Spotkanie na Mimban

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spotkanie na Mimban (oryg. Splinter on the Mind's Eye) – powieść science fiction z uniwersum Gwiezdnych wojen napisana przez Alana Deana Fostera w 1978 roku (a więc jeszcze przed premierą filmu Imperium kontratakuje). Książka zainicjowała powstanie Expanded Universe, zbioru licencjonowanych produkcji rozwijających historie znane z filmowej sagi.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Tajną misję księżniczki Lei i Luke’a przerywa niespodziewanie wielka burza magnetyczna i awaria ich myśliwca. Rozbiwszy się na niezbadanej planecie Mimban, zdani są tylko na własne siły. Jedyną osobą, która potrafi umożliwić im wydostanie się z Mimban, jest Halla, obdarzona pewną formą Mocy. W zamian żąda jednak pomocy w zdobyciu kryształu Kaibura posiadającego właściwości zwiększania Mocy. Tymczasem tajemnica kryształu dociera również do Dartha Vadera. Rozpoczyna się dramatyczny wyścig, którego stawką są losy galaktyki.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Pierwsze polskie wydanie ukazało się w 1985 roku jako klubówka pod tytułem Spotkanie na Mimban.
  • Wydawnictwo Amber, wydając tę pozycję, pozostało przy tytule „Spotkanie na Mimban”, który nie ma nic wspólnego z tytułem oryginalnym Splinter of the Mind's Eye (Okruch wyobraźni).
  • Darth Vader w książce ciska w Luke’a piorunem kulistym, a w książce Czarny Lord: Narodziny Dartha Vadera jest napisane, że Vader nie mógł korzystać z błyskawic Mocy.
  • Polski przekład książki zawiera takie sformułowania jak Ciemny Władca Sith zamiast Lord Sithów, a wołacz od imienia Leia to Leiu zamiast Leio.