Spławik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy przedmiotu używanego w wędkarstwie. Zobacz też: osada Spławik w woj. wielkopolskim.
Różne spławiki

Spławik – kawałek materiału (najczęściej drewna bądź tworzywa sztucznego) pływającego na powierzchni wody, służący do sygnalizowania pochwycenia przynęty przez rybę (czyli potocznie mówiąc – do sygnalizacji brań). Jest używany w wędkarstwie spławikowym.

Spławiki mogą mieć różne kształty, od pękatych i grubych, po cienkie i smukłe. Stosowanie danego typu spławika określone jest przez typ łowiska (woda stojąca, płynąca, od szybkości prądu, głębokości łowienia, itp.).

Istnieją różne modele spławików:

  • do połowu batem lub tyczką (tzw. wyczynowy), jest to zazwyczaj spławik stały z kilem i antenką
  • waggler - spławik do połowu ryb odległosciowy, ma bardzo charakterystyczny wygląd, korpus w kształcie kropli,bardzo krótki kil i długa antenka sygnalizacyjna - nawet ponad 30 cm. Wagglery mogą być bez obciążenia , bądź mieć już obciążenie własne wbudowane (odpowiednio oznaczone, aby dociążyc spławik trzeba dołożyć odpowiednie obciążenie. Większe modele wagglerów mają obciążenie regulowane, np. w postaci metalowych pierścieni, które można zdejmować w zależności warunków atmosferycznych na łowisku (fale).
  • spławik przelotowy - charakterystyczną cechą jest to, iż żyłka główna przechodzi przez małe oczko umieszczone w dolnej części spławika. Aby wyważyć spławik, na żyłce głównej mocuje się koralik ( tzw. stoper) ograniczający tzw. "grunt" oraz ciężarki tak, aby położenie spławika w wodzie było pionowe, a jego zanurzenie na właściwej głębokości.Spławiki mogą posiadać różne kształty i długość. Spławiki mają zastosowanie na wodach stojących o dość dużej głębokości.
  • spławik bez antenki
  • spławik do gruntowania łowiska