Sośnina (Kotlina Kłodzka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sośnina
Ilustracja
Widok od południowego zachodu
Państwo  Polska
Pasmo Wzgórza Rogówki
Sudety Środkowe
Wysokość 459, 455 i 451[1] m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Sośnina
Sośnina
Ziemia50°22′30,65″N 16°41′18,09″E/50,375181 16,688358
Widok od północnego zachodu

Sośninawzniesienie 459 i 455 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Środkowych, w Kotlinie Kłodzkiej[2].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone w Sudetach Środkowych, we Wzgórzach Rogówki, we wschodnim krańcu Kotliny Kłodzkiej około 0,95 km na północny wschód od centrum miejscowości Żelazno[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Sośnina jest niewielkim pod względem wysokości, dwuwierzchołkowym wzniesieniem Wzgórz Rogówki, górującym nieznacznie nad miejscowościami: Żelazno od południowo-zachodniej strony, a od północno-wschodniej nad wsią Marcinów[1]. Wyrasta w początkowym, zachodnim fragmencie ciągnącego się równoleżnikowo grzbietu Wzgórz Rogówki, w kształcie wyraźnego wału o dwu wierzchołkach oddalonych od siebie o ok. 0,6 km z nieznacznie stromymi zboczami. Wznosi się w niewielkiej odległości od sąsiedniego wzniesienia Bukówka, położonego po wschodniej stronie, od którego oddzielona jest niewielkim siodłem. Podłoże wzniesienia zabudowane jest z granitoidów masywu kłodzko-złotostockiego, głównie z granodiorytów amfibolowych[1]. Szczyt i zbocza wzniesienia pokrywa warstwa młodszych osadów okresu zlodowaceń plejstoceńskich – osadami powstałymi w chłodnym, peryglacjalnym klimacie. Szczyt wzniesienia oraz całe zbocza porasta las świerkowy[1]. Zbocza poniżej szczytu trawersuje kilka leśnych dróg i ścieżek. U podnóża wzniesienia, po południowo-wschodniej stronie położona jest łańcuchowa wieś Ołdrzychowice Kłodzkie po południowo-zachodniej Żelazno, a po północno-wschodniej Marcinów. Położenie wzniesienia, kształt i wyraźna dwuwierzchołkowa część szczytowa, czynią wzniesienie rozpoznawalnym w terenie.

Inne[edytuj | edytuj kod]

  • Na południowym zboczu u podnóża wzniesienia pozostałości wyrobisk po nieczynnym kamieniołomie.
  • Południowo-wschodnim podnóżem wzniesienia płynie Nysa Kłodzka oraz przebiega droga krajowa nr 33.
  • W przeszłości wzniesienie ze względu na położenie przy szlaku handlowym i kształt miało duże znaczenie strategiczne.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Na szczyt nie prowadzi szlak turystyczny. W pobliże szczytów wzniesienia można dojść leśną drogą.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 15: Kotlina Kłodzka i Rów Górnej Nysy. Wrocław: I-BiS, 1993, s. 399. ISBN 83-85773-06-1.
  2. Ziemia Kłodzka, Mapa turystyczna, Rafał Fronia (oprac.) i inni, Jelenia Góra: PLAN, 2005, ISBN 83-60044-07-4, OCLC 838942812.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]