Srpska liga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Srpska Liga)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Srpska liga
(Српска лига)

Treća liga Srbije
Trzecia liga Serbii w piłce nożnej
(Трећа лига Србије у фудбалу)
Sports current event.svg 2019/2020
Państwo  Serbia i Czarnogóra (2003-2006)
 Serbia (2006-nadal)
Dyscyplina piłka nożna
Organizator rozgrywek FSV (Fudbalski savez Vojvodine)
FSB (Fudbalski savez Beograda)
FSRZS (Fudbalski savez Regiona Zapadne Srbije)
FSRIS (Fudbalski savez Regiona Istočne Srbije)
Data założenia 2003 (2006)
Rozgrywki
Liczba drużyn 66
Wyższy poziom ligowy Prva liga Srbije
Niższy poziom ligowy Zonska liga
Puchary: Puchar Serbii
Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca RFK Nowy Sad (Srpska Liga Vojvodina)
FK Hajduk Belgrad (Srpska Liga Beograd)
FK Metalac Gornji Milanovac (Srpska Liga Zapad)
FK Jagodina (Srpska Liga Istok) (2006/2007)
Obecny zwycięzca FK Kabel Nowy Sad (Srpska Liga Vojvodina)
FK Grafičar Belgrad (Srpska Liga Beograd)
FK Smederevo 1924 (Srpska Liga Zapad)
FK Radnički Pirot (Srpska Liga Istok) (2018/2019)
Najwięcej zwycięstw FK Dinamo Vranje
FK Kolubara Lazarevac
FK Mačva Šabac
FK Radnički 1923 Kragujevac
FK Radnički Niš
FK Radnički Pirot
FK Sloga Kraljevo
FK Zemun (2)

Srpska liga (srb. Српска лига) – trzecia klasa rozgrywek w Serbii, po najwyższej Meridian Superlidze i niższej Prva liga Srbije. Rozgrywki toczą się w czterech grupach i uczestniczy w nich 66 drużyn. Po zakończeniu sezonu mistrz każdej grupy awansuje bezpośrednio do Prvej ligi, a ostatnie drużyny z każdej grupy spadną do Zonskiej ligi.

Uczestniczące w niej drużyny rywalizują w czterech grupach:

Mistrzowie ligi[edytuj | edytuj kod]

Sezon Srpska Liga Vojvodina (Wojwodina) Srpska Liga Beograd (Belgrad) Srpska Liga Zapad (Zachód) Srpska Liga Istok (Wschód)
Serbia i Czarnogóra Serbia i Czarnogóra:
2003/04 FK Spartak Subotica FK Voždovac FK Mladost Lučani FK Kosanica Kuršumlija
2004/05 FK Glogonj OFK Mladenovac FK Radnički Kragujevac FK Radnički Pirot
2005/06 FK Inđija FK BSK Borča FK Mladost Lučani FK Dinamo Vranje
Serbia Serbia:
2006/07 RFK Nowy Sad FK Hajduk Belgrad FK Metalac Gornji Milanovac FK Jagodina
2007/08 FK Zlatibor Voda Horgoš FK Kolubara Lazarevac FK Mladi Radnik Požarevac FK Dinamo Vranje
2008/09 FK Proleter Nowy Sad FK Zemun FK Sloga Kraljevo FK Radnički Niš
2009/10 FK Big Bull Bačinci FK BASK Belgrad FK Šumadija Radnički 1923 FK Sinđelić Niš
2010/11 FK Donji Srem OFK Mladenovac FK Sloga Kraljevo FK Radnički Niš
2011/12 FK Radnički Nova Pazova FK Voždovac FK Jedinstvo Putevi FK Timok Zaječar
2012/13 FK Dolina Padina FK Sinđelić Belgrad FK Sloga Petrovac na Mlavi FK Radnik Surdulica
2013/14 FK Bačka Bačka Palanka FK Kolubara Lazarevac FK Mačva Šabac FK Moravac Mrštane
2014/15 FK ČSK Pivara Čelarevo FK Zemun FK Loznica FK Dinamo Vranje
2015/16 OFK Odžaci FK Budućnost Dobanovci FK Mačva Šabac FK Radnički Pirot
2016/17 FK Bratstvo 1946 Prigrevica FK Teleoptik FK Radnički 1923 Kragujevac FK Temnić 1924 Varvarin
2017/18 OFK Bečej 1918 OFK Žarkovo FK Zlatibor Čajetina FK Trajal Kruševac
2018/19 FK Kabel Nowy Sad FK Grafičar Belgrad FK Smederevo 1924 FK Radnički Pirot
2019/20 ? ? ? ?
  • Przed sezonem 2005/06 FK Glogonj (mistrz Srpskiej ligi Vojvodina) oraz FK PSK Pančevo połączyły się i od sezonu 2005/06 będą występowały w Prvej lidze jako FK PSK Pančevo.
  • Przed sezonem 2008/09 FK Zlatibor Voda Horgoš (mistrz Srpskiej ligi Vojvodina) oraz FK Spartak Subotica (6. miejsce w Srpskiej lidze Vojvodina) połączyły się i od sezonu 2008/09 będą występowały w Prvej lidze jako FK Spartak Zlatibor Voda.
  • Przed sezonem 2010/11 FK Big Bull Bačinci (mistrz Srpskiej ligi Vojvodina) oraz FK Radnički Šid (14 spadkowe miejsce w Srpskiej lidze Vojvodina) połączyły się i w sezonie 2010/11 będą występowały w Prvej lidze jako FK Big Bull Radnički.
  • Przed sezonem 2017/18 FK Bratstvo 1946 Prigrevica (mistrz Srpskiej ligi Vojvodina) oraz FK Omladinac Novi Banovci (wicemistrz) z powodów finansowych zrezygnowały z gry w Prvej lidze w sezonie 2017/18 (oba kluby będą nadal występowały w Srpskiej lidze Vojvodina), dzięki czemu FK TSC Bačka Topola awansował do Prvej Ligi z 3. miejsca w tabeli.

Drużyny występujące w sezonie 2019/20[edytuj | edytuj kod]

Srpska Liga Vojvodina (Wojwodina)[edytuj | edytuj kod]

Klub Miasto
FK 1. Maj Ruma Arrow-up.png Ruma
FK Bačka 1901 Subotica Subotica
FK Borac Sakule Sakule
FK Bratstvo 1946 Prigrevica Prigrevica
FK Dinamo 1945 Pančevo Pančevo
FK Dunav Stari Banovci Stari Banovci
FK Hajduk 1912 Kula Kula
FK Kozara Banatsko Veliko Selo Arrow-up.png Banatsko Veliko Selo
FK Omladinac Novi Banovci Novi Banovci
FK Radnički 1912 Sombor Arrow-up.png Sombor
FK Radnički Sremska Mitrovica Sremska Mitrovica
FK Radnički Zrenjanin Zrenjanin
FK Vojvodina 1928 Perlez Arrow-up.png Perlez
FK Željezničar Pančevo Pančevo
OFK Bečej 1918 Arrow-down.gif Bečej
OFK Vršac Vršac

Srpska Liga Beograd (Belgrad)[edytuj | edytuj kod]

Klub Miasto
FK Brodarac Belgrad Belgrad-Nowy Belgrad
FK BSK Borča Belgrad-Palilula
FK Crvena zvezda Mali Mokri Lug Belgrad-Zvezdara
FK GSP Polet Dorćol Belgrad-Stari grad
FK IMT Belgrad Belgrad-Nowy Belgrad
FK Jedinstvo Surčin Belgrad-Surčin
FK Lokomotiva Beograd Belgrad-Čukarica
FK Radnički Belgrad Belgrad-Nowy Belgrad
FK Radnički Obrenovac Belgrad-Obrenovac
FK Sremčica Arrow-up.png Belgrad-Čukarica
FK Stepojevac Vaga Belgrad-Lazarevac
FK TEK Sloga Veliki Crljeni Arrow-up.png Belgrad-Lazarevac
FK Teleoptik Belgrad Arrow-down.gif Belgrad-Zemun
FK Zvezdara Belgrad Belgrad-Zvezdara
OFK Beograd Belgrad-Palilula
OFK Mladenovac Arrow-up.png Belgrad-Mladenovac

Srpska Liga Zapad (Zachód)[edytuj | edytuj kod]

Klub Miasto
FK Borac 1926 Čačak Arrow-down.gif Čačak
FK Budućnost Krušik 2014 Valjevo
FK Jedinstvo Ub Ub
FK Jošanica Novi Pazar Novi Pazar
FK Loznica Loznica
FK Mačva Bogatić Arrow-up.png Bogatić
FK Mladi Radnik Požarevac Požarevac
FK Mokra Gora Zubin Potok Zubin Potok Kosowo
FK Proleter Mihajlovac Mihajlovac
FK RSK Rabrovo Arrow-up.png Rabrovo
FK Sloga Kraljevo Arrow-up.png Kraljevo
FK Sloga 33 Petrovac na Mlavi Petrovac na Mlavi
FK Sloga Požega Požega
FK Sušica Kragujevac Arrow-up.png Kragujevac
FK Šumadija Aranđelovac Aranđelovac
FK Takovo Gornji Milanovac Arrow-up.png Gornji Milanovac
FK Trepča Kosovska Mitrovica Arrow-up.png Mitrowica Kosowo
FK Tutin Tutin

Srpska Liga Istok (Wschód)[edytuj | edytuj kod]

Klub Miasto
FK Budućnost Popovac Popovac
FK Car Konstantin Nisz
FK Dunav Prahovo Prahovo
FK Jagodina Tabane Jagodina
FK Jedinstvo Bošnjace Bošnjace
FK Moravac Mrštane Mrštane
FK SFS Borac Paraćin Paraćin
FK Prva Petoletka Trstenik Trstenik
FK Radan Lebane Lebane
FK Rembas Resavica Arrow-up.png Resavica
FK Sinđelić Nisz Nisz
FK Temnić 1924 Varvarin Varvarin
FK Timočanin Knjaževac Arrow-up.png Knjaževac
FK Topličanin Prokuplje Arrow-up.png Prokuplje
FK Vlasina Vlasotince Arrow-up.png Vlasotince
GFK Dubočica Leskovac Leskovac

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Strony internetowe[edytuj | edytuj kod]