Spadek (film 1988)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spadek
Gatunek obyczajowy
Rok produkcji 1988
Data premiery Polska 2 czerwca 1989
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Czas trwania 77 min
Reżyseria Mirosław Gronowski
Scenariusz Jerzy Janicki
Główne role Ignacy Machowski
Bronisław Pawlik
Muzyka Przemysław Gintrowski
Zdjęcia Ryszard Janowski
Scenografia Jerzy Masłowski
Kostiumy Teresa Jobda
Montaż Anna Wilska
Produkcja Poltel

Spadek – polski film obyczajowy z 1988 roku w reżyserii i według scenariusza Mirosława Gronowskiego. Scenariusz i dialogi napisał Jerzy Janicki.

Plenery: Stary Sącz, Prostki, Krupin.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Tytułowy spadek to plac w kresowym Buczaczu, który główny bohater filmu Leon Zabielak otrzymał w zapisie jako wdzięczność za uratowanie życia żydowskiemu człowiekowi w czasie II wojny światowej, a po wielu latach zapisuje w testamencie członkom swojej rodziny. Mimo to żadna z dwóch córek nie podejmuje się przyjęcia spadku. Treść filmu składa się z fabuły dotyczącej ostatnich chwil życia bohatera, jak również reminiscencji do lat jego młodości. We wspomnieniach Zabielaka powraca przedwojenna atmosfera Kresów Wschodnich. Najbliższym przyjacielem i finalnie spadkobiercą jest kolega Zabielaka z lat młodości, Stasiek Pyzik.

Postać fiakra Gedaliego stworzył Jerzy Janicki, przywołując autentyczną osobę znaną osobiście z Buczacza, zarazem umieszczając tę osobę w scenariuszu filmu pt. Warszawa. Rok 5703[1].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Justyna Woś-Nyczkowa. Wspomnienia. Powrót na kresy (nie tylko sentymentalna). Jerzy Janicki o domu. „Profile. Rzeszowski Miesięcznik Społeczno-Kultualny”. Nr 12 (231), s. 6, 1988. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]