Smaszków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Smaszków
Państwo  Polska
Województwo łódzkie
Powiat sieradzki
Gmina Błaszki
Liczba ludności (2006) 260
Strefa numeracyjna (+48) 43
Kod pocztowy 98-235
Tablice rejestracyjne ESI
SIMC 0698704
Położenie na mapie gminy Błaszki
Mapa lokalizacyjna gminy Błaszki
Smaszków
Smaszków
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Smaszków
Smaszków
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Smaszków
Smaszków
Położenie na mapie powiatu sieradzkiego
Mapa lokalizacyjna powiatu sieradzkiego
Smaszków
Smaszków
Ziemia51°39′31″N 18°27′57″E/51,658611 18,465833

Smaszkówwieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Błaszki. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.

Pierwsza wzmianka z 1391 r. Gniazdo rodowe Smaszkowskich, którzy do 1541 r. byli właścicielami wsi. Wówczas to Feliks Smaszkowski sprzedał wieś Kobierzyckim. W II połowie XVIII w. wieś należała do Franciszka Bogusławskiego, chorążego wojsk koronnych a po nim do jego syna Maksymiliana, towarzysza kawalerii narodowej. Na przełomie XVIII/XIX w. właścicielami wsi byli Kurcewscy, od których wieś nabył Stanisław Suchorski. Ostatnim właścicielem Smaszkowa z tego rodu był Teodor Suchorski, który zginął w bitwie pod Rudnikami w powstaniu styczniowym i pochowany został na cmentarzu w Dzietrznikach. Od Suchorskich Smaszków przeszedł w ręce Gątkiewiczów: Cezarego, a następnie Alojzego, który sprzedał go Joannie z Taczanowskich Walewskiej, żonie Stefana – właściciela Inczewa, za 80 tys. rs. W rękach tej rodziny Smaszków pozostawał do II wojny światowej.

Kapliczki[edytuj | edytuj kod]

Z drogi prowadzącej do stacji PKP skręcamy w prawo i tu zaczyna się Smaszków.Na początku drogi znajduje się krzyż żelazny obsadzony w kamieniu. Na krzyżu umieszczona jest tabliczka z napisem:

„Mikołaj i Antonina z Kasprzaków Małżonkowie Góreccy Maciszewice 1903 rok.”

Druga kapliczka znajduje się w ogrodzie gdzie dawniej był dwór Walewskich. Obok kapliczki prowadziła aleja do dworu Kazimierza Walewskiego. Po dworze Walewskich zachowały się w Smaszkowie stawy, nieliczny drzewostan a w ziemi fundament po zabudowaniach. Kapliczka posiada trzy kondygnacje z wnękami na cztery strony. Wnęki wypełnione są obrazkami o współczesnym charakterze