Socjalistyczna Partia Rzeszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga partii

Socjalistyczna Partia Rzeszy – (niem. Sozialistische Reichspartei, SRP) – niemiecka partia polityczna istniejąca w latach 1949–1952.

Powstała 2 października 1949 r. w wyniku rozłamu w Niemieckiej Partii Prawicowej[1]. Czołową rolę na zjeździe założycielskim odegrali m.in. Fritz Dorls i Otto Ernst Remer. Cały pięcioosobowy zarząd partii tworzyły osoby z nazistowską przeszłością, w radzie partyjnej jedenastu spośród dwudziestu jeden członków należało do NSDAP.

Partia głosiła koncepcję „trzeciej drogi” odrzucając marksizm i kapitalizm, jako cel proklamowano „socjalizm” z dodanym przymiotnikiem (Rzeszy, niemiecki, narodowy).

Partia odniosła znaczące sukcesy wyborcze, w wyborach do landtagów w 1951 (w Dolnej Saksonii 11% głosów, do Senatu Bremy 7,7% głosów).

W listopadzie 1951 do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek rządowy o zakaz działalności SRP. Ujawniono także fakt istnienia partyjnych list proskrypcyjnych potencjalnych przeciwników politycznych. 23 października 1952 Federalny Trybunał Konstytucyjny rozwiązał SRP i zakazał jej działalności. Po rozwiązaniu część działaczy przeszła do Niemieckiej Partii Rzeszy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tomasz Kosiński, Co po Hitlerze? – skrajna prawica w powojennych Niemczech – Histmag.org, 19 lutego 2017 [dostęp 2017-09-27].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Faszyzm niemiecki z perspektywy półwiecza. Materiały i studia, Poznań 1985, rozdział „Faszyzm w Niemczech Zachodnich po II wojnie światowej”, Wojciech Krzyżaniak, PL ISSN 0554-8217.