Sobór Narodzenia Matki Bożej w Kropywnyckim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sobór Narodzenia Matki Bożej
Собор Різдва Богородиці
Distinctive emblem for cultural property.svg 35-101-0246
sobór katedralny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo  Ukraina
Obwód  kirowohradzki
Miejscowość Small Coat of Arms of Kropyvnytskyi.png Kropywnycki
Wyznanie prawosławne
Kościół Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego
Eparchia kirowohradzka
Sobór
• nadający tytuł
od 1944
Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego
Wezwanie Narodzenia Matki Bożej
Wspomnienie liturgiczne 8/21 września
Położenie na mapie obwodu kirowohradzkiego
Mapa lokalizacyjna obwodu kirowohradzkiego
Sobór Narodzenia Matki Bożej
Sobór Narodzenia Matki Bożej
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Sobór Narodzenia Matki Bożej
Sobór Narodzenia Matki Bożej
Ziemia48°30′15,0″N 32°15′39,0″E/48,504167 32,260833
Strona internetowa

Sobór Narodzenia Matki Bożejprawosławny sobór w Kropywnyckim, katedra eparchii kirowohradzkiej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Wnętrze kopuły wraz z malowidłami ściennymi

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1761 grecka społeczność Jelizawietgradu, złożona głównie z kupców, rozpoczęła wznoszenie w miejscowości własnej świątyni pod wezwaniem św. Konstantyna. Następnie patronką cerkwi została Włodzimierska Ikona Matki Bożej. Grecka świątynia była zbudowana z drewna, jej poświęcenie miało miejsce w 1766. W 1784 do greckiej parafii w mieście należało 1040 osób. Jednak już na przełomie XVIII i XIX w. placówka straciła swój dotychczasowy etniczny charakter; odnotowywani w księgach parafialnych greccy kupcy korzystający z posługi religijnej w świątyni byli przyjeżdżającymi okazjonalnie do miasta kupcami[1].

W 1812 na miejscu starszej świątyni wzniesiono nową cerkiew, murowaną, w stylu klasycystycznym, z trzema ołtarzami. Budynek ten zbudowany został na planie prostokąta, z pojedynczą absydą. Elewacje południowa i północna zdobią portyki złożone z czterech kolumn korynckich, podtrzymujących trójkątne frontony. Kolumny na fasadzie zachodniej utrzymano w porządku doryckim. Cerkiew posiada jedną kopułę umiejscowioną na polisferycznym bębnie, w którym wykuto rząd okien rozdzielanych półkolumnami[1]. Wnętrze cerkwi zdobione jest freskami. W dzwonnicy świątyni, zlokalizowanej w sąsiedztwie cerkwi, oprócz pomieszczenia, w którym zawieszono dzwony, znajdują się trzy pokoje mieszkalne. Dzwonnica reprezentuje ten sam styl, co sama świątynia[1].

W 1898 cerkiew została w znaczący sposób przebudowana; w toku prac powiększono ją niemal dwukrotnie[1].

Sobór jest jedyną budowlą sakralną w Kropywnyckim, która nigdy w swojej historii nie była zamykana przez władze radzieckie. Swoje obecne wezwanie przybrał w 1944, gdy zamknięty został poważnie zniszczony sobór Zaśnięcia Matki Bożej, a cerkiew Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej została wyznaczona na nową katedrę eparchii kirowohradzkiej Egzarchatu Ukraińskiego. Od 1963 sobór posiada status zabytku. W latach 80. XX wieku budowla była remontowana[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]