Sobór Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy i Świętych Carskich Męczenników w Londynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sobór Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy i Świętych Carskich Męczenników
Cathedral of the Dormition of the Most Holy Mother of God and Holy Royal Martyrs
sobór katedralny
Ilustracja
Elewacja zachodnia soboru
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Miejscowość Arms of the Greater London Council.svg Londyn (London Borough of Hounslow)
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny poza granicami Rosji
Eparchia brytyjska i zachodnioeuropejska
Wezwanie Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy
Świętych Carskich Męczenników
Wspomnienie liturgiczne 15/28 sierpnia; 4/17 lipca
Położenie na mapie gminy Hounslow
Mapa konturowa gminy Hounslow, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Sobór Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy i Świętych Carskich Męczenników”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Sobór Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy i Świętych Carskich Męczenników”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Sobór Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy i Świętych Carskich Męczenników”
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Sobór Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy i Świętych Carskich Męczenników”
Ziemia51°29′22,06″N 0°16′33,07″W/51,489461 -0,275853

Sobór Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy i Świętych Carskich Męczenników (ang. Cathedral of the Dormition of the Most Holy Mother of God and Holy Royal Martyrs) – sobór katedralny eparchii brytyjskiej i zachodnioeuropejskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji[1]. Znajduje się w londyńskiej dzielnicy Chiswick. w gminie London Borough of Hounslow, przy ulicy Harvard Road.

Kamień węgielny pod budowę nowego soboru został położony w 1997. W 1999 został otwarty nowy sobór pod wezwaniem Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy i Świętych Carskich Męczenników. W 2003 odbyło się mniejsze poświęcenie dolnego soboru (pod wezwaniem Świętych Carskich Męczenników). W 2005 odbyło się pełne poświęcenie dolnego soboru. W 2009 zamontowano nowy ikonostas w górnym soborze (pod wezwaniem Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy). W 2013 ukończono dzwonnicę nad zachodnią kruchtą[2].

Na dachu soboru znajduje się niebieska cebulasta kopuła ze złotymi gwiazdami, zwieńczona małą kulą oraz wielkim i bogatym złotym krzyżem. Wnętrze jest puste i białe, z wyjątkiem wspomnianego wyżej niedawno zamontowanego ikonostasu z trzema poziomami bogato złoconych ikon[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Parishes (ang.). orthodox-europe.org. [dostęp 2019-07-03].
  2. Key Dates of the London Russian Orthodox Church of the Dormition of the Most Holy Mother of God (ang.). Cathedral of the Dormition. [dostęp 2015-08-31].
  3. England's Other Cathedrals (ang.). books.google.pl. [dostęp 2015-08-31].