FN F2000
Samochód Humvee słoweńskiej armii

Slovenska Vojska – główny komponent Słoweńskich Sił Zbrojnych.

Obecne słoweńskie wojska lądowe są spadkobiercą paramilitarnej formacji Obrona Terytorialna Republiki Słowenii (Teritorialna Obramba Republike Slovenije w skrócie TORS), która powstała w roku 1968 jako uzupełnienie regularnej armii byłej Jugosławii na terytorium Słowenii. Głównymi zadaniami TORS było wspieranie Jugosłowiańskiej Armii Ludowej (JNA) i prowadzenie działań partyzanckich w przypadku inwazji.

Gdy Słowenia ogłosiła niepodległość na początku procesu rozpadu Jugosławii w roku 1991, TORS i policja Słowenii zjednoczyły swe siły przeciwko JNA w czasie wojny dziesięciodniowej. W roku 1993, po rozformowaniu TORS utworzone zostały Słoweńskie Siły Zbrojne.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Piechota[edytuj | edytuj kod]

Broń strzelecka[edytuj | edytuj kod]

Broń przeciwpancerna[edytuj | edytuj kod]

Artyleria[edytuj | edytuj kod]

Czołgi i bojowe wozy piechoty[edytuj | edytuj kod]

Inne pojazdy[edytuj | edytuj kod]

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

Słoweńskie Siły Zbrojne przechodzą obecnie gruntowną restrukturyzację, w celu przekształcenia ich z sił obrony terytorialnej w pełni rozwiniętych sił, przeznaczonych w pierwszej mierze do udziału w misjach pokojowych.

Od roku 1993 Słoweńskie Siły Zbrojne opierały się na obowiązkowej służbie wojskowej, podczas której poborowi odbywali 6–7-miesięczne szkolenie. W 2003 roku rząd słoweński zniósł pobór do wojska i od lipca 2004 roku Słoweńskie Siły Zbrojne niemal całkowicie przekształciły się w armię zawodową składającą się z ochotników.

Wojska lądowe składają się obecnie z około 7600 żołnierzy na służbie i około 1700 rezerwie. Dla porównania w czasach armii z poboru służyło w nich 55 000 ludzi. Siły operacyjne składają się z trzech brygad: 1 Brygady, 72 Brygady oraz Brygady Lotnictwa i Obrony Powietrznej; wszystkie trzy podlegają Dowództwu Sił Zbrojnych.

Podczas konferencji prasowej w dniu 18 lipca 2008 roku[4], słoweński minister obrony potwierdził plan pozyskania z Rosji okrętu patrolowego projektu 10412. 355-tonowy okręt o wymiarach 49,5 × 9,2 x 2,6 m osiąga prędkość 30 w., a załoga liczy 24 ludzi. Na uzbrojenie składa się 30mm działko AK-630, dwa montowane na nadburciach karabiny maszynowe kal. 14,5 mm i 16 przeciwlotniczych pocisków rakietowych typu Igła. Okręt został zbudowany przez Ałmaz Shipbuilding Company z Petersburga; i dostarczony latem 2010 roku. Wszedł do służby w Słoweńskiej Marynarce jako HPL-11 "Triglav". Pełny koszt zakupu wyniósł 39,4 milionów USD, z czego dwie trzecie pokrył niespłacony rosyjski dług.

Misje pokojowe[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]