Solomon Northup

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Solomon Northup w 1855

Solomon Northup (1808-1863) – amerykański działacz abolicjonistyczny. Urodził się jako wolny człowiek w Nowym Jorku, gdzie uzyskał wykształcenie i mieszkał z żoną i dwójką dzieci. Zwabiony ofertą pracy, został podstępnie porwany w roku 1841 (20 lat przed wybuchem wojny secesyjnej), a następnie sprzedany do niewoli w Waszyngtonie. Stamtąd został przewieziony do Nowego Orleanu i sprzedany właścicielowi niewolników na plantacji w Luizjanie. Został uwolniony po 12 latach pracy jako niewolnik.

Po odzyskaniu wolności spisał swoją autobiograficzną książkę „12 Years A Slave” (wyd. polskie pt. „Zniewolony. 12 Years a Slave”[1]), która stała się poruszającym świadectwem tego, czym było niewolnictwo w XIX-wiecznej Ameryce.

Okoliczności i data śmierci Northupa nie są do końca pewne.

Pamiętnik, jaki sporządził, był parokrotnie przedrukowywany. W 2013 roku powstał film "Zniewolony (12 Years a Slave)” na podstawie jego wspomnień - wyprodukowany i wyreżyserowany przez Steve'a McQueena a rolę Solomona Northupa zagrał Chiwetel Ejiofor.

Film zdobył aż 7 nominacji do Złotych Globów. Obraz zdobył statuetkę w najważniejszej kategorii - najlepszy dramat filmowy 2013 roku oraz 3 Oscary[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]