Smolna (Rybnik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Józefa Robotnika

Smolna - ósma co do wielkości dzielnica miasta Rybnik. Zamieszkuje ją 7939 osób, co stanowi 5,27% ogółu mieszkańców miasta.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Dzielnica graniczy ze śródmieściem Rybnika od jego południowej strony.

Dojazd: autobusami komunikacji miejskiej do przystanku "Smolna Osiedle" liniami 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, N3, 216, E3. Ulica Wodzisławska, jako jedna z osi dzielnicy, przebiega od ronda u zbiegu ulic Hallera, Raciborskiej i Dworek w kierunku południowym aż do Radlina i dalej do Wodzisławia Śląskiego.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Wieś wzmiankowana po raz pierwszy w łacińskim dokumencie z 1223 roku wydanym przez biskupa wrocławskiego Lorenza gdzie zanotowana została w obecnej polskiej formie „Smolna”[1].

Według Heinricha Adamy'ego nazwa miejscowości pochodzi od polskiej nazwy "smoły"[2] i wiąże ją z miejscem jej produkcji. W swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu jako najstarszą zanotowaną nazwę miejscowości wymienia on w obecnej polskiej formie Smolna podając jej znaczenie "Teerosenplatz" czyli po polsku "miejsce smoły"[2].

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Od kilku lat prężnie rozwija się życie społeczno - kulturalne dzielnicy. Do kalendarza imprez miejskich na stałe wpisały się m.in.:

  • cykliczne Spotkania Smolnioków, odbywające się z okazji Nowego Roku i Pierwszego Maja
  • organizowane w każdy Tłusty Czwartek spotkania seniorów
  • odpust parafialny w dniu jej patrona, św. Józefa Robotnika
  • Dzień Dziecka, organizowany w stadninie koni Rancho Gena
  • Mikołajki

Co roku Rada Dzielnicy organizuje kilka turniejów darta, skata i tenisa stołowego. Do tradycji przeszły także festyny SP2, odbywające się w dniu Bożego Ciała oraz Festyn Rodzinny, organizowany przez Przedszkole nr 17.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

W dzielnicy nie ma obiektów zabytkowych. Jest jednak kilka ciekawych miejsc i zakątków, w których mieszkańcy spędzają wolny czas. Często odwiedzane są, szczególnie przez młodych mieszkańców, stadnina koni Ranczo Gena oraz korty tenisowe Alicja. Popularność zyskała sobie również grota solna. Dzielnica może się natomiast pochwalić ciekawostką przyrodniczą. Na jej terenie, dokładnie na placu kościelnym parafii Św. Józefa, rosła 160-letnia wierzba krucha. Drzewo w swym obwodzie liczyło 540 centymetry,zgodnie z uchwałą rady miasta i wniosku zakonu braci mniejszych zostało wycięte w kwietniu 2012r. Na uwagę zasługują przydrożne krzyże i kapliczki przy ul. Raciborskiej, Wodzisławskiej, Krzyżowej i Wiejskiej. Od listopada 2006 roku w internecie funkcjonuje portal dzielnicy Smolna.

Obiekty i instytucje w dzielnicy

Szkoła podstawowa nr 2 - wybudowana w 1879 roku, jeden z najstarszych obiektów tego typu w mieście

Szkoła podstawowa nr 34 - tutaj swoją siedzibę ma Rada Dzielnicy

Kościół O.O. Franciszkanów - wzniesiony w 1937 roku

Zespół Pieśni i Tańca Przygoda - odnoszący sukcesy w kraju i za granicą

Biblioteka i czytelnia dla dzieci - filia 6 oddz. dla dzieci PiMBP w Rybniku

Przedszkole nr 2

Przedszkole nr 17 im. Jana Brzechwy

Blok Alo

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Colmar Grünhagen 1866 ↓, s. 120.
  2. a b Heinrich Adamy: Die Schlesischen Ortsnamen ihre entstechung und bedeutung. Breslau: Verlag von Priebotsch`s Buchhandlung, 1888, s. 42.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Colmar Grünhagen: Regesten zur Schleisischen Geschichte. Breslau: Josef Max & COMP., 1866.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]